stichting NGL berichten 23 September 1982 Studiedag Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie. Nadere aankondiging volgt in dit blad. 2, 3, 4 en 9,10,11 november 1982 Postacademische cursus „Teledetectie (Remote Sensingl in landbouw en natuurbeheer" te Wageningen. Inlichtingen te verkrijgen bij Stichting PAO-LHW (dr. ir. L. J. J. van der Kloes, 08370-84092) of bij de cursusleider (ir. H. J. Buiten 08370- 82901). RAYONBIJEENKOMST NGL TE UTRECHT Op dinsdag 11 mei 1982 organiseert de rayoncommissie Utrecht van het NGL een bijeenkomst met als spreker de heer H. C. Pouls. On derwerp: ,,Zin en onzin over het werk van de landmeter in het ver leden". Plaats: kantine van de HTS, Vondellaan 2 te Utrecht. Aan vangstijd: 19.30 uur. De heer Pouls heeft naast zijn functie van adjunct-secretaris van de Rijkscommissie voor Geodesie, tevens het beheer over een uitgebreid historisch instrumentarium aan de TH Delft. In deze laatste hoeda nigheid is hij bij de bestudering van de geschiedenis van het land metersgereedschap interessante ontwikkelingen op het spoor ge komen. Aan de hand van een diaserie vertelt hij over fantasie en werkelijkheid in het landmetersvak. Om met zijn eigen woorden te spreken. ,,ln de vele historische publikaties over oude kaarten, komt het werk van de landmeter ter sprake. Vaak is de daarin verstrekte informatie onjuist of onvolledig; ook worden dezelfde fantasie verhalen steeds maar weer herhaald. Dit komt meestal doordat de schrijver geen landmeetkundige kennis bezat. Met behulp van onze hedendaagse kennis en een goed begrip van de destijds gebruikte instrumenten en methoden kan heel wat weerlegd worden". De rayoncommissie Utrecht van het NGL nodigt u voor deze bijeen komst uit. Eerdere ervaringen met de heer Pouls verzekeren u van een belangwekkende avond. W. Bloksma FIG CONGRESPRIJS 1983 Van het Bulgaarse FIG bureau ontvingen we de volgende oproep om mee te dingen naar de FIG congresprijs 1983. Voor geïnteres seerden is deze oproep hieronder onverkort overgenomen. Voor deelname en nadere informatie dient u contact op te nemen met het secretariaat van de NVG, p/a ir. L. A. Koen, Waltersingel 1 7314 NK Apeldoorn. Tel. 055-775123. Ref: XVII Congress Prize, Sofia, 1983 At its Meeting, January 22 - 26 1983, Sofia, the FIG-Bureau has adopted the following regulations: Right of participation: All individual members of the national orga nizations-members of FIG, who are under 35, as to 31.12.1982. Prize-value: 2.000-sfr and return ticket to Sofia. Topic: Scientific and technological aspects of automation in sur veying. Volume and language: 3000 - 5000 words in French, English or Ger man, size A4, on one side of the sheet, 30 lines per page, 60 strokes per line. Final hand-in date 20.1.1983./ stamp of corresponding post office/. The treatise should be accompagnied by a certification from the na tional organization and a brief curriculum vitae. The Congress Prize application has to be submitted to the FIG- Bureau. RUILVERKAVELING „GIETHOORN WANNEPERVEEN" De ruilverkaveling „Giethoorn - Wanneperveen" is in 1978 in uit voering genomen. Het plan van voorzieningen voor deze ruilverka veling gaat ervan uit, dat de twee hoofddoelstellingen vanuit landbouw en natuurbescherming in samenhang met elkaar worden gerealiseerd. Het landbouwgebied omvat 2.600 ha en het natuur gebied 2.400 ha. Bij de voorbereiding van deze ruilverkaveling heeft de vaststelling van de omgrenzing van het natuurgebied, ten opzichte van het land bouwgebied en in verband daarmede de omvang van de nadelige invloed van de verbetering van de waterbeheersing in het land bouwgebied op de natuurwetenschappelijke waarden in het natuur gebied, een belangrijke rol gespeeld. Op grond van de in 1978 voorhanden zijnde gegevens heeft de Landinrichtingsdienst berekend, dat die invloed beperkt van aard zou zijn. In het rapport ex artikel 34 van de Ruilverkavelingswet, op basis waarvan het College van Gedeputeerde Staten in 1978 de stemming van deze ruilverkaveling heeft uitgeschreven, wordt uit gegaan van een overeengekomen grens tussen het landbouwgebied en het natuurgebied. Voorts is in dit rapport tot uitdrukking ge bracht, dat