Herziening De hiervoor beschreven werkmethode is afgestemd op de samenstelling van een geheel nieuwe kaart. Wanneer een kaart wordt herzien, worden alleen die gedeelten die zijn veranderd nieuw gegraveerd, terwijl de onverander de gebieden worden overgenomen van de vorige kaart. De eerste stap is dan het opsporen van de veranderingen in de vorige kaart. Dit doet men door nieuwe luchtfoto vergrotingen 1 10 000 onder een transparante film 1 10 000 van de vorige uitgave te leggen en op deze film de nieuwe en de vervallen delen in twee kleuren aan te geven. Aan de hand van de hoeveelheid wijzigingen wordt beslist of tot herziening of tot nieuwe kaartering zal worden overgegaan. Als tot herziening wordt besloten, blijft de fotogramme- trische bewerking gelijk aan die voor nieuwe kaartering, d.w.z. dat ook dan een volledige nieuwe triangulatie enz. wordt uitgevoerd en dat daaruit ook geheel nieuwe gra- veergidsen worden gemaakt. Het verschil zit in de foto gravure en de verkenning. In plaats van een volledige gravure worden nu alleen de nieuwe objecten in het foto beeld gegraveerd, nadat eerst de ongewijzigde lijnen chemisch in het fotobeeld werden ingeëtst. Bij herzie ning bespaart men dus alleen op verkenningswerk en graveertijd. j. Automatisering De TDN heeft reeds in 1973 het besluit genomen op be perkte schaal over te gaan tot invoering van de digitale techniek voor de produktie van basiskaarten. Door allerlei oorzaken, waarover in punt 3, onder k, reeds werd gesproken, kon aan de uitvoering van dat plan nog nauwelijks gevolg worden gegeven. De invloed van de automatisering op de samenstelling van de basis- kaart is nog vrij gering. Ze beperkt zich tot het verwerken van triangulatiemetingen (blokvereffening) en het grave ren van het coördinatennet en de getrianguleerde pun ten op de basiskaarten. Op de activiteiten van de onderafdeling automatisering voor de meer kartografische toepassingen wordt hier niet verder ingegaan. De werkzaamheden voor digitale verwerking van de basiskaart zullen dit jaar weer worden hervat, waarbij het enkele maanden geleden geleverde tweede interactieve systeem zal worden ingeschakeld. Ëjm; Fig. 8. Interactie met de computer; werkstation van Intergraph Systeem, 1982. NGT GEODESIA 82 Aangezien digitaliseren in zekere zin een vervanging is van het manuele tekenen (c.q. graveren), zal, geheel in de lijn van de opvattingen van de TDN, ook voor de digi tale verwerking de enkelbeeld-fotogrammetrie het uit gangspunt zijn, hetgeen betekent dat als basis voor de digitaliseerarbeid de enkele luchtfoto zal worden benut. k. Overige toepassingen van de luchtfoto Behalve voor het maken van de basiskaarten worden de luchtfoto's nog voor een aantal andere doeleinden toe gepast. In de eerste plaats als hulpmiddel voor de interpolatie van hoogtelijnen uit de Hoogtekaart van Nederland. Hierop komt een dicht net van hoogtepunten voor (1 punt per ha). Stereoscopische beschouwing van de luchtfoto levert een waardevolle bijdrage aan de juiste weergave van het terreinreliëf op de topografische kaar ten. Verder worden bij de samenstelling van de kaarten 1 250 000, die ontstaan uit gegeneraliseerde kaarten 1 50 000, de nieuwste stadsuitbreidingen en verkavelin gen overgenomen van de nieuwste luchtfoto's. Ten slotte worden de luchtfoto's nog als basismateriaal ge bruikt voor de uitwerking van het Project DTM, waar over meer in punt 5, onder b. 5. Speciale opdrachten Naast het normale werk, bestaande uit het periodiek ver nieuwen of herzien van de fotogrammetrische basiskaar ten, zijn na de Tweede Wereldoorlog nog enkele belang rijke fotogrammetrische projecten in uitvoering geno men, welke hier nadere vermelding verdienen. a. Luchtkaartering van Nederlands Nieuw-Guinea Van het in 1949 met Indonesië gesloten akkoord over de soevereiniteitsoverdracht was het toenmalige Nieuw- Guinea uitgesloten. De Nederlandse regering streefde ernaar dit overschot van de voormalige kolonie versneld te ontwikkelen en voor te bereiden op onafhankelijkheid. In dat kader werd de kaarteringsarbeid van dit gebied ter hand genomen. Weliswaar bestonden er een aantal relatief goede kaar ten op de schaal 1 250 000, nog samengesteld door de Nederlands-Indische Topografische Dienst, maar deze kaartserie was ten gevolge van de bezetting van Indië door Japan nooit gereedgekomen (van de 54 bladen waren er in 1942 33 beschikbaar). Bovendien werd deze kaartschaal te klein geacht om als uitgangspunt te die nen voor de economische openlegging van het gebied. De leiding van de kaartering werd toevertrouwd aan een Permanente Kaarterings Commissie. Besloten werd om van geheel Nederlands Nieuw-Guinea een topografische overzichtskaart 1 100 000 in UTM-projectie samen te stellen. Een kaart die zoveel mogelijk zou worden geba seerd op voorhanden, door de Amerikanen in 1948 ver vaardigde trimetrogoonopnamen, waar nodig aangevuld met nog nieuw te maken luchtfotografie. In een volgend stadium zouden van nader vast te stellen prioriteitsgebie den naar behoefte kaarten op de schaal 1 50 000 wor den samengesteld uit daarvoor dan op te nemen lucht foto's. De kaartering 1 100 000 werd gezamenlijk uitge voerd door de TDN en MD. De basiskaartering werd gedaan door de MD, welke als eindresultaat aan de TDN potloodtekeningen 1 100 000 afleverde, waarop de kustlijnen, de rivieren, enkele be- groeiingsgrenzen en de waterscheidingen globaal waren 309

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 27