landmeetkunde leidingenregistratie ingenieurs- en adviesbureau Door middel van het gyrokompas worden signalen aan het aandrijvingsmechanisme van de lieren ge geven om de baggermolen onder een bepaalde hoek ten opzichte van de centrale lijn te laten baggeren. De centrale lijn kan het midden van de te baggeren geul zijn en is bepaald door twee in coördinaten bekende punten. De lieren worden bediend door middel van vier signalen vanuit de computer: twee voor een beweging naar bakboord of stuurboord, twee voor een beperkte draaiing om een denkbeeldige verticale as van de boventuimelaar van de emmerketting (zie figuur 6). Fig. 6. Automatisch gestuurde bewegingen: stuurboordbakboord en een draaiing. 4.2.6. Interfaces Op de computer kan randapparatuur worden aange sloten via verschillende typen interfaces. Hiertoe is zoveel mogelijk gebruik gemaakt van een type dat 8 en 16 bits signalen, met positieve of negatieve logica, zowel kan ontvangen als uitzenden IHooijberg, Loes- berg, 1980]. Verbinding van deze interfaces met de diverse randapparaten vindt plaats met behulp van een speciaal systeem ontworpen door ir. P. P. Loes- berg. SPECIAL SYSTEMS Fig. 7. Schema van aan de HP-9845A computer aangesloten randapparatuur. Het systeem zet de twee analoge signalen van het pendulum om in de benodigde digitale vorm, zorgt voor een gelijktijdige start, op commando van de computer, van de vier Cubic-kanalen, zet de kompas informatie om in digitale vorm, dirigeert informatie naar de „Dredge Indicating Unit" en opent en sluit een vijftal relaiscontacten, die de communicatie met de automaat verzorgen. Vier van deze contacten dienen als commando-overdragers, het vijfde geeft door te openen aan, dat de computer geen gegevens meer produceert, zodat wordt overgeschakeld naar handbediening. Het systeem is zodanig gebouwd dat, als een appa raat geen data meer afgeeft, via het programma kan worden bepaald wat er dient te gebeuren, en het pro gramma hierdoor dus niet vastloopt. Om storingen te voorkomen is het via een transfor mator met zeer lage capaciteit tussen primaire en secundaire wikkelingen aangesloten op het scheeps- net. Voor de koppeling tussen systeem en computer is gebruik gemaakt van apparaten met optische data overdracht, zodat een directe galvanische aansluiting kon worden vermeden. Ten einde in de opstelling van de Cubic's volkomen vrij te zijn, is het systeem zo opgesplitst, dat de bekabeling, tussen het gedeelte geplaatst onmiddellijk bij de Cubic's en het gedeelte geplaatst bij de com puter, slechts een gering aantal aders bevat, terwijl het bovendien bijzonder ongevoelig is gemaakt voor storingen. Ten slotte is het gehele systeem geaard via een eigen aardleiding. Literatuur Inqham, A. E. Sea Surveying. John Wiley, London, New York, p. 71 and 94. Laurila, S. H. Electronic Surveying and Navigation. John Wiley, London, New York, p. 113-116. Jordan, W., Eggert, O. und Kneissl, N. 1966. Handbuch der Ver- messungskunde, Band VI. J. B. Metzlersche Verlagsbuchhand- lung, Stuttgart, p. 597-609 and 794-801. Aleva, G. J. J. et al. July 1973. A contribution to the geology of part of the Indonesian tinbelt: the sea areas between Singkep and Bangka Islands and around the Karimata Islands. Geol. Soc. Malaysia, Bull, p. 257-271. Bon, E. H. January 1979. Exploration techniques employed in the Pulau Tujuh tin discovery. Trans. Instn. Min. Metall. (Section A), 88, p. A13-22. Trutmann, O. The Theodolite. Wild Heerbrugg AG, Switzerland, p. 70-71. Hooijberg, M., Loesberg, P. P. April 1980. Positioning in the explo ration for and exploitation of mineral resources on the bottom of the sea. Int. Symp. on Pos. Fixing, Southampton, p. 7/1 -29. A Hoofdkantoor: Dordrecht - tel. 078 - 14 70 53* Afd. landmeten - tel. 078 - 14 58 38 Bijkantoren: Utrecht, Den Haag, Dordrecht NGT GEODESIA 82 85

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 7