Keizer Napoleon I Een goed kadaster zal de aanvulling zijn van mijn Code voor wat betreft het bezit van de grond". een verdergaand idee over: het moest ook de grenzen van de eigendommen goed vastleggen en zo grens- processen voorkomen. ,,Een goed kadaster zal de aanvulling zijn van mijn Burgerlijk Wetboek" zo ver klaarde hij [2]. Een commissie van negen deskundigen, waaronder drie hoofdlandmeters, onder voorzitterschap van de bekende wiskundige Delambre, permanent secretaris van de Academie van Wetenschappen, kreeg op dracht voorschriften te maken voor de meting en de te vervaardigen kaarten. De keizer gaf in januari 1808 zijn goedkeuring aan het ingediende ontwerp van voorschriften, dat in april daaraanvolgend in werking trad. Eind 1808 hadden de werkzaamheden in 3200 ge meenten een aanvang genomen en in 1809 kwamen daar nog 2000 gemeenten bij. Dat lijkt heel wat, maar Frankrijk telde toen ca. 39000 gemeenten met een gezamenlijke oppervlakte van rond 47,4 miljoen ha en ongeveer 115,3 miljoen percelen. De gemiddelde per ceelsgrootte was dus ongeveer 0,4 ha [3] In 1811 liet de Minister van Financiën Gaudin een boekwerk uitgeven, waarin alle wetten, reglementen, instructies en beslissingen, die betrekking hadden op het kadaster en sinds 1791 waren uitgevaardigd (en voor zover op dat moment nog van toepassing), sy stematisch en in de vorm van een instructie waren verwerkt. Ter verduidelijking van de tekst was een modellenboek bijgevoegd. Deze instructie heet: Re- cueil Méthodique des Lois, Décrets, Règ/emens, In structions et Décisions sur ie Cadastre de ia France. Deze Recueil Méthodique, hierna af te korten met RM, heeft ook voor ons land gegolden, zelfs tot na 1813, toen het een koninkrijk werd, en ook voor België en het Rijnland, landen waarover Napoleon zijn gezag heeft uitgeoefend. De voorschriften zorgden voor normalisatie, zoals formaat van de kaart, toe te passen kleuren, eenheid van belettering, schalen, tekst en vorm van de registers enz. Daardoor werd ook bereikt, dat een ambtenaar bij verplaatsing direct inzetbaar was; de werkwijze was voor het gehele land gelijk. In dit verband mag ik erop wijzen dat, naast de regis tratie van gronden, ook de burgerlijke stand re gistratie van personen tot stand kwam. Voeg daar bij de invoering van het metrieke stelsel normali satie van maten de eenheid van wetgeving en rechtspraak, dan past ons een grote mate van bewon dering voor het werk van de Franse Administratie. Floewel het kadaster in Frankrijk met kracht was aan gepakt, er waren zelfs gratis opleidingscursussen voor landmeters, verminderde het tempo in het opmaken sterk na de val van het keizerrijk. Tussen 1808 en 1814 waren 9000 gemeenten, omvattende 12 miljoen ha en 37 miljoen percelen, geheel gereedgekomen, daarna ging het zo langzaam, dat het werk pas in 1850 gereed was. Floe ging het in ons land? Sinds 1806 was Flolland een koninkrijk onder Lodewijk Napoleon, een broer van de Franse keizer. Dat koninkrijk was geen lang bestaan beschoren. Reeds in maart 1810 werd bij het traktaat van Rambouillet het gebied ten zuiden van de Waal en Zeeland afgestaan aan Frankrijk en bij het decreet van Rambouillet, juli 1810, werd ook de rest ingelijfd. Ons land werd hierdoor een onderdeel van het grote kei zerrijk, en de wetten van Frankrijk golden dus ook voor ons. Zo deed het Franse kadaster ook hier zijn intrede. Tot keizerlijk commissaris voor het Kadaster werd Caspar van Breugel benoemd, over wie ik in [4] reeds heb geschreven. Mr. Caspar Baron van Breugel. Keizerlijk Commissaris voor het Kadaster. Foto: Iconographisch Bureau. 118 NGT GEODESIA 82

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 4