modellen. Deze modellen worden geacht op de juiste wijze aan elkaar aan te sluiten. Het procesonderdeel puntsoverdracht, met behulp waarvan de modelverbindingen tot stand worden ge bracht, dient op een zo vroeg mogelijk moment op zijn juistheid te worden gecontroleerd; hoe eerder corrige rend kan worden opgetreden, hoe beter. Ten einde het totale procesonderdeel aerotriangulatie, waarvan in feite de puntsoverdracht een onderdeel is, beter te beheer sen, liggen plannen gereed om tijdens de instrumentele triangulatie de meting op zijn juistheid te toetsen en het gemeten model aan te sluiten aan de reeds gemeten aan grenzende modellen. Een en ander zal resulteren in een zo gaaf mogelijke invoer van gegevens in het proces onderdeel blokvereffening. Ten aanzien van dit procesonderdeel is binnen afzien bare tijd de vervanging te verwachten van het Anblock- programma door het door de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat ontwikkelde ,,FOTEF"-programma [6], dat is gebaseerd op de laatste ontwikkelingen op het gebied van vereffeningstechnieken. Dit ,,FOTEF"-pro- gramma is op zijn beurt ontwikkeld uit de SCAN-2 pro grammatuur van de Afdeling der Geodesie van de TH Delft. c. Bladaanleg, kaartering en afwerking Het mag inmiddels als algemeen bekend worden ver ondersteld, dat binnen de Dienst van het Kadaster het project Landmeetkundige en Kartografische Informatie verwerking (LKI) loopt. Doel is het ontwerpen van syste men voor het verzamelen, verwerken en beheren van in formatie over vorm, ligging en hoedanigheid van vast goedobjecten. Omdat te verwachten is dat de automati sering op het gebied van grootschalige kaartinformatie in de toekomst snel zal toenemen, richt de aandacht zich primair op dit produkt. Drijfveer achter dit alles is, dat ruimtelijk ordenen bekendheid vereist met de bijzonder heden van de te ordenen ruimte. Steeds meer functies leggen beslag op steeds minder ruimte; steeds meer be langen gaan botsen vanwege ruimtegebrek. Dat maakt overigens ook dat ruimtelijk ordenen van een inrichtings probleem een bestemmingsprobleem is geworden. De noodzaak voor een adequate vastgoedhuishouding staat niet ter discussie. Dat de snelheid, de opslagcapa citeit en de communicatiemogelijkheid van de computer daarbij niet kunnen worden gemist, is duidelijk. Een bijzonder kenmerk van de fotogrammetrische meet techniek is de grote automatiseringsvriendelijkheid. Daarom is men al vroeg begonnen met automatische registratie-apparatuur aan fotogrammetrische instru menten aan te sluiten. Te verwachten is dat o.m. van wege de lage prijs/prestatie-verhouding de fotogramme trische meettechniek nog verdere toepassing zal vinden [7]. Binnen de bovengenoemde projectorganisatie LKI is in de afgelopen maanden gewerkt aan het ontwikkelen van een methode voor digitaal fotogrammetrisch kaarteren. Op basis van een drietal experimenten is een concept systeem ontwikkeld. Er is gekozen voor een modulaire opbouw; dat wil zeggen dat het ontwikkelde concept ge ring van omvang is en dat het verdere stappen in eventu eel andere richting niet belemmert. Elk stereo-uitwerkingsinstrument met toebehoren is een eigen systeem en op zijn beurt verbonden met een cen trale computer. De voor deze keuze gehanteerde argu menten zijn: betrouwbaarheid, onafhankelijkheid, moge lijkheid tot aanpassing aan ontwikkeling van hard-ware NGT GEODESIA 82 en ten slotte, thans zeker niet onbelangrijk, de mogelijk heid tot een gefaseerde aanpak. Indien het ontwikkelde concept de testprocedure goed doorstaat en de middelen kunnen worden gefourneerd, treedt een geheel nieuwe fase in de ontwikkeling van de fotogrammetrische meettechniek bij het Kadaster in. De hiervoor beschreven stroomlijning van de aerotrian gulatie- en blokvereffeningsfase kan dan onmiddellijk worden gevolgd door de fase kaartering, of beter de fase van de topografische gegevensinwinning. In de tijd ge zien kunnen theoretisch en praktisch de fasen aerotrian gulatie en gegevensinwinning betreffende de topografie parallel verlopen. Als een bijkomend voordeel van deze gewijzigde opslag van de topografische gegevens moet zeker ook worden genoemd het feit dat er een grote mate van vrijheid ont staat voor wat betreft de fotoschalen en de systematiek in de inrichting van de fotografie. Het op deze wijze veranderen en in elkaar schuiven van procesonderdelen zal ongetwijfeld van invloed zijn op de organisatie van het werk. Dit heeft weer zijn invloed op de mens in de organisatie. „Iets op nieuwe manier orga niseren, betekent dat je er ook zelf wat anders door wordt. Het organisatieproces mag niet aan aderverkal king lijden. Steeds weer is fris bloed nodig, ja moeten nieuwe bloedvaten en zenuwnetten tot stand komen. Men moet met zijn tijd meegaan, beter nog op de komende tijden vooruitgrijpen" [5]. Dat de veranderingen in de organisatie door de invoering van nieuwe systemen niet gering zullen zijn, is zeker. Daarom is gedurende de gehele ontwerpfase in teamver band samengewerkt met alle betrokkenen. Van deze samenwerking is een geweldige stimulans uitgegaan, waardoor vol vertrouwen de invoeringsfase wordt inge gaan. De tijd die het overleg kost, weegt ruimschoots op tegen het positieve resultaat ervan. 4. Slot De bedoeling van dit artikel is het geven van een over zicht van de huidige stand van zaken bij de afdeling Foto- grammetrie van het Kadaster en van de ontwikkelingen die daarin vallen te onderkennen. Vooral wat dit laatste betreft, ligt er meer dan ooit een enorme uitdaging. Op vele plaatsen wordt aan deze ontwikkeling gewerkt. In een overzicht over „Digitalauswertung in der Photo- grammetrie" [8] komt prof. Konecny tot de slotop merking: „Selbst wenn zich diese Vorhersagen nur zur Halfte bewahrheiten sollten, ist eine stürmische Ent- wicklung der Digitaltechnik innerhalb der Photogramme- trie nicht aufzuhalten. Die praktische Photogrammetrie sollte sich durch eine intensive analytische Orientierung darauf vorbereiten". Technische ontwikkelingen vinden in het algemeen niet plaats omdat ze nodig zijn of worden gevraagd, maar veeleer omdat zij technisch mogelijk worden. Wat te denken bijv. van de ontwikkelingen op het gebied van de blokvereffening, waar in de afgelopen 20 jaren de nauwkeurigheid met een factor 10 is gestegen. Of wat te denken van de ontwikkelingen op het gebied van de