Herstel van de Formele Tuin van Paleis Het Loo Door deze constructie is het gevaar levensgroot aan wezig, dat na de bijhouding de kadastrale registratie de zakelijke rechtstoestand niet juist weergeeft en dat deze pas ontstaat na de vernieuwing, die soms jaren of zelfs tientallen jaren op zich kan laten wachten. De vraag is of dit wel strookt met de bedoeling van de wetgever, neergelegd in de artikelen 6, 7 en 8 van hoofdstuk 3.1.2 van het NBW, nl. de bescherming van de raadpleger te goeder trouw en met de doel stelling „bevordering van de rechtszekerheid", die thans hoog in het kadastrale vaandel staat geschre ven. Naar mijn mening behoort een betere regeling wel tot de mogelijkheden. Eigenlijk zou de regeling van de vernieuwing overbodig moeten zijn. De bijhouding dient zodanig te worden geregeld, dat de belang hebbenden erop kunnen vertrouwen, dat de kadastra le registratie de zakelijke rechtstoestand juist weer geeft. De maatschappij verlangt een eigendoms kadaster! Pas als de bijhouding goed is geregeld, en het Kadaster dan nog niet optimaal functioneert als eigendomskadaster, is er voor incidentele gevallen een noodzaak tot vernieuwing. Zover is het ontwerp nog lang niet. Biedt het ontwerp voldoende perspectief voor de toekomst? Het ontwerp sluit in hoofdstuk 2 (De openbare registers voor registergoederen) aan op de bepalingen van de afdeling 3.1.2 van het NBW. Jammer genoeg wordt niet de mogelijkheid geschapen om bijv. pacht overeenkomsten inschrijfbaar te maken, hoewel het NBW daartoe wel de gelegenheid geeft. Pacht is maatschappelijk gezien een dermate belangrijk per soonlijk recht met duidelijk zakelijke werking, dat de mogelijkheid tot inschrijving in de Kadasterwet had kunnen worden geopend. Op deze wijze had het Kadaster zijn informatieverstrekking op een belangrijk onderdeel kunnen uitbreiden. Een tweede onderdeel dat onvoldoende uit de verf komt, is de administratie van de erfdienstbaarheden; belangrijke zakelijke rechten, die bijv. de verhandel baarheid en de waarde van een onroerende zaak merkbaar kunnen beïnvloeden. Zolang het Kadaster bestaat, is de administratie van de erfdienstbaarheden een janboel geweest, zeer tot verdriet van het nota riaat, dat dan ook bij het commentaar op het ontwerp van de Staatscommissie om verbetering van de administratie op de erfdienstbaarheden vroeg. Het huidige ontwerp komt niet veel verder dan een re gistratie van de te vestigen erfdienstbaarheden, en zwijgt echter over de bijhouding en de administratie van de reeds bestaande erfdienstbaarheden. Ook bij de vernieuwing wordt slechts summier aandacht aan deze rechten besteed. Aan het feit, dat de maatschappij het Kadaster vrijwel als een eigendomskadaster wenst te ervaren, wordt in het ontwerp onvoldoende aandacht besteed. On danks de vrij zware bijhoudingsprocedure wordt aan de resultaten van deze bijhouding geen enkele rechts kracht verbonden. Heeft de wetgever voorvoelt dat aan de bijhoudingsprocedure nog zoveel onvol komenheden kleven (zie Rijtma), dat hij is terug gedeinsd voor de consequentie in het verlenen van een zekere rechtskracht aan de bijhouding? Mocht deze vraag bevestigend worden beantwoord, dan is het nog niet te laat om het ontwerp op dit punt bij te stellen. Slotopmerking Ten einde een beter functioneren van het Kadaster in de toekomst mogelijk te maken, verdient het aan beveling in het wetsontwerp veranderingen aan te brengen, o.m. op de volgende punten: 1. de mogelijkheid openen om pacht inschrijfbaar te maken; 2. een betere regeling van de administratie van de erfdienstbaarheden; 3. verbetering van de bijhoudingsprocedure; 4. toekenning van rechtskracht aan de resultaten van de bijhouding; 5. een zoveel mogelijk terugdringen van de ver nieuwing. Weinig vakgenoten zullen zijn betrokken bij de restauratie van een paleistuin. Publikatie van ervaringen van collega's, die landmeetkundige werkzaamheden verrichten ten behoeve van zo'n restauratie is dan ook zeer op zijn plaats. In dit artikel wordt na een kort historisch overzicht van D. Po/s, door P. J. Ashouwer, T. Nooteboom en L. L. W. v. d. Ploeg van de Landmeetkundige Afdeling van Gemeentewerken Apeldoorn, een inzicht gegeven in de problemen en de daarvoor gevonden oplossingen bij genoemde restauratie. Het artikel is eerder gepubliceerd in het tijdschrift Groen" van februari 1981. Bovendien is in jaargang 1977 van Groen" zeer uitgebreid over de restauratie van Paleis Het Loo geschreven. Kort historisch overzicht door D. Pols, medewerker van de Afdeling Beplan tingen van de gemeente 's-Hertogenbosch, tevens redactie-secretaris van het tijdschriftGroen". NGT GEODESIA 82 In 1684 werd het oude goed 't Loo aangekocht door Stadhouder Prins Willem III, die het plan had bij zijn uitgestrekte jachtgebied op de Veluwe een lusthof 161

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 11