(SsOtkML DDEfllI nederlands geodetisch tijdschrift Samenvattingen van de inleidingen Samenvattingen in het Nederlands: De Nederlandse Vereniging voor Geodesie organiseert van 21 t.m. 24 juni 1982 de bijeen komst van het Comité Permanent van de Fédération Internationale des Géomètres (FIG). Ter gelegenheid van deze bijeenkomst is op 23 juni een studiedag georganiseerd. Het thema voor het ochtendgedeelte luidt: Internationale ontwikkelingen in de geodesie". De inleidingen die zullen worden uitgesproken (in het Nederlands) vindt u in deze uitgave opgenomen. Het thema voor de middag luidt: „De ontwikkeling van de geodesie in Nederland". Ook deze inleidingen (in het Engels uitgesproken) zijn in deze uitgave opgenomen. Om de lezers een indruk te geven van de inhoud van alle voordrachten, zijn hierna samenvat tingen opgenomen in het Nederlands, Engels, Duits en Frans. Internationale ontwikkelingen op het gebied van de vastgoedinformatiesystemen door prof. dr. ir. M.J.M. Bogaerts (p. 195). In dit artikel worden de ontwikkelingen op het gebied van de vastgoedinformatie behandeld. Met name gaat het hierbij om de ontwikkeling van de theorie, van de toepassing van vastgoedinformatie en om nieuwe me thoden en technieken die bij het verzamelen, verwerken en verstrekken van vastgoedinformatie worden ge bruikt. Internationale ontwikkelingen op het gebied van de mathematische geodesie door prof. ir. J. van Mier/o (p. 199). In dit artikel worden enkele aspecten van de mathemati sche geodesie behandeld. De voor- en nadelen van de verschillende methoden worden beschreven. Er wordt ingegaan op het toetsen van hypothesen, het vereffe nen van vrije netwerken, de schatting van de covarian- tiematrices, het tweede-orde ontwerp van netwerken en de operationele geodesie. Ontwikkelingen in West-Europa op het gebied van landinrichting door prof. dr. A. de Leeuw (p. 204). De auteur beschrijft in dit artikel de ontwikkelingen die zich op het gebied van landinrichting in enkele landen van West-Europa voordoen. Hij heeft daartoe de situatie onderzocht in de Bondsrepubliek Duitsland, België en Frankrijk. Vergelijkenderwijs wordt ingegaan op de as pecten doelstelling, besluitvorming en organisatie. Geodesie in Nederland door prof. dr. ir. M.J.M. Bogaerts (p. 208). In deze korte inleiding wordt een overzicht gegeven van de meest belangrijke ontwikkelingen op het terrein van de geodesie in Nederland. Speciale aandacht wordt be steed aan onderwijs en onderzoek. NGT GEODESIA 82 Activiteiten van het Kadaster in Nederland I Op weg naar een meer-doelen-Kadaster door ir. J. Polman (p. 210). Het Kadaster begon 150 jaar geleden met de administra tie van grondeigendom ten behoeve van een billijke heffing van de grondbelasting. Deze administratie ont wikkelde zich spoedig tot een kadastraal systeem voor de bescherming van de zakelijke rechten op onroerend goed en voor de verstrekking van kadastrale informatie voor meerdere doeleinden. In de loop der jaren kreeg het Kadaster een aantal nieuwe taken, zoals: bijhouden van het puntenveld van de Rijksdriehoeks meting; bijdragen aan landinrichtingsprojecten; - vernieuwen van kadastrale kaarten; - vervaardigen van grootschalige basiskaarten. In de naaste toekomst zal het Kadaster een belangrijke rol spelen bij de vastgoedinformatievoorziening ten ein de tegemoet te komen aan de groeiende vraag naar vastgoedinformatie ten behoeve van meerdere over heidstaken. Activiteiten van het Kadaster in Nederland II Landinrichtingsactiviteiten door ir. J.K.B. Sonnenberg (p. 213). Sinds 1925 is het Kadaster in Nederland actief betrokken bij landinrichtingsactiviteiten. De belangrijkste taak van het Kadaster bij de uitvoering van landinrichtingspro jecten is het ontwerpen van het plan van toedeling. Het beleid van de minister van Landbouw en Visserij, die verantwoordelijk is voor het landinrichtingsbeleid, is er op gericht om jaarlijks voor 40000 ha landinrichting in uitvoering te nemen. In Nederland is 800000 ha reeds verkaveld. Thans is 550000 ha in uitvoering en 370000 ha in voorbereiding. Nog eens 700000 ha komt in aan merking voor landinrichting. Het is te verwachten dat in 1983 de nieuwe landinrich tingswet van kracht zal worden, die de ruilverkavelings- wet van 1954 zal vervangen. 189

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 3