nauw betrokken geweest bij het classificatie-onderzoek, dat door de werkgroep Uniformering van de Rijkscom missie voor Geodesie wordt uitgevoerd. De belangrijkste ontwikkelingen op het gebied van de theorievorming ten aanzien van de vastgoedinformatie komen ontegenzeggelijk uit de Verenigde Staten. Daar ligt ten slotte de bakermat van de automatisering. De opbouw van digitale gegevensbestanden noopt tot theoretische ontwikkelingen. Hierbij moeten we in aanmerking nemen dat het in de VS meestal gaat om statistische informatiesystemen. Er is geen kadaster in de zin zoals wij dit kennen, geen bevolkingsregister, terwijl de grootste kaartschaal 1 25000 is, die thans nog niet eens het gehele land bedekt. Men is gewend voor verschillende doeleinden te wer ken met statistische informatie, ook in die gevallen waarvoor wij registratieve informatie gebruiken. Zo worden bij beschouwingen over precisie, betrouw baarheid en actualiteit de gewone statistische theorieën gebruikt, terwijl wij met onze gedetailleerde registratie ve informatie de theorieën uit de geodetische waarne mingsrekening toepassen. Hierdoor kunnen we stellen dat, relatief gezien, onze kennis van de geografische informatie erg goed, maar onze kennis van de precisie en betrouwbaarheid van administratieve gegevens ver onder de maat is. Eenzelfde redenering geldt ook voor de ontwikkeling van de ruimtelijke gegevensstructuren. Hierbij zijn de geografische eenheden waaraan informatie wordt ge koppeld, bijvoorbeeld sectoren (straatsegmenten) of vierkanten (grids). Ook deze ontwikkeling is gestart in de VS, waar het noodzakelijk was statistische gegevens langs automati sche weg te koppelen en grote hoeveelheden informatie grafisch te presenteren. Vooral de straatsegmentenmethode die in 1967 in Amerika werd ontwikkeld, heeft daar en in een aantal landen veel opgang gemaakt. Pas 15 jaar later is thans in Nederland het eerste serieuze researchproject op dit gebied van start gegaan. In Rotterdam zullen de gege vens van de stratentabellen worden gekoppeld aan de straatsegmenten. Er zijn verschillende redenen voor deze vertraging in ons land aan te wijzen. Een van de belangrijkste is naar mijn gevoel de teleurstelling bij de gebruikers als ze kennismaken met het grafische produkt. Men is in ons land gewend aan goede en mooie grootschalige topo grafische kaarten, die inderdaad veel nauwkeuriger zijn en beter ogen. Misschien zal juist aan deze grafische presentatie meer aandacht moeten worden besteed. De eigen ontwikkeling in ons land op het gebied van de ruimtelijke gegevensstructuren zal voornamelijk liggen op het vlak van de gedetailleerde informatie en het grootschalige kaartmateriaal. Ook in ons land wordt ge werkt aan de ontwikkeling van onafhankelijke software pakketten voor ruimtelijke structuren. Met name kunnen we hier noemen het Idecap-project. Een initiatief dat is gestart op de Katholieke Universiteit van Nijmegen en thans een project is van de Stichting Studiecentrum voor Vastgoedinformatie. Toch is het de vraag of deze ontwikkeling van software wel toekomst heeft nu de fabrikanten van interactief grafische systemen steeds meer van de ontwikkelingen in hun systeemsoftware verwerken. Het is daarom juist zo jammer dat ons land niet over een dergelijke indu strie beschikt. NGT GEODESIA 82 Ook op het terrein van het standaardiseren van aandui dingen van geografische eenheden komen de eerste initiatieven uit de VS. Voortdurend worden daar pogin gen ondernomen om te komen tot een kadaster, dat onder de overheid ressorteert. Zoals u waarschijnlijk weet is de openbare registratie van akten in de VS wel een overheidsaangelegenheid, maar de kadastrale in formatie is in handen van de „title insurance compa nies". Deze informatie wordt door deze privé-onderne- mingen uitsluitend gebruikt voor het verzekeren van de eigendomsrechten op onroerend goed. Men ziet wel in dat een van de voorwaarden voor een nationaal kadaster een uniforme perceelaanduiding is. Vandaar dat in 1975 reeds een interessant symposium werd gehouden, georganiseerd door MOLDS (Moderni sation of Land Data Systems). Dit is een stichting diezich inzet voor de stimulering van onderzoek op het terrein van de vastgoedinformatiesystemen. Toepassing van de wiskunde op de theorievorming bij vastgoedinformatie is een nog tamelijk braakliggend gebied. In het algemeen zijn wiskundige methoden van belang om orde te scheppen in complexe situaties. Gereglementeerd taalgebruik en preciese definities kunnen helpen om vage concepten op te helderen en problemen op te lossen. Juist in een vakgebied als vast goedinformatie, dat sterk in ontwikkeling is en bestaat uit een traditioneel conglomeraat van toch wel sterk verschillende probleemgebieden, kan de wiskunde van pas komen om zaken tot hun essentie terug te brengen. In het Harvard Laboratory of Computer Graphics verze kerde men mij, dat meer toepassing van de wiskunde dringend noodzakelijk is. In ons land wordt hier lang zamerhand een begin mee gemaakt. In het kader van de colleges vastgoedinformatie voor de geodetische stu denten in Delft, behandelt dr. ir. D.T. van Daalen onder meer cluster- en factoranalyse ten behoeve van het clas sificeren van vastgoedgegevens, bomen en grafen voor toepassing in de ruimtelijke gegevensstructuren en re- latie-algebra om het normalisatieproces bij relationele gegevensbanken goed te kunnen begrijpen. Ten slotte worden statistische methoden behandeld voor het analyseren en generaliseren van vastgoedge gevens. Naar mijn mening zijn wij in ons land het verst gevor derd met het denken over juridische aspecten van vast goedinformatie. De reden hiervan is, dat wij beschikken over een voortreffelijke analyse van prof. mr. P. de Haan van al het recht dat betrekking heeft op vastgoed. In andere landen beperkt men zich hoofdzakelijk tot priva- cy-aspecten. Bij ons is men tot de conclusie gekomen, dat het aanbe veling verdient in toekomstige wetten expliciet aan de informatievoorziening aandacht te besteden. 3. Toepassing van vastgoedinformatie De toepassing van de vastgoedinformatie is zo veelom vattend, dat het ondoenlijk is in deze paragraaf tot een zinnige vergelijking met het buitenland te komen. Daar voor verschillen de situaties in diverse landen eigenlijk te veel. Enkele factoren, die voor een belangrijk deel de situatie in Nederland bepalen, zijn bijvoorbeeld: - ons land beschikt over een goed kadastraal vastgoed systeem, dat up-to-date is en het gehele land bedekt; -de mislukking van de samenwerking op het gebied van de automatisering (SOAG) heeft bij de gemeenten een diepe indruk gemaakt. Juist bij de gemeenten wordt de meeste vastgoedinformatie verzameld en 197

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 11