stichting NGL literatuur In het programma is ruim tijd gereserveerd voor discussies en voor contacten met elkaar en met de docenten. De cursus wordt af gesloten met een forumdiscussie, waarin tezamen met de cursus leiding en leden van de cursuscommissie van gedachten kan worden gewisseld over de perspectieven, die toepassing van Remote Sensing in landbouw en natuurbeheer biedt. Aan de cursus kunnen maximaal 35 personen deelnemen. De cursuskosten bedragen f 950, per persoon, waarbij kosten voor syllabi, lunches en koffie/thee zijn inbegrepen. De overige verblijf- en reiskosten zijn hierbij niet inbegrepen. Belangstellenden kunnen zich opgeven door een intekenformulier in te vullen en uiterlijk 3 september 1982 te zenden aan het Bureau PAO-LH, postbus 9101, 6700 HB Wageningen. Nadere inlichtingen en een intekenformulier zijn op verzoek verkrijgbaar bij het Bureau PAO-LH, tel. 08370-84092/84093. O NTWER P-LANDINRICHTINGSWET Memorie van Antwoord en Nota van Wijzigingen aan Tweede Kamer aangeboden Minister drs. J. de Koning (Landbouw en Visserij) heeft 25 mei 1982, mede namens de overige betrokken bewindslieden, de Memorie van Antwoord en de daarbij behorende Nota van Wijzi gingen, betreffende de ontwerp-Landinrichtingswet aan de Tweede Kamer doen toekomen. Zoals bekend, gaat de Landinrichtingswet de Ruilverkavelingswet 1954 vervangen. De Nota van Wijzigingen bevat als hoofdelementen een grotere mate van decentralisatie, alsmede een uitbreiding van de rechts bescherming. Decentralisatie De Nota van Wijzigingen voorziet in een verdergaande decentralisa tie dan het wetsontwerp. Aan de decentralisatie wordt allereerst meer gestalte gegeven door versterking van de rol van de provincie. Dit komt al tot uitdrukking bij het voorbereidingsschema. De voor bereiding van landinrichting geschiedt met plaatsing van een gebied op het voorbereidingsschema. De minister van Landbouw en Visserij stelt dit schema jaarlijks vast in overeenstemming met de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk. Vast stelling geschiedt op basis van provinciale voorstellen. Bij deze voorstellen geeft de provincie aan of zij voor een gebied herinrichting in gebieden die naast een agrarische functie in belangrijke mate een niet-agrarische functie (moeten) vervullen of ruilverkaveling in gebieden die een overwegend agrarische functie (moeten) vervullen voorstelt. Bij het voorbereidings schema wordt deze keuze in principe gevolgd. Daarvan kan alleen worden afgeweken met instemming van Provinciale Staten. Nadat een gebied op het voorbereidingsschema is geplaatst, benoemt Gedeputeerde Staten een landinrichtingscommissie, die met de voorbereiding en de uitvoering van landinrichting is belast. In het ontwerp wordt bij deze benoeming de eis van overeen stemming met de Centrale Landinrichtingscommissie gesteld. Bij Nota van Wijzigingen wordt deze eis vervangen door het vereiste, dat de Centrale Commissie moet zijn gehoord. De landinrichtingscommissie is belast met de voorbereiding van het landinrichtingsprogramma en -plan. Provinciale Staten stellen het landinrichtingsprogramma vast, op basis waarvan een besluit tot herinrichting of ruilverkaveling wordt genomen. De eis van ministe riële goedkeuring, ingeval Provinciale Staten het landinrichtings programma vaststellen in afwijking van het advies van de Centrale Commissie, wordt vervangen door een vernietigingsrecht van de Kroon. Voor het landinrichtingsplan, dat Gedeputeerde Staten vaststelt en dat de basis vormt voor de uitvoering van landin richting, geldt hetzelfde. In het kader van deze verdergaande decentralisatie wordt bij Nota van Wijzigingen eveneens aan de rol van gemeenten en water schappen meer inhoud gegeven. Zij wordt thans betrokken bij het opstellen van het voorontwerp-landinrichtingsprogramma. In het kader van het landinrichtingsplan geschiedt de uitvoering van werken op onroerende goederen, waarvan de eigendom, het beheer of het onderhoud bij een gemeente of waterschap berust, slechts in overeenstemming met deze lichamen. Uitbreiding rechtsbescherming De Nota van Wijzigingen bevat eveneens een uitbreiding van rechtsbescherming, ledereen kan beroep bij de Kroon instellen tegen het feit dat een gebied voor