literatuur worden naar effectieve maatregelen en voorzieningen daartoe bin nen het natuurgebied. Verder is zij van mening, dat in het kader van het plan van toedeling binnen redelijke grenzen al het mogelijke gedaan moet worden om de natuurbeschermingsdoelstellingen te realiseren en de negatieve effecten van de ontwatering in het landbouwgebied op het natuur gebied zo beperkt mogelijk te houden. Dit met inbegrip van de ont- poldering van met name de grotere binnen het natuurgebied gele gen onderbemalen gedeelten. Een en ander rekening houdend met het gestelde in het rapport ex artikel 34 van de Ruilverkavelingswet. Om dit te kunnen realiseren en tegemoet te komen aan de wens van van de plaatselijke commissie voor meer gebruiksvrije grond om het plan op verantwoorde wijze te kunnen uitvoeren, is het noodzake lijk, dat de Stichting Beheer Landbouwgronden tracht meer ge bruiksvrije landbouwgrond te verwerven dan in het plan is voorzien. De Centrale Cultuurtechnische Commissie twijfelt er overigens niet aan, dat de plaatselijke commissie in deze haar volle medewerking zal verlenen. RUILVERKAVELING „WINTERSWIJK-WEST" AANGENOMEN De ruilverkaveling „Winterswijk-West" (8.545 ha - 2.156 stemge rechtigden) is bij de stemming op 5 maart te Winterswijk aangeno men met 73% van de gestemde oppervlakte en 64% van de uitge brachte stemmen. De stemmenverhouding was als volgt: aan de stemming namen 1.056 stemgerechtigden deel, vertegenwoordigende een opper vlakte van 7.325 ha. Hiervan stemden 680 stemgerechtigden voor, vertegenwoordigende een oppervlakte van 5.369 ha. Tegen stem den 376 stemgerechtigden, vertegenwoordigende een oppervlakte van 1.956 ha. Voor de landbouw in Winterswijk-West is de versnippering van het grondgebruik het grootste knelpunt. Gemiddeld zijn er ruim 4 ka vels per bedrijf. Een aantal van 15 kavels is echter geen uitzonde ring. In een deel van het gebied zijn de percelen zeer onregelmatig van vorm. Hierin zal lang niet altijd verbetering kunnen worden ge bracht, omdat waardevolle steilranden en beplanting vaak de na tuurlijke perceelscheidingen vormen. Binnen de ruilverkaveling is is geld beschikbaar voor de verplaatsing van 14 boerderijen en voor de aanleg van drie veetunnels, waardoor de verkavelingssituatie mede kan worden verbeterd. Voor de landbouw is het eveneens belangrijk, dat het plattelands wegennet wordt verbeterd, aangezien dit niet is afgestemd op het huidige zware bulkvervoer. In totaal 29 kilometer weg wordt gere construeerd en 13 kilometer zandweg wordt verhard. Daarnaast kan nog eens 55 kilometerweg worden aangelegd. Bij het opstellen van het ruilverkavelingsplan is tevens uitgegaan van de belangrijke waarden van natuur en landschap. In het kader van de Relatienota is bij de grotere bos- en natuurgebieden 215 ha cultuurgrond als reservaatsgebied en 80 ha als beheersgebied aangewezen. Veel van deze grond ligt geconcentreerd rondom het Korenburgerveen, een bosachtig veengebied, dat een grote natuur waarde heeft. Om het reservaatsgebied in handen te geven van de natuurbescherming wordt o.a. 100 ha, die elders in de ruilverkave ling wordt verworven, voor uitruil beschikbaar gesteld. De rest wordt op vrijwillige basis ter plaatse aangekocht. Om het land schap in het ruilverkavelingsgebied te versterken, wordt nog eens 100 ha bestemd voor nieuwe beplanting. Voor een oppervlakte van 235 ha is vastgesteld; dat hier geen ruilverkavelingswerk wordt uitgevoerd, dat afbreuk doet aan de natuurwetenschappelijke waarde. De hieronder vermelde tijdschrijften enz. kunnen door de lezers van NGT Geodesia worden geleend bij ing. H. A. Schok, Vakgroep Landmeetkunde van de Landbouwhoge school, postbus 339, 6700 AH Wageningen. Vermessung Photogrammetrie Kulturtechnik 1981-5 Jorge, Moderne Methoden der Erdmessung. Grubinger, Sydler, Hydrologie und Computer. Schwebel, Ein integriertes geodëtisches Auswerte- und Kartiersystem. Bregenzer, Die Ausbildung an der HTL frühere und heutige Erwartungen. Ammann, Die Abteilung Vermessungswesen. Schuier, Praktische Ausbildung in Photo- NGT GEODESIA 82 grammetrie. Traber, Bearbeitung von Ingenieursproblemen an der Abteilung Vermessungswesen. 