verwerkt. Bij veel gemeenten is men zich aan het bera den, hoe op de nieuwe situatie moet worden inge speeld. Omdat ik in de inleiding enige opmerkingen maakte over mogelijke kennisexport op het terrein van de vast goedinformatie naar ontwikkelingslanden, wil ik in deze paragraaf in het kort de behoefte aan deze informatie behandelen. Vastgoedinformatie in ontwikkelingslanden is een bij zonder ingewikkelde materie, die bijna in ieder land zijn eigen specifieke aspecten heeft. De verschillen in de geografische situatie, de sociale omstandigheden, de graad van ontwikkeling en niet in de laatste plaats het heersende politieke systeem, maken het zeer moeilijk algemeen geldende criteria te formuleren om de be staande problemen op te lossen. Naast de algemene problemen, die zich in dit vakgebied voordoen, zijn de belangrijkste specifieke problemen op dit terrein: - het bestaan van meestal slechte registraties van de zakelijke rechtstoestand van vastgoed. Hierdoor kun nen mensen hun eigendomsrecht niet goed bewijzen en krijgen daardoor een zwakke positie tegen bijvoor beeld de overheid bij onteigeningen. Ook is het moei lijk om hypothecaire leningen te verkrijgen ten behoe ve van bedrijfsverbeteringen, enz. Vaak komen onver deelde eigendommen of ingewikkelde verervingssi tuaties voor, die de registratie bemoeilijken; - het uitvoeren van streekverbeteringsprojecten in veel gebieden. In hoofdzaak bestaan deze projecten uit ver betering van de wegen en waterlopen (irrigatie). Vaak kan door het ontbreken van de registratie van de rechtstoestand geen goede eigendomsverkaveling worden gemaakt. Bovendien kunnen de boeren door het niet kunnen verkrijgen van hypothecaire leningen (zie voorgaand punt) niet in hun bedrijven investeren. Daardoor blijven de streekverbeteringsprojecten vaak eenmalige operaties die niet goed worden bijgehou den; - het bekende verschijnsel in ontwikkelingslanden van de grote trek van het platteland naar de steden. Daar door ontstaan uitgebreide krottenwijken. Op korte ter mijn kan de overheid niets aan deze situatie doen, omdat van de gebieden, die worden geoccupeerd, moeilijk de feitelijke eigendomssituatie is vast te stel len. Bovendien vormen de nieuwe bewoners vaak een niet te onderschatten politieke factor. Informatie is nodig om in deze wijken de meest elementaire voor zieningen aan te brengen. Voorbeelden hiervan zijn de kampongverbeteringsprojecten in Indonesië; -de ontwikkeling van natuurlijke hulpbronnen. Door deze activiteit kan de welvaart in veel landen toene men. Informatie op basis van kleinschalige kaarten is nodig voor de ontwikkeling van mijnbouw, olie-explo ratie, bosbouw, landbouw, veeteelt, enz.; -de technische ontwikkelingen op het terrein van de vastgoedinformatie gaan zeer snel. In ontwikkelings landen bestaan nauwelijks opleidingen op dit gebied. Daarom wordt het inrichten van informatiesystemen vaak uitbesteed aan goed geoutilleerde bedrijven in de westerse landen. Bij dit proces wordt weinig know how ter plaatste opgebouwd, waardoor de eenmaal ingerichte systemen weer vrij snel degenereren. Ove rigens moet hierbij worden opgemerkt dat het ITC in Nederland goed werk doet op dit terrein. De gericht heid op de fotogrammetrie geeft misschien een wat te smalle basis. 198 4. Vastgoedinformatiesystemen Bij de vastgoedinformatiesystemen gaat het om aspec ten, die inherent zijn aan alle informatiesystemen, zoals opbouw en automatisering van de systemen, bijhouding en uitwisseling van gegevens. Specifiek gaat het hierbij om methoden en technieken voor het verzamelen, ver werken en verstrekken van vastgoedinformatie. Ver schillende technieken uit de landmeetkunde, fotogram metrie en geografie spelen hierbij een belangrijke rol. Vooral belangrijk zijn echter de technieken uit de be stuurlijke informatica en de computerkartografie. Een aantal ontwikkelingen in de techniek heeft direct invloed op de vastgoedinformatiesystemen. Op hun beurt zullen deze systemen in belangrijke mate stimule rend werken op de nieuwe technische ontwikkelingen. De belangrijkste ontwikkelingen liggen waarschijnlijk op het gebied van de analoog-digitaal (a-d) en digitaal- analoog (d-a) omzetting, beeldschermtechnieken, com municatietechnieken, micro-elektronika en de integratie van systemen, die zijn gericht op spraak-, gegevens-, tekst- en beeldverwerking. Het is ondoenlijk om in het kader van deze voordracht alle technische ontwikkelingen te bespreken. Ik wil mij daarom beperken tot een tweetal voorbeelden: De eerste betreft de communicatietechnieken. De laat ste jaren doet zich een aantal nieuwe ontwikkelingen voor op het gebied van informatie en datacommunica tieservices, die een belangrijke invloed zullen hebben op de structuur van de openbare informatievoorziening. Er is weinig fantasie voor nodig om in te zien dat een of meerdere van deze ontwikkelingen van groot belang kunnen zijn voor de informatie-voorziening op het ge bied van vastgoed. Mogelijke toepassingen hierbij zou den kunnen zijn: - publieke informatievoorziening van gegevens, die op vastgoed betrekking hebben (woningbouw en -markt gegevens, statistieken, prijzen, enz.); -ontsluiting van binnen- en buitenlandse gegevens banken, die documentatie of andere gegevens over vastgoed bevatten; - toegankelijk maken voor een wijd publiek van openba re registers en andere openbare informatieverzame lingen op het gebied van vastgoed; -koppeling en uitwisseling van informatie tussen ge automatiseerde gegevensverzamelingen op het ge bied van vastgoed. Een specifiek voorbeeld van deze snelle informatietech nieken is het Amerikaanse systeem DIDS (Domestic In formation Display System). Dit systeem, dat op het Wit te Huis in Washington staat, is bedoeld om politici zeer snel informatie te geven over bepaalde geografische eenheden in de VS. Het systeem verkrijgt zeer snel in formatie van grote gegevensbanken, waaronder het Bu reau of the Census. In feite is het dus een zeer snel retrieval systeem. Het tweede voorbeeld heeft betrekking op de toepas sing van digitale en analoge beeldschermtechnieken. Hiermee kan in principe dynamische en drie-dimensio nale informatie worden verstrekt. Men is thans tech nisch in staat beelden te produceren met de nauwkeu righeid en controleerbaarheid van computersystemen en de complete en gedetailleerde visuele beelden van de televisiesystemen. Een systeem waarbij deze moge lijkheden worden toegepast in het Movie Map Sys tem*). Dit systeem, ontwikkeld bij het MIT in Cambridge Mas sachusetts, is bedoeld voor de Amerikaanse militairen. NGT GE0DESIA 82

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 12