steeds een aanvaardbare wijze van ondersteuning bij de literatuurvoorziening te regelen. De taken c.q. werkzaamheden van de ITC-bibliothe- caris kunnen als volgt worden samengevat: Het verstrekken van inlichtingen aan gebruikers van de bibliotheek, voor zover ze al niet door de uitlening worden afgedaan. Iemand noemt bijv. een bepaald onderwerp waarover hij literatuur wenst. Dat kan zijn een begrip uit de landmeet kunde, fotogrammetrie, kartografie of uit een an der ITC-vakgebied; ook onderwijs en ontwikke lingssamenwerking zijn zaken waarover veelvuldig wat wordt gevraagd. Je moet dan het begrip thuis kunnenbrengen en tevens de weg weten in de classi ficatie, zodat je kunt aangeven waar het gevraag de is te vinden, hetzij direct op de plank, hetzij via de catalogus. In de meeste gevallen, en als de an dere werkzaamheden het toelaten, komt het erop neer, dat je samen met zo iemand aan de slag gaat. Als hij zich alleen maar over dat onderwerp wil oriënteren, dan is vaak één boek voldoende en ga je samen na welk van de gevonden boeken het beste aan zijn doel beantwoordt. Wil iemand een uitgebreide studie over een be paald onderwerp maken, dan is er meer nodig dan een boek uit de bibliotheek alleen. Dan heeft hij zoveel mogelijk literatuur over dat onderwerp no dig, met de nadruk op tijdschriftartikelen, rappor ten en congresverslagen; boeken zijn meestal in een vroeger stadium doorgewerkt en bevatten bo vendien in de regel niet de resultaten van het laat ste onderzoek. Een actueel soort vraagstelling is deze: teledetectie (Remote Sensing) toegepast op een bepaald vakgebied, dikwijls ook nog gecom bineerd met een gegeven als in „droge gebieden", „in (sub)tropische gebieden" enz. Samen analy seer je dan de problematiek en gaat na, waarin over het desbetreffende onderwerp iets kan zijn gepu bliceerd, welke instelling er zich mee kan hebben beziggehouden enz. Ook ga je na via welke bibliografieën en referaat tijdschriften je literatuurreferenties kunt bemach tigen. Soms ook kan het nuttig zijn om daartoe computerbestanden met behulp van een terminal te doorzoeken. Vooral met een gecompliceerde vraagstelling heeft dit grote voordelen; de compu ter kan automatisch combinaties maken en boven dien verschaft hij de mogelijkheid om een cumula tief bestand van vele jaren te doorzoeken. Reeds enkele malen hebben wij met succes van deze mo gelijkheid gebruik gemaakt. De TH Twente biedt ons daartoe de nodige faciliteiten. Het klasseren van de binnengekomen boeken ten behoeve van de systematische catalogus en de plaatsing in het magazijn. Het maandelijks laten verschijnen van een aan winstenlijst. Deze aanwinstenlijst omvat tevens een attenderingslijst van tijdschriftartikelen, gese lecteerd volgens de ITC-vakgebieden. The International Society for Photogrammetry (ISP), sinds 1980 The International Society for Photogrammetry and Remote Sensing geheten, organiseert elke vier jaar een congres. Bij die gelegenheid geeft elke aangesloten nationale vereniging een z.g. National Report uit, waarin de belangrijkste ontwikkelingen op fotogram- metrisch en teledetectiegebied in dat land gedu rende de afgelopen vier jaar worden weergege ven, gevolgd door een literatuurlijst. Voor Ne derland wordt dit National Report door het ITC verzorgd, waarbij de bibliothecaris de literatuur lijst samenstelt. Indien andere organisaties soortgelijke rapporten verzorgen als de bij de ISP aangesloten verenigin gen, dan zorgt bij een daartoe binnengekomen verzoek de ITC-bibliothecaris ervoor, dat een op gave wordt verstrekt van de publikaties van ITC- medewerkers op dat vakgebied. Als voorbeeld hiervan kunnen de nationale rapporten voor de FIG-congressen worden genoemd. Het beoordelen van nieuw verschenen boeken en tijdschriften met het oog op het al dan niet aan schaffen daarvan. Veelal gebeurt dit in overleg met de betrokken afdelingen. Het beoordelen van na slagwerken, bibliografieën en referaattijdschriften wordt echter als een specialisme van de bibliothe caris beschouwd. Het deel uitmaken van de Stuurgroep Research. Het volgen van de ontwikkelingen op het gebied van bibliotheek, documentatie en informatie; voor al wat betreft de automatisering en het beschik baar komen van nieuwe data bases. Ook classifi catie speelt daarbij een belangrijke rol. Zo heb ik bijvoorbeeld meegewerkt aan de totstandkoming van de rubriek teledetectie in de Universele Deci male Classificatie. Daarnaast worden ambtshalve nog enkele functies bekleed, die niet direct op het ITC betrekking hebben, zoals: Beheer van het ISP-Archief. Voorzitterschap van werkgroep VI-4 (Bibliografie) van de ISP. Tot zover de taken en werkzaamheden als bibliothe caris met mijn inbreng als landmeetkundige. De ove rige werkzaamheden, die normaliter bij het hoofd van een afdeling behoren, zoals het deelnemen aan staf vergaderingen, budget opstellen e.d., laat ik buiten beschouwing, evenals de werkzaamheden in de mar ge zoals het eindredacteurschap van het personeels orgaan („ITC-etera"). Besluit Ten behoeve van diegenen, die zich verder willen ver diepen in het wezen van bibliotheek, documentatie, informatie en literatuuronderzoek, zijn de volgende literatuurverwijzingen opgenomen. Literatuur Groeneveld, C., De documentatie. In: Schriftelijk Rapporteren; on der redactie van H. de Boer; 13e druk. Aula - boek 54. Hoofdstuk 5. Utrecht/Antwerpen, Het Spectrum, 1978, p. 181 -309. Groot, P. S. A., Documentaire dienstverlening.Aula - boek 688. Utrecht/Antwerpen, Het Spectrum, 1981, 186 p. Haken, J. H. ten, On scientific information and documentation. ITC Journal 1978, no. 4, p. 680 - 702. Haken, J. H. ten. Automated Storage and Retrieval Systems for Photogrammetry and Remote Sensing. 14th Congress of the Inter national Society for Photogrammetry, Hamburg, 1980; Commis sion VI, Working Group 4; Invited Paper. 10 p. Maltha, D. J., Literatuuronderzoek en schriftelijk, rapporteren; 3e druk. Wageningen, Pudoc, 1979. 242 p. NGT GEODESIA 82 129

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 15