Internationale ontwikkelingen op het gebied van de mathematische geodesie*) Met behulp van dit systeem kan op een videobeeld scherm een autorit door een stad worden gesimuleerd. Ook de simulatie van een helicoptervlucht boven een stad is mogelijk. Deze technieken bieden geweldige mo gelijkheden voor de presentatie van vastgoedinformatie voor bijvoorbeeld land- en stadsinrichting, systemati sch wegbeheer enz. Vanwege deze geweldige mogelijkheden zit men in ons land ook niet stil. In samenwerking met o.a. het Natio naal Lucht-en Ruimtevaartlaboratorium (NLR),deTech- nisch Physische Dienst (TPD), de Technische Hoge school, afd. Geodesie en de NV Optische Industrie de Oude Delft, wordt gewerkt aan een hard- en software- systeem. Hiermee kunnen niet alleen dynamische beel den van bebouwde en onbebouwde gebieden worden verkregen, maar is het ook mogelijk topografische kaar ten en/of topografische gegevensbestanden te vervaar digen. Ik hoop dat ik met deze voordracht enigszins een beeld heb gegeven van de internationale ontwikkelingen op het vakgebied van de vastgoedinformatiesystemen en 1. Inleiding Er is geen algemeen aanvaarde definitie van „mathe matische geodesie". Omdat er veel verschillende be grippen aan deze term worden verbonden, moet hier worden benadrukt dat in dit overzicht met „mathema tische geodesie" wordt bedoeld de ontwikkeling van wiskundige modellen voor de bepaling van coördinaten (en de zwaartekrachtspotentiaal). Ik wil duidelijk stellen dat de hieronder gegeven visie op de mathematische geodesie persoonlijk en subjectief is. Wanneer men iets wil doen met een stel waarnemings uitkomsten, zoals hoeken, lengteverhoudingen, zenit- hoeken, astronomische breedten, lengten en azimuts, potentiaalverschillen, zwaartekracht enz., dan is het noodzakelijk een wiskundig model met betrekking tot deze waarnemingen in te schakelen. Dit vereist een grondig onderzoek van het meetproces of de waarne mingsprocedure. Omdat het wiskundige model wordt ondersteld te gel den voor de midwaarden van de waarnemingsgroothe- Inleiding gehouden op 23 juni 1982 tijdens de door de NVG georganiseerde studiedag in het kader van de bijeenkomst van het Comité Permanent van de FIG te 's-Gravenhage. NGT GE0DESIA 82 de rol die Nederland daarin speelt. Gezien de mogelijk heden in ons land zou deze rol veel groter kunnen zijn, als onze wetenschappelijke artikelen door de taal niet zo ontoegankelijk voor anderen zouden zijn. Ik wil deze voordracht daarom graag besluiten met een suggestie. Toen ik voorzitter was van de NVG, hebben wij in het bestuur vaakgepiekerd overde besteding van degelden uit het fonds „bijzondere doeleinden". Is het niet mogelijk door een jury een of meerdere goede artikelen uit het Nederlands Geodetisch Tijdschrift Geo- desia te selecteren, te laten vertalen en vervolgens aan te bieden aan buitenlandse gerenommeerde tijdschrif ten. Ik denk dat wij het wetenschappelijk onderzoek in ons land daarmee een goede dienst zullen bewijzen. Bij andere gelegenheden heb ik over dit systeem gerappor teerd, zie o.a. „De kaartering van Nederland tot het jaar 2000". Artikelenserie samengevat in bulletin van de Vak groep Kartografie no. 13, november 1981, ter gelegenheid van het afscheid van prof. Koeman. den, is vaak een vereffening nodig. De toetsingstheorie biedt nu de mogelijkheid het aangenomen wiskundige model te toetsen, met daarbij het aangenomen kansmo del voorde waarnemingsgrootheden. Een zeer belangrijk aspect van de bepaling van coördi naten is de berekening van de precisie en de betrouw baarheid van de coördinaten. Precisie is gemakkelijker te kwantificeren dan betrouw baarheid. Daarom worden specificaties voor geodeti sche netwerken meestal gericht op het bereiken van een zekere precisie, hoewel het hoofddoel betrouwbaarheid is. Het is tegenwoordig een normale zaak dat geodetische analyses en berekeningen driedimensioneel worden uitgevoerd; dit komt vooral doordat ruimtetechnieken de vereiste metingen verschaffen. Satelliettechnieken, met name Doppler-plaatsbepaling, worden al gebruikt om primaire geodetische netwerken te versterken. Maar er moeten nog veel problemen worden opgelost [Ashkenazi, 1981; Baarda, 1979], Het wordt nu nodig meer aandacht te besteden aan de kop peling van verschillende wiskundige modellen. Naast coördinaten gaat de factortijd een steeds belang rijkere rol spelen in de geodesie. Met het invoeren van de aarde als een aan vervormin gen onderhevig lichaam, is de geodesie een nieuw tijd perk binnengetreden. Hierdoor komt de geodesie meer 199 door profir. J. van Mierlo, hoogleraar aan de Technische Universiteit van Karlsruhe.

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 13