DDQIIII SIIQ0Q0 FOREWORD Abstracts in English: Het Kadaster heeft voor de landinrichtingsactiviteiten een aantal geautomatiseerde systemen ontwikkeld. De belangrijkste daarvan zijn een vastgoedsysteem en een toedelingssysteem. Activiteiten van „The International Institute for Aerial Survey and Earth Sciences" (ITC) door prof. ir. L. van Zuijlen (p. 216). The International Institute for Aerial Survey and Earth Sciences (Het Internationale Instituut voor Luchtkaarte- ring en Aardkunde/ITC) in Enschede en Delft heeft drie taken: opleiding, onderzoek en adviseren. Na een histo rische inleiding worden de verschillende terreinen be handeld waarop het ITC actiefis, evenals de adviestaak. Het Instituut heeft als centraal thema de toepassing van de luchtfoto en de andere „remote sensing" technieken op het terrein van de fotogrammetrie, de kartografie, de luchtfotografie, de geologie, de geomorfologie, de bo demkunde, de bosbouwkunde, de „Integrated Sur veys", de rurale toepassingen, de urbane studies en de kaartering van de vegetatie. Advies werd en wordt ge geven in meer dan 200 projecten verspreid over de hele wereld. De activiteiten van de Meetkundige Dienst van de Rijks waterstaat door ir. R. Vellema (p. 223). De Meetkundige Dienst is een van de vele diensten van de onder het ministerie van Verkeer en Waterstaat res sorterende Rijkswaterstaat. Een van de hoofdtaken van de Meetkundige Dienst is het maken van speciaal voor de doeleinden van Rijkswaterstaat bestemde detailkaar- teringen. Het gaat hierbij onder meer om basiskaarten (voor het ontwerpen van waterstaatsprojecten), kaarten voor het beheer van wegen en waterwegen, oever- en kustkaarten, rivierkaarten, vegetatiekaarteringen, pa troonbladen voor radioplaatsbepaling enz. International developments in land information by prof. dr. ir. M.J.M. Bogaerts (p. 195). This paper shows the developments in land informa tion. The issues at stake are the development of the theory, the applications of land information and the new methods and techniques which are used in collecting, processing and presenting land information. International developments in mathematical geodesy by prof. ir. J. van Mierlo (p. 199). In this paper some aspects of mathematical geodesy are Verder is de Dienst belast met: - het opzetten en bijhouden van een net van NAP-pun- ten; - het geven van landmeetkundige ondersteuning aan Rijkswaterstaat; - het verrichten van onderzoek en het geven van advie zen inzake geodetische problemen op de zee en op de rivieren (mariene geodesie); - het beheer en onderhoud van radioplaatsbepalings- systemen; - het beheer en onderhoud van de landmeetkundige instrumenten van Rijkswaterstaat; - onderzoek, advisering en technische ondersteuning op het gebied van moderne lucht- en onderwater- waarnemingstechnieken. Bij zijn werkzaamheden maakt de Meetkundige Dienst gebruik van de modernste apparatuur. Het artikel geeft aan de hand van enkele voorbeelden een nadere beschrijving van de activiteiten Geodetische activiteiten van het Nederlandse bedrijfs leven door ir. G. Jacobs (p. 227). In de voordracht wordt een beeld geschetst van de acti viteiten van Nederlandse particuliere bedrijven in het vakgebied der geodesie. Begonnen wordt met het geven van een schatting van het totale geldsbedrag dat momenteel aan het maken en bijhouden („updating") van kaartmateriaal en aan verwante werkzaamheden in Nederland wordt besteed. Hiervan wordt afgeleid welk deel van dit bedrag door het bedrijfsleven wordt omgezet. Na een beschouwing over de huidige marktsituatie, wordt de lezing afgesloten met een globaal overzicht van de werkzaamheden waarvoor particuliere bedrijven worden ingeschakeld. discussed. The merits and drawbacks of different ap proaches are described. Attention has been given to the testing of hypotheses, the free network adjustment, the estimation of covariance matrices, second order design of networks and the operational geodesy. Rural development in Western Europe by prof. dr. A. de Leeuw (p. 204). This article deals with the evolution of rural develop ment in some countries of Western Europe. Therefore the situation in the Federal Republic of Ger many, in Belgium and in France is examined, whereby The „Nederlandse Vereniging voor Geodesie" (NVG) is one of the four associations forming the Netherlands Society for Surveying. The NVG is the Netherlands member association of the FIG and is host to the 1982 FIG Permanent Committee (PC), meeting in The Hague, 21 -24 June 1982. NGT Geodesia, published monthly by the Netherlands Society for Surveying, devotes its entire June issue to activities on Wednesday, June 23, connected with this PC meeting. During the morning session of the PC meeting, the NVG organizes separately a special meeting, to be attended only by its members. That is why you will find only Dutch versions of the morning presentations (pages 195 through 207). However, abstracts of these presentations are presen ted below. The afternoon of Wednesday Juni 23, is, however, a joint technical session of FIG- and NVG -members. Papers, presented this afternoon, are published in the second section of this issue (pages 208throught 230). The abstracts of these presentations are also presented below. The Editors of NGT Geodesia. 190 NGT GEODESIA 82

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 4