C&eotfaeM, nederlands geodetisch tijdschrift Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie Voorwoord m wip pipupWW V Velen van ons, in het bijzonder de ouderen, zullen ver baasd zijn en misschien wel met schrik vaststellen, dat onze vereniging nu reeds haar 50-jarige jubileum viert. Om precies te zijn, de Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie werd op 29 juni 1932 opgericht. De fotogrammetrie, een nog jonge toegepaste weten schap, heeft in de loop der jaren een enorme ontwikke ling doorgemaakt. Het bestuur heeft gemeend dit niet ongemerkt voorbij te mogen laten gaan. Dit zou overi gens ook niet eerlijk zijn tegenover al diegenen die met veel inzet en toewijding ertoe hebben bijgedragen het vakgebied van de fotogrammetrie verder te ontwikkelen. Mijn grootste wens is dat zij, die hun steen of steentje hebben bijgedragen, dit jubileum met een gevoel van voldoening met ons zullen vieren. Het is onmogelijk, en dat is op deze plaats ook niet de bedoeling, om al diege nen te noemen, die hun bijdrage hebben gegeven. Maar het zijn wel personen of groepen van personen geweest, die het werk hebben gedaan. Onze vereniging kan hierbij hoogstens stimulerend of coördinerend werkzaam zijn geweest. Als belangrijkste activiteiten zijn te noemen: het organiseren van voordrachten door leden of gast sprekers; het leggen en onderhouden van nationale en inter nationale contacten. Uiteenlopende onderwerpen zijn bij de lezingen aan de orde geweest en naast een vaste kern van bezoekers waren er steeds leden met belangstelling voor speciale onderwerpen aanwezig. Voor wat de nationale en internationale contacten be treft, dienen hier niet alleen de bijdragen te worden genoemd van onze leden in de vorm van publikaties en lezingen op congressen en symposia, maar ook de func ties in internationale organisaties, die sommigen hebben bekleed. Met opzet onthoud ik mij van voorbeelden, want het is ondoenlijk om volledig te zijn. Al deze activi teiten hebben ertoe bijgedragen dat het vakgebied foto grammetrie in Nederland en daarbuiten tot bloei is geko men. Ik meen te mogen constateren dat genoemde activitei ten nog onverminderd gelden. Het blijft de taak van de vereniging om personen en instellingen te steunen, wier werk van betekenis is voor de fotogrammetrie. Het bestuur heeft dan ook gemeend dat de belangrijkste activiteiten naar aanleiding van dit jubileum moeten zijn: het organiseren van een (feestelijke) studiedag; het publiceren van een aantal fotogrammetrische artikelen in het tijdschrift NGT Geodesia. Voor wat het eerste betreft, is de aandacht in het bijzon der gericht op internationale aspecten en we zijn ver heugd zulke prominente sprekers bereid te hebben ge vonden een spreekbeurt te vervullen. Met erkentelijkheid wil ik hier nog vermelden, dat de redactie van NGT Geodesia ons de gelegenheid heeft gegeven dit speciale nummer uit te geven. Het is van belang dat ook in de komende jaren in dit tijdschrift nog vele publikaties verschijnen betreffende ontwikkelingen in de fotogrammetrie en daarmede verband houdende activiteiten. Tot slot nog het volgende. Elk vakgebied verandert. Deze veranderingen komen niet alleen door ontwikke lingen van binnenuit, maar evenzeer van buitenaf. Met name wil ik hier noemen de Remote Sensing. Op het laatste ISPRS- (International Society of Photogramme- try and Remote Sensing) congres in Hamburg is veel aandacht aan dit onderwerp besteed. Ook voor leden (en firmaleden) van onze vereniging is het van belang deze ontwikkeling nauwlettend te volgen. Het zal me niet ver bazen als in de komende decennia in deze richting inte ressante ontwikkelingen zullen plaatshebben. Ik spreek hierbij de wens uit dat onze vereniging, de Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie, haar par tij zal blijven meeblazen bij de verdere ontwikkelingen van het vakgebied. prof. dr. ir. G. H. Ligterink, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie. NGT GEODESIA 82 285

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 3