Data Base Updating by Digital Monoplotting by prof. dr. B. Makaroviö, ITC, Enschede. zou niet volledig zijn, indien geen melding werd gemaakt van het overlijden in maart 1977 van prof. Schermer- horn, de pionier en stuwende kracht in de ontwikkeling van de fotogrammetrie in Nederland. In het artikel ,,25 Jaren Luchtkaartering in Nederland", dat hij in 1957 schreef, liet hij duidelijk uitkomen dat een van zijn idealen was, door samenwerking van de foto- grammetrische organisaties in Nederland in een of ande re gestructureerde vorm, de positie van de fotogramme trie te versterken. De laatste alinea van genoemd artikel luidt: Ik moge daarom dit overzicht besluiten met in dank baarheid te constateren, dat weliswaar de organisatori sche vormen, waarvan hierboven sprake was, niet zijn gerealiseerd, doch dat de geografische coördinatie van een gerestaureerd Geodetisch Instituut van de Techni sche Hogeschool als nationaal centrum, het ITC als in ternationale school, KLM Aerocarto als nationaal en in ternationaal produktiebedrijf en de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat als veruit de belangrijkste foto- grammetrische overheidsinstelling, in de afgelopen 25 jaar thans gezamenlijk een krachtcentrum vormen, waar in mensen op harmonische wijze samenwerken en dat een grote belofte inhoudt voor de ontwikkeling van de luchtkaartering in ons land voor de komende 25 jaar". Uit het voor u liggende historische overzicht van die 25 jaar kan men de gevolgtrekking maken dat, wat de ont wikkeling betreft, de belofte is ingelost. Merkwaardig is dat, mede als gevolg daarvan, de geografische concen tratie wel moest worden verstoord. De groei van het ITC had als direct gevolg dat KLM Aerocarto Delft moest verlaten en zich in Den Haag vestigde. De afdeling Geo desie van de THD verhuisde naar de periferie van Delft, en het ITC vertrok naar Enschede. Voeg daarbij dat de Fotogrammetrische Dienst van het Kadaster van Den Haag naar Apeldoorn vertrok, en dat over enige tijd de Topografische Dienst van Delft naar Emmen zal verhui zen, en men kan niet anders constateren dan dat de con centratie in zijn tegendeel is veranderd, en dat bijna van een maximum aan decentralisatie sprake is. Dit zal nog toenemen wanneer de tendens doorzet, dat meerdere particuliere bedrijven zich daadwerkelijk met fotogram metrie gaan bezighouden. Daartegenover kan men stellen dat de noodzaak voor de nauwe samenwerking aanzienlijk is verminderd, daar bij de betrokken diensten de fotogrammetrie zich een vaste plaats heeft veroverd, waarbij een zekere divergentie van methoden, afhankelijk van de doelstellingen, onvermij delijk was en is. Bovendien zijn met de spreiding de contacten niet ver broken. Zij bestaan nog steeds, zowel in officiële als in niet-officiële vorm. Wel wil ik stellen dat onder deze omstandigheden de Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie, meer dan in het verleden, zich bewust moet zijn van haar functie als ontmoetingspunt voor leden uit de onderscheiden diensten. Het in de vorm van lezingen en bezoeken uit wisselen van denkbeelden en ervaringen behoort hiertoe en dit te meer daar in verenigingsverband ook anderen dan de hoofden van diensten of afdelingen elkaar kunnen ontmoeten. Met veel genoegen kan ik dan ook constateren dat de nog steeds actieve en bloeiende vereniging de belofte inhoudt, dat zij deze taak in de komende 25 jaar met succes zal kunnen vervullen. SAMENVATTING Actualisering van gegevens door middel van het systeem „Digital Monoplotting IDMPI" In grote lijnen wordt beschreven welke betekenis het „digitaal monoplotting systeem (DMP)" heeft voor het bijwerken van bestaande kaartseries en voor de overgang van het werken met grafische bestanden naar het werken met digitale bestanden. Er worden overeenkomsten aangegeven tussen het bijwerken van een kaart en de voorbewerking van gegevens voor een oorspronkelijke kaartering, en tussen het bijwerken van kaarten en thematische kaartering. Analoge en digitale procedures voor bijwerking en de corresponderende „data flows" worden beschreven. De semantische en geo metrische gegevens en handelingen worden onderscheiden. Er wordt ook een onderscheid gemaakt tussen de basisgegevens en gegevens voor de procesbesturing. Tevens wordt een overzicht gegeven van factoren betreffende veranderingen in het terrein, diverse informatiebronnen en de middelen en technieken voor het waarnemen van veranderingen. Ook wordt aandacht besteed aan de geometri sche relatie tussen foto- en terreinmodel waarbij met hoogteverschillen rekening wordt gehouden. Ten slotte volgt een overzicht van de operationele kenmerken van DMP en een opsomming van eigenschappen die invloed hebben op technische beslissingen en de organisatie van het werk. DMP is een aanvulling op fotogrammetrische stereo-plotting; het heeft mogelijkheden die voldoen aan de eisen die worden gesteld aan moderne informatiebestanden. SUMMARY Data Base Updating by Digital Monoplotting The potential impact of the digital mono-plotting (DMP) system on updating existing map series and on transition from graphical to digital data bases is outlined. Analogies are pointed out between up dating and data pre-editing of original mapping, and furthermore between updating and thematic mapping. Analogue and digital procedures for updating are defined and the data flows discussed. Attention is focussed on preparation, mensuration, and transformation stages. A distinction is made between the „semantic" and the „geometric" data and operations, and further between the „basic" and the „process-control" data. A review is given of the issues concerning changes in terrain, of the different data sources, and of the means and techniques for change perception. Attention is also given to the transformation of the new locational data from photo- to model space with the inclusion of differential heights. Finally, the operational characteristics of DMP are reviewed, and the proper ties affecting technical decisions and work management are summarised. DMP is a supplement of photogrammetric stereoplotting; its potentials tend to meet the requirements for an up-to-date data base. 294 NGT GEODESIA 82

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 12