1981-6 Lendi, Raumordnung in der Schweiz. Keiser, Matthias, Zur Fehler- theorie von Messreihen mit pseudosystematischen Fehlern. Elmi- ger, Meyer, Zur Bestimmung und Berücksichtigung der Stehach- senschiefe bei der Richtungsmessung. 1981-7 Mermoud, Modélisation des écoulements souterrains. Kahle, Ab solute Schweremessungen in der Schweiz als Basis für geodyna- mische Untersuchungen zur aktuellen Alpentektonik. Majdanowa, Prazisionsmessung mit dem Mikrowellen-Distanzmessgerat SIAL MD 60. Willimann, Höhn, DIOS ein dezentrales interaktives On line System. 1981-8 Dupraz, La géodésie et la cartographie suisse: une longue tradition. Jeanrichard, La mise jour des cartes nationales de la Suisse. Flury, Le Département de Génie rural et de mensuration de l'Ecole polytechnique fédérale de Zurich. Miserez, Le Département de Gé nie rural et géomètres de l'Ecole polytechnique fédérale de Lau sanne. Kölbl, La recherche aux Ecoles polytechniques fédérales. Frossard, La Suisse est petite, mais elle a de bonnes structures; les géomètres aussi. Bercher, Amstein, La mensuration officielle. Kagi, Gfeller, Les mensurations techniques et industrielles. Messmer, Le système informatique administratif de Bale-Ville. Besse, Ingénieur du génie rural? Indermühle, L'aménagement du territoire en Suisse et l'engagement du géomètre. 1981-9 Conzett, Thesen zu einem EDV-Konzept für das (schweizerische) Vermessungswesen. Frank, Bemerkungen zur Norm Datensiche- rung. Frank, Flöhn, Entwurf zu einer künftigen Norm Datensiche- rung in der amtlichen Vermessung. Flury, Naturschutz und Land- wirtschaftliche Meliorationen. 1981-10 Konecny, Zukunftperspektiven in der Photogrammetrie. Altherr, Einige Gedanken und Hinweise über praktische Erfahrungen bei der Orthophotoerstellung. Flöhle, Neues Instrumentarium für die pho- togrammetrische Direktkartierung. Flotz, Wohnlichkeit als Ver- kehrskonzept. 1981-11 Andris, Der Aufbau von Landinformationssystemen im Kanton Aar- gau (Schweiz). Fischer, Ausgleichungen der ersten Schweremes sungen auf der Gravimetereichlinie Interlaken - Jungfraujoch. Pa- voni, Rezente Krustenbewegungen entlang steilstehenden Bruch- und Kluftsystemen im Gebiet Mattmark-Allalingletscher, Walliser Alpen. Vermessungstechnik 1981-7 Stange, Möglichkeiten der Satellitengeodasie für die Anlage mo derner G rund lagen netze. Werner, Anforderungen an die Aus- und Weiterbildung van Hochschulkadern. Floffmeister, Kessler, Ab- steckungen und Kontrollmessungen für die Zwangsmontage der Plattenbauserie „Wohnhochhaus Erfurt". Ewert, Naser, Zur An- wendung von Begriffen für die Arbeit mit digitalen Gelandeinfor- mationen. Marckwardt, Kühne, Erfahrungen beim Einsatz von Pro grammen zur automatischen Isolinienkonstruktion. Söllner, Unter suchungen zur interpretationsgerechten Aufbereitung von Multi- spektralphotographien. Pauli, Uber die Genauigkeit der Lagebe- stimmung bei der freien Standpunktwahl. 1981-8 Kautzleben, Aufgaben der Geodasie bei geodynamischen Unter suchungen. Reichardt, Die Intensivierung der Bearbeitung geoda- tischer Netze mit Hilfe von Dalenbankbetriebssystemen. Steinich, BESYTRIG - ein Datenbankbetriebssystem zur Automatisierung der Arbeiten bei der Auswertung von Lagenetzen. Steinberg, Steinich, Verarbeitung von Daten des Schwerefeldes mittels EDVA. Zimmermann, Zur Erarbeitung der „Dokumentation für Wasser- laufe" in der DDR. Weigel, Beitrag zur automatisierten Generalisie- rung von Wasserlaufen in allgemeingeographischen Karten. Bütt- ner, Test des programmierbaren Kleinstrechners PKR robotron K 1003. Pauli, Bedienkomfort des RECOTA vom VEB Carl Zeiss Jena. Kunze, Untersuchungen zur Verbesserung der Leistungs- fahigkeit des automatischen photogrammetrischen Auswertesy- stems Topomat mit elektronischem Bildkorrelator. 139

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 25