de eerste keer op het voorbe reidingsschema voorkomt, alsmede tegen de daarbij aangegeven vorm van landinrichting of tegen een wijziging daarvan. Voorts wordt de mogelijkheid van Kroonberoep gegeven aan rechthebben den en pachters tegen de voornemens in het landinrichtingsplan tot toewijzing van bepaalde onroerende goederen. Dit geldt de toe wijzing van onroerende goederen, benodigd voor het verwezen lijken van maatregelen en voorzieningen met betrekking tot de natuur en het landschap en met betrekking tot andere doeleinden van openbaar nut, voor zover deze geschiedt met toepassing van de 5%-korting in ruilverkavelingen. De mogelijkheid van Kroon beroep geldt eveneens de toewijzing van gronden, benodigd voor het verwezenlijken van maatregelen en voorzieningen met betrek king tot de natuur, het landschap en de openluchtrecreatie, voor zover deze geschiedt met toepassing van de 3%-korting in aan passingsinrichting. Aanpassingsinrichting vindt plaats in samen hang met het treffen van een op zichzelf staande infrastructurele voorziening van nationaal of regionaal belang, zoals bijv. een weg. Bij Nota van Wijzigingen wordt ten slotte voorzien in een regeling op basis waarvan aan een werknemer ingeval van herinrichting of ruilverkaveling in bepaalde gevallen een geldelijke bijdrage kan wor den verstrekt. Dit is mogelijk indien het bedrijf, waarop de werkne mer werkzaam is, ten gevolge van bepaalde omstandigheden wordt beëindigd. Deze regeling is gelijk aan die in de Herinrichtingswet Oost-Groningen en de Gronings-Drentse Veenkoloniën. MULTISPECTRALE SATELLIETOPNAME VAN NEDERLAND Op 1 en 2 november 1980 werden door de Landsat 2 satelliet van NASA beelden opgenomen van Nederland door de z.g. multi- spectrale scanner. Op een hoogte van 950 km tast deze scanner als het ware de grond af en registreert in smalle spectrale banden de hoeveelheid reflectie. De gebruikte kanalen zijn zodanig gekozen, dat een nabootsing van een z.g. false colour foto is ontstaan. Kenmerkend is hiervoor, dat (gezonde) vegetatie rood wordt weer gegeven. Uit een viertal van deze beelden is een poster van Nederland samen gesteld in de schaal 1 400 000. Het formaat bedraagt ca. 97 bij 65 cm. Tevens is enige toelichtende tekst opgenomen. De poster wordt uitgegeven door Eurosense BV te 's-Gravenhage, en kan worden besteld door overmaking van f 17,50 per exemplaar plus f 6,50 voor verpakkings- en verzendkosten per bestelling. Bij bestelling gelieve men de genoemde bedragen, gespecificeerd, over te maken op bankrekeningno. 41 54 06 390 van de Amrobank te Den Haag, ten name van Eurosense BV. Het gironummer van de bank is 3054. RAYONBIJEENKOMST TE ZWOLLE Op 30 september 1982 hoopt de afdeling Overijssel een rayonbijeen komst te houden, waarvoor als spreker is uitgenodigd prof. ir. J. C. de Munck van de TH Delft. De titel van zijn inleiding luidt: Radio kunstmanen in de landmeetkunde. Korte inhoud: Met kunstmanen (satellieten) is men in staat om punten op aarde ten opzichte van elkaar, in plaats, te bepalen. Als men daarbij gebruik maakt van radiogolven, kan men bij alle weers omstandigheden waarnemingen doen. Nauwkeurigheden, beter dan één meter zijn bij routinemetingen normaal. Deze verschillende principes zullen worden behandeld naast een aantal mogelijke toe passingen. Plaats van samenkomst: Het Kadastergebouw, Zwartewaterallee 7 te Zwolle. Aanvang: 19.30 uur. Namens de rayoncommissie, T. S. Haan. De hieronder vermelde tijdschriften enz. kunnen door de le zers van NGT Geodesia worden geleend bij ing. H. A. Schok, Vakgroep Landmeetkunde van de Landbouwhogeschool, postbus 339, AH Wageningen. ITC-Journal 1981 - 3 Mulder, Spectral correlation filters and natural colour coding. Mole naar, Some problem areas in the field of Quality control for aero- triangulation. d'Audretsch, Gelens, Rural development in the humid tropics. Amer, Theoretical reliability of elementary photo- grammetric procedures. Zorn, The application of programmable pocket calculators for computations during survey flights. Trustrum, Christensen-Widt, Somers-Cocks, Stephens, Colour composite printing of multispectral aerial photographs. JGT GEODESIA 82 273

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 27