agenda berichten 23 September 1982 Studiedag Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie. Zie bericht op deze pagina. 30 september 1982 Rayonbijeenkomst NGL te Zwolle. Spreker: prof. ir. J. C. de Munck. Onderwerp: Radiokunstmanen in de landmeetkunde. Zie bericht op p. 273. 19 oktober 1982 Rayonbijeenkomst NGL te Arnhem. Spreker: ir. L. C. Herinckx van Eurosense B.V. Onderwerp: Remote Sensing, enkele toe passingen van moderne opnametechnieken. Plaats: Kadaster gebouw te Arnhem. Nadere aankondiging volgt. 2 november 1982 Rayonbijeenkomst NGL te Eindhoven. Spreker: ir. H. A. Hettema. Onderwerp: GBKN-proefproject Maasbracht. Nade re aankondiging volgt. 2, 3, 4 en 9, 10, 11 november 1982 Postacademische cursus „Teledetectie (Remote Sensing) in landbouw en natuurbeheer" te Wageningen. Zie bericht op de ze pagina. 27 november 1982 Op zaterdag 27 november 1982 houdt de Nederlandse Vereni ging voor Fotogrammetrie een studiedag met als thema: „Bio- stereometrie". Plaats: Jaarbeurscongrescentrum te Utrecht. Nader bericht volgt. JUBILEUMDAG NEDERLANDSE VERENIGING VOOR FOTOGRAMMETRIE Op 23 september 1982 organiseert de Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie een studiedag ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan. Plaats: TH Delft, gebouw voor geodesie, Thijsseweg 11. Programma: 9.30-10.00 uur: Ontvangst 10.00-10.05 uur: Opening door prof. dr. ir. G. H. Ligterink 10.05-10.30 uur: „Gelukwensen bij 50 jaar NVF" door prof. ir. G. A. van Wely 10.30-11.10 uur: „De maatschappelijke betekenis van het gebruik van luchtfoto's" door prof. dr. K. Beek 11.10-11.30 uur: Pauze 11.30-12.10 uur: „Photogrammetry and geodesy some critical reflections on their relationship" door prof. dr. F. Ackermann. 12.10-12.30 uur: Discussie 12.30-14.00 uur: Lunch 14.00-14.45 uur: „Raakvlakken tussen kartografie en fotogram metrie" door prof. dr. F. J. Ormeling 14.45-15.00 uur: Discussie 15.00-15.30 uur: Pauze 15.30-16.15 uur: „Status of Earth Satellite Remote Sensing" door prof. dr. F. J. Doyle 16.15-16.30 uur: Discussie 16.30 uur: Sluiting 16.31 uur: Borrel U kunt zich opgeven voor het bijwonen van deze dag door het over maken van f 15, op girorekening no. 36 88 73 t.n.v. de penning meester van de Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie, Smaragdstraat 20, 7314 HG Apeldoorn, met vermelding: Jubileum dag NVF. Bij dit bedrag zijn tevens de kosten van de lunch inbe grepen. Uw storting/aanmelding dient de penningmeester vóór 16 september te hebben bereikt. RUILVERKAVELING WATERLAND AANGENOMEN De ruilverkaveling Waterland (11951 ha 3724 stemgerechtigden) is bij de stemming op 15 april j.l. in Jisp, Oostzaan, Den lip, Broek in Waterland, Ransdorp en Purmerend aangenomen met 71% van de gestemde oppervlakte. De stemmenverhouding was als volgt: aan de stemming namen 1207 stemgerechtigden deel, vertegen woordigende een oppervlakte van 9877 ha. Hiervan stemden 462 stemgerechtigden voor, vertegenwoordigende een oppervlakte van 272 7002 ha. Tegen stemden 745 stemgerechtigden, vertegenwoor digende een oppervlakte van 2875 ha. Bij de voorbereiding van het plan voor Waterland is rekening gehouden met verschillende belangen. In het gebied neemt name lijk niet alleen de landbouw een belangrijke plaats in, maar ook natuur en landschap spelen er een grote rol. Waterland geldt dan ook als een proefgebied voor een nationaal landschap. Doordat grote steden als Amsterdam en Zaanstad in de nabijheid liggen, is het tevens van grote betekenis voor de recreatie. De landbouw heeft er te maken met slechte arbeidsomstandigheden, waardoor het werk er zwaar is en ook de arbeidstijden vaak te lang zijn. De verkavelingssituatie vormt het grootste knelpunt. Het gemiddeld aantal kavels per bedrijf is vier. De veldkavels liggen veelal op grote afstand van de gebouwen. Een zesde deel van de cultuurgrond is alleen varend te bereiken. Voor de boeren