uit nader onderzoek zou kunnen blijken, dat verlaging van het waterpeil in de landbouwgebieden een nadeliger effect op natuurwetenschappelijke waarden in het natuurgebied kan hebben dan was voorzien. Indien dit het geval is, zullen binnen het laatst genoemde gebied maatregelen worden genomen om dit nadelige effect zoveel mogelijk te beperken. Op basis van aanvullende gegevens en gebruik makend van een nieuw ontwikkelde berekeningsmethodiek is uit nader onderzoek van deze dienst gebleken, dat het nadelige effect belangrijk groter is dan aanvankelijk berekend. De plaatselijke commissie voor de ruilverkaveling had reeds in de loop van 1981 het voornemen, conform het goedgekeurde plan van voorzieningen, over te gaan tot aanbesteding van een waterlopen- bestek met inbegrip van een waterloop aan de noordgrens van het natuurgebied, die aan moet sluiten op een gemaal, dat reeds eerder in het kader van de ruilverkaveling is gebouwd. De directeur van de Landinrichtingsdienst heeft de goedkeuring voor deze aanbesteding opgehouden om, in afwachting van het resultaat van dit nader onderzoek en de doorrekening van daar mede verband houdende technische alternatieven, de mogelijkheid tot aanpassing van het plan van voorzieningen ter plaatse open te houden. Op 20 november 1981 werd tussen een delegatie, bestaan de uit enkele leden van de Centrale Cultuurtechnische Commissie en de directeur van de Landinrichtingsdienst en de plaatselijke com missie overeengekomen, dat de aanbesteding zou worden uitge steld tot uiterlijk maart 1982 en geen planwijzigingen kunnen wor den doorgevoerd anders dan in overeenstemming met de plaatselij ke commissie. Uit de doorrekening van de eerder genoemde alternatieven is geble ken, dat vooralsnog in het natuurgebied geen technische maatre gelen denkbaar zijn, die in voldoende mate duurzaam zullen leiden tot compensatie van de nu voorziene negatieve effecten. De enige mogelijkheid om tot compensatie te komen, is gelegen in het scheppen van bufferzones langs de grens van het natuurgebied en het landbouwgebied met handhaving van het huidige peil. Dit komt neer op uitbreiding van het natuurgebied. De delegatie heeft op 8 februari jl. aan de plaatselijke commissie voorgesteld om „de pijn" tussen landbouw en natuurbescherming te delen. In concreto stelde de delegatie aan de plaatselijke com missie voor om akkoord te gaan met twee beperkte bufferstroken aan de noordgrens van het reservaat met een gezamenlijke opper vlakte van ca. 35 ha. Daardoor zal in het gedeelte van het reservaat, dat de grootste negatieve invloed vanuit het landbouwgebied on dervindt, een verbetering van betekenis optreden. De ligging van deze beide bufferzones is zodanig, dat het waterlopenbestek zon der verdere vertraging zou kunnen worden aanbesteed. De plaatselijke commissie heeft zich met dit voorstel niet kunnen verenigen. Zij is van mening, dat de vroeger gemaakte afspraken omtrent de afbakening tussen natuur- en landbouwgebied onver kort dienen te worden gehandhaafd, mede omdat de agrarische behoefte aan grond op dit moment groter is dan eerder is aan genomen. De Centrale Cultuurtechnische Commissie heeft zich in haar verga dering van 26 februari jl. over de gerezen problemen beraden. Zij betreurt, dat er geen voor alle partijen aanvaardbare oplossing voor de gerezen problemen is gevonden. Na een uitvoerige discussie is zij tot de conclusie gekomen, dat de onderhavige aanbesteding niet langer kan worden opgehouden. Daarbij heeft zij formele, juridi sche en bestuurlijke overwegingen zwaar laten wegenDaarbij heeft zij ook overwogen, dat in het onderhavige gebied ook op langere termijn een goede verstandhouding tussen landbouw en natuurbe scherming van grote betekenis is voor de behartiging van de weder zijdse belangen. Deze goede verstandhouding kan enerzijds alleen bereikt worden door de aanbesteding niet langer op te schorten en anderzijds door al wat redelijkerwijs mogelijk is te doen om de negatieve effecten van de landbouwkundige ontwatering op het natuurgebied zo be perkt mogelijk te houden. Met kracht zal daarom verder gezocht 138 NGT GEODESIA 82

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 24