Gegevensverwerking op afstand door ing. E. Hadderingh, rayonchef van de Dienst van het Kadaster in de provincie Groningen. Inleiding In deze bijdrage zal worden ingegaan op een aantal aspecten van datatransmissie. Datatransmissie is transport van gegevens via een openbare telefoon- of telexverbinding. Uit een onderzoek van het bureau Logica Ltd. te Londen, in opdracht van de Eurodata- stichting (een samenwerkingsverband tussen 17 PTT- organisaties in West-Europa) naar de ontwikkelingen van dataverkeer in de verschillende Europese landen, zijn de volgende resultaten naar voren gekomen. In Nederland waren in 1979 ongeveer 16500 aanslui tingen van datatransmissielijnen op het PTT-net en ca. 25000 terminals. In 1987 zal het aantal terminals zijn gegroeid tot ca. 200000. Datacommunicatie Gegevensverwerking op afstand wordt ook wel „tele processing" genoemd. Gegevens kunnen op vele manieren naar de plaats van verwerking worden ge bracht. Op dit moment worden gegevens overgebracht via de postbesteller, telefoon, telegraaf of via telex. T.b.v. teleprocessing wordt gebruik gemaakt van „data transmissiesystemen". Onder datatransmissie ver staan we het overbrengen van gegevens over afstand, (in gecodeerde vorm) via kabel- of draadloze commu nicatieverbindingen. De gegevens worden veelal in een computer ingevoerd, al dan niet voor onmiddel lijke verwerking. Datatransmissie biedt mogelijkheden voor het over brengen van gegevens die bij de bron zijn verzameld. Vanaf dat punt worden de gegevens naar de com puter gezonden ter verwerking. Tevens kan meestal vanaf dat punt informatie uit computerbestanden worden opgevraagd (z.g. retrieval functie). Ook kun nen de verwerkte gegevens via datatransmissie naar het invoerstation of naar andere stations worden getransporteerd. De apparatuur die hiervoor wordt gebruikt, bestaat veelal uit beeldscherm- en schrij vende terminals. Deze bestaan respectievelijk uit een toetsenbord met beeldscherm en toetsenbord met regeldrukker. Bij gebruik van de juiste apparatuur, In het kader van het opleidingsplan „Invoering van geauto matiseerde systemen bij de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers", is een aantal medewerkers opgeleid tot docent „Basiskennis informatica". Tijdens deze opleiding werd hun opgedragen een spreekbeurt te verzorgen over een onder werp, dat betrekking had op het vakgebied van de toegepaste informatica, waarmee primair een oefening in kennisoverdracht werd beoogd. In deze spreekbeurt vertelt de docent iets over de gegevensverwerking op afstand. programmatuur en datatransmissielijnen kan ook directe communicatie (dialoog) tussen mens en com puter mogelijk worden gemaakt. Om deze reden wordt in toenemende mate gesproken van „data communicatie", in plaats van datatransmissie. Datatransmissiesystemen Datatransmissiesystemen werden operationeel in het begin van de jaren zestig, toen de z.g. derde generatie computers op de markt kwam. Deze onderscheidde zich van de voorgaande generaties door de volgende toepassingen: het werd mogelijk een aantal met de hand te bedienen eindapparaten aan één computer te koppelen; meer dan één programma kon gelijktijdig worden uitgevoerd; administratieve processen konden post voor post worden afgewerkt. In het verleden was dit alleen via stapelverwerking (batchverwerking) mogelijk; er kwamen z.g. subsystemen ter beschikking, waarmee een bepaald gegevensbestand naar de centrale computer kon worden overgebracht. Een subsysteem is een afgerond onderdeel van een systeem. Een subsysteem is gericht op het uitvoeren van een bepaalde systeemfunctie en kan daartoe apart worden geprogrammeerd en uitgetest. Netwerken De combinatie van computers, databases of gege vensbanken en datatransmissiesystemen wordt „net werk" genoemd. Organisaties beschikken veelal over een eigen netwerk (banken, overheid, handelsbedrij ven enz.). Zij kunnen desgewenst wel toegang heb ben tot openbare nationale en internationale compu ternetwerken. Functies en toepassingen van datacommunicatie Ter verklaring van de verschillende soorten data transmissiesystemen kunnen we een administratief proces splitsen in een aantal hoofdbewerkingen. 1. het vastleggen en verzamelen van de gegevens; 2. het verplaatsen van de gegevens; 3. het verwerken en bewaren van de gegevens; 4. het kenbaar maken van de resultaten. De combinatie 1 en 2 noemt men gegevensverzamel- systeem of datacorrectiesysteem. Datatransmissiesystemen die zich vooral richten op het presenteren van de eindinformatie, gecombineerd met de verplaatsfunctie, duidt men aan als informatie verspreidingssysteem of datadistributiesysteem. Bij- NGT GEODESIA 82 131

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 17