wordt ernaar gestreefd 100% van de grond bij de boerderij toe te delen. Zij zullen na de ruil verkaveling in ieder geval minstens 60% van de grond bij huis hebben. De betere verkaveling kan mede worden bereikt door boer derijen te verplaatsen. In Waterland is voor 12 verplaatsingen geld beschikbaar. Omdat de grondwaterstand erg hoog is, wordt in de landbouw gebieden binnen Waterland het waterpeil in de sloten met 40 cm verlaagd. In de reservaat- en beheersgebieden wordt het peil aan gepast aan de daling van het maaiveld, die door inklinking van het veen is ontstaan. Dit houdt in dat het slootwater hier enkele centi meters omlaag gaat. Ruim éénderde van de cultuurgrond is in het kader van de Relatie nota aangewezen als reservaat- en beheersgebied. De reservaat- gronden beslaan een oppervlakte van 2777 ha. Daarnaast is 617 ha beheersgebied. Een kleine 2000 ha van de reservaatgronden is reeds eigendom van natuurbeschermingsinstanties. Van de ruilverkave- lingsgrond die in het landbouwgebied wordt verworven, zou vol gens het plan 225 ha worden bestemd voor uitruil met reservaat- grond. In het kader van de ruilverkaveling zullen bij stedelijke bebouwing terreintjes van in totaal 15 ha beschikbaar worden gesteld, die een bij het Waterlandse landschap passende beplanting krijgen. Voor de recreatie wordt o.a. 45 km fietspad en 12 km wandelpad aangelegd. STICHTING POST ACADEMISCH ONDERWIJS LANDBOUWHOGESCHOOL WAGENINGEN Aankondiging pao-cursus „Remote Sensing (teledetectie) in land bouw en natuurbeheer", te houden op 2, 3, 4 en 9, 10, 11 november 1982 in Wageningen. Remote Sensing (teledetectie) is een betrekkelijk jong en groeiend kennisgebied, dat de mens een waardevol gereedschap verschaft om op afstand informatie te verkrijgen van het aardoppervlak. Verscheidene lezingen en publicaties geven er blijk van, dat de Remote Sensing ook wortel heeft geschoten in de sfeer van land bouw en natuurbeheer. Van de toehoorder/lezer wordt veelal een zekere mate van kennis in de basisbegrippen vóórondersteld; een voorkennis die bij verscheidene geïnteresseerden en toekomstige gebruikers veel fragmentarisch aanwezig is of soms geheel ontbreekt. Door de Kring voor Remote Sensing in Nederland is samen met de Stichting Post-Academisch Onderwijs LH te Wageningen een programma opgezet voor een cursus, waarbij het zwaartepunt is gelegd bij het overdragen van de grondbeginselen van de Remote Sensing, in een vorm, die zowel theoretisch als praktisch is georiën teerd. In samenhang met deze opzet beoogt de cursus de deel nemers inzicht te geven in de toepassingsmogelijkheden van Remote Sensing bij het landbouwkundig onderzoek in de ruimste zin van het woord, inclusief natuurbeheer. De cursus is dan ook in de eerste plaats bedoeld voor diegenen, die in het onderzoek of bij de uitvoering van projecten Remote Sensing als hulpmiddel willen gebruiken. Daarnaast is de cursus gericht op hen die zijn geïnteresseerd in de resultaten van Remote Sensing; bijvoorbeeld met het oog op het voorbereiden van en leiding geven aan onderzoek van landbouwkundige aard. De cursus staat open voor afgestudeerden van de Landbouwhoge school en van andere universiteiten/hogescholen, voor afge studeerden van het Hoger Agrarisch Onderwijs en voorts voor leden van de Kring voor Remote Sensing. De cursus is opgesteld in twee blokken van elk drie dagen: Blok I wordt gehouden op 2, 3, 4 november 1982 en bevat de thema's: Algemene basis, Luchtfotografische technieken, Multi- spectrale aftasting en Algemeen. Blok II wordt gehouden op 9, 10, 11 november 1982 en bevat de thema's: Thermografie, Microgolven, Algemeen. Naast voordrachten zijn in de cursus ook enkele practica, demon straties en excursies binnen Wageningen opgenomen, ten einde een actieve betrokkenheid van de deelnemers op de cursusstof te bewerkstelligen. NGT GEODESIA 82

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 26