LANDMETEN EN WATERPASSEN stichting NGL landmeetkunde leidingenregistratie ingenieurs- en adviesbureau vlak geslepen worden dat ze, voor het slijpen van een andere zijde, aan een moedermal worden bevestigd door de lucht tussen de twee stukken glas eruit te drukken. Verder werd daar getoond hoe enkele instrumenten van Zeiss in elkaar worden gezet en daarna worden gecontroleerd op kwaliteit en nauwkeurigheid. De volgende dag werd vroeg vertrokken voor een bezoek aan de Zeiss-fabrieken te Oberkochen. Ook hier kregen we te zien hoe men van een stuk ruw glas (men had de beschikking over 270 soor ten) een lens of prisma maakte. Imposant was een in aanbouw zijnde telescoop met een spiegel met doorsnede van 3,50 m, een dikte van 0,59 m en een gewicht van 4 ton. De spiegel werd bij Zeiss geslepen en wel zodanig, dat het spiegelvlak met de berekende vorm een verschil vertoonde van slechts 0,00003 mm. De totale arbeidstijd voor deze spiegel bedraagt vier jaar. Interessant was ook de geheel automatische vervaardiging van een huis van een instru ment (boren, frezen, draad tappen, enz.). Deze huizen worden later weer gecontroleerd op hun juistheid in X, Y en Z d.m.v. een (door Zeiss zelf vervaardigd) meetinstrument met een nauwkeurigheid van 1 mu. Na de rondleiding werden de verschillende landmeetkun dige instrumenten die Zeiss maakt aan ons getoond. Nadat we al deze moderne lenzen en prisma's hadden gezien konden we natuur lijk niet nalaten een bezoek te brengen aan het optisch museum bij de fabriek. Hier konden we met deskundige uitleg de ontwikkeling volgen van de optiek van 700 jaar geleden tot die van heden. Deze dag werd besloten met een bezoek aan de burcht ,,Katzenstein" waar ook de inwendige mens werd verzorgd. De laatste dag hadden we nodig om weer terug te gaan naar Arnhem, alwaar we na een vermoeiende maar interessante excursie weer uit elkaar gingen. Tot slot past hier een woord van dank aan de firma Zeiss, door wiens medewerking deze excursie tot een groot succes werd. P. Gijzen NGL STUDIEDAG TACHYMETRIE Op 8 juni 1982 te Utrecht in het Jaarbeurscongrescentrum. Van ter rein tot kaart. Zie ook de aankondiging op p. 126 van het april nummer. Aanmelding is mogelijk tot 19 mei a.s. door overschrijving van de deelnemerskosten op girorekening 2664153 t.n.v. Commissie Studiedagen NGL te Wessem. Voor leden van de aangesloten vere nigingen en vrije abonnees op NGT Geodesia bedragen de deel nemerskosten f 30,— (incl. lunch); voor niet-leden f 40,— (incl. lunch). Het volledige programma van de studiedag zal na aanmelding wor den toegezonden. RAYONBIJEENKOMST NGL TE EINDHOVEN Op donderdag 27 mei 1982 zal ir. J. J. E. Pöttgens, Inspecteur Geo- techniek van het Staatstoezicht op de Mijnen te Heerlen, een lezing houden over: Deformatie metingen en toetsen van bodem- bewegingshypothesen De ontginning van de bodemschatten van onze aarde heeft meestal tot gevolg dat bewegingen aan het aardoppervlak of maaiveld ont staan. In veel gevallen leiden deze bewegingen tot beschadiging van gebouwen en kunstwerken en verstoring van de waterhuishouding. Veel geo-mechanische processen hebben tot gevolg dat pas na lan ge tijd ernstige schade merkbaar wordt. Dit tijdsaspect, plus de ver dere urbanisatie van grote gebieden en een versnelde industrialise ring, maken het noodzakelijk om tijdig een betrouwbare voorspel ling te geven van de te verwachten beweging en ook van de moge lijke schade. Op basis van meetresultaten wordt door de inleider in gegaan op de volgende onderwerpen: a. bodembeweging door steenkoolontginning in het Limburgse mijngebied; b. bodemdaling door drukdaling in het Groningse gasveld; c. bodemstijging door stijgend mijnwater. De NGL rayoncommissie Zuid nodigt de leden van de aangesloten verenigingen, de lezers van NGT Geodesia en andere belangstel lenden uit voor deze interessante voordracht. Plaats: Party-meeting centre ,,de Vest", Stationsplein 7 - 11 te Eindhoven (tegenover het station, centrumzijde). Aanvang 20.00 uur. De NGL rayoncommissie Zuid, ing. P. W. van Aken, ing. H. T. F. Huijbregts, ing. A. C. Zijderveld. Boekaanbieding van: 9e druk. Schermerhorn Van Steenis Wagenaar Deze „kleine Schermerhorn" door hem samengesteld in een Duits gijzelaarskamp in 1942 is drastisch herzien en aangevuld met nieuwe stof, zoals: zakrekenmachine - laser - tachymeter - poolcoördinatenmetho- de - meetprojecten detailmeten - complica ties polygonen - KADOR - gemeentelijk landmeter - maatvoeren in de bouw - uit zetten in de wegenbouw. Door de vele veranderingen in de landmeet kunde is deze up-to-date leidraad voor de huidige landmeter onmisbaar. Het boek is omvangrijker (280 blz.) en toch niet duur der geworden. U krijgt het boek franco thuisgezonden door f 40,— over te maken op giro 4239932 t.n.v. de Stichting Wetenschappelijke Revolutie '80, Zijl- diep 16, 3313 VG Dordrecht. A Hoofdkantoor: Dordrecht - tel. 078 - 14 70 53* Afd. landmeten - tel. 078 - 14 58 38 Bijkantoren: Utrecht, Den Haag, Dordrecht NGT GEODESIA '82 175

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 25