Voor het maken van grootschalige opnamen is een lang zaam vliegend luchtvaartuig aangeschaft; een soort ge motoriseerde deltavlieger (Eagle). Het idee om dit type vliegtuig in te zetten, is afkomstig van de Aviation Group van het ITC. Dit geheel open eenpersoonsvliegtuigje kan zonder bezwaar worden uitgerust met vier 70 mm came ra's. De prijs van de camera-uitrusting is dan wel ruim tweemaal die van een Eagle. De noodzakelijke aan passingen zijn ontwikkeld bij de vakgroep Landmeet kunde en worden gebouwd bij de TFDL. Het is (nog) niet toegestaan om met een Eagle hoger te vliegen dan 100 meter, waardoor opnameschalen, klei ner dan 1 2000, niet mogelijk zijn (bij 70 mm fotografie is de kortste brandpuntsafstand 5 cm). In een eerder stadium was reeds besloten een een- motorig huurvliegtuigje in te richten voor multispectrale fotografie. Daartoe zouden in de romp van dat vliegtuig enkele gaten moeten worden aangebracht. De Rijksluchtvaartdienst (RLD) legt bij wijzigingen aan vliegtuigen aanzienlijk strengere normen op dan de Rijks dienst voor het Wegverkeer dat doet ingeval van auto mobielen. Zonder voorafgaande toestemming mag er helemaal niets aan een vliegtuig worden veranderd; nog geen schroefje. Het is dan ook niet mogelijk om „even" een gat in de bodem van een vliegtuig te laten maken dat groot genoeg is voor het plaatsen van vier 70 mm camera's van het type Hasselblad, zonder vitale delen als ribben te raken. Kleinere gaten vereenvoudigen zo'n in greep aanzienlijk, omdat daarbij alleen wat plaatwerk in het geding is. Bij de keuze van een geschikt vliegtuig en voor het laten aanbrengen van de nodige „gaten" is advies gevraagd aan de Aviation Group van het ITC. In een laagdekker (Piper Archer II) van de firma CAT (Central Air Teuge) zijn bij Schreiner in Beek drie gaten gemaakt voor het plaatsen van een richtkijker en van twee camera's. Een uitrusting met meer camera's is praktisch alleen mogelijk bij gebruik van een groter vliegtuig. Zowel wegens de huurprijs als vanwege de hoge investering die een groot gat vergt [f 20 000,— tot f 50 000, wogen de nadelen in dit geval niet op tegen de voordelen. De voorzieningen die nodig waren voor het opstellen van de camera's en de richtkijker (zie fig. 1zijn gebouwd bij Fig. 1. Apparatuur voor verticaalfotografie met twee 70 mm camera's, bestaande uit een richtkijker Imidden achter I, een inter- valtimer midden voor) en twee camerahouders. Links is een camera geplaatst, rechts een belichtingsmeter met hulpstuk Imeet- hoek ca. 1°). NGT GEODESIA 82 de vakgroep Landmeetkunde met assistentie van de TFDL. Het tijdsinterval tussen twee opnamen wordt geregeld met behulp van een timer (fig. 2), die is ontwikkeld en gebouwd bij de vakgroep Erfelijkheidsleer van de LH. Dit kan op twee manieren: In het ene geval houdt de navigator een schakelaar inge drukt, zoals dat op grond van indicatielijnen in de richt kijker nodig is. Bij het indrukken gaat de camera voor de eerste keer af; bij het loslaten voor de tweede keer. Daar na loopt de camera door met het interval tussen die twee opnamen. Aan het einde van een opnamestrook kan het interval voor hergebruik in een geheugen worden ge plaatst. De tweede mogelijkheid bestaat uit het tevoren invoeren van een bepaalde interval (nauwkeurigheid 0,1 sec.). Zo wel het interval als het aantal opnamen verschijnt op een display. Deze mogelijkheden doen misschien wat overdadig aan, maar zijn geheel toegesneden op het type vluchten dat moet worden uitgevoerd (korte vliegstroken op relatief geringe hoogte). Fig. 2. Intervaltimer met aansluitingen voor vier camera's en voor bedieningsorganen. Het witte doosje links heeft de navigator tij dens de vlucht in zijn hand en is voor het bedienen van de camera's (automatische instelling van het interval). Het interval verschijnt op de stopwatch rechts, en het aantal opnamen op de display in het midden (een gesloopte zakrekenmachine). Op de achtergrond een Hasselblad 500 EL/M camera met 50 mm objectief en 70 mm maga zijn (70 opnamen). Het filmmateriaal bestaat uit dubbelzijdig geperforeerde 70 mm film. Alle emulsies, die in de luchtfotografie gangbaar zijn, kunnen in deze confectie worden gele verd in rollen van 30 of 45 meter (toereikend voor respec tievelijk 450 of 700 opnamen). Daarnaast zijn ook enkele emulsies voor „normale" foto grafie in 70 mm confectie verkrijgbaar. Men dient de films zelf op te spoelen in lengten van 4,5 meter (70 op namen) voor gebruik in de 70 mm Hasselbladmagazijnen (elke emulsie in een apart magazijn). De filters zijn geselecteerd uit het leveringsprogramma van Kodak. Dit zijn goedkope maar kwetsbare gelatine 325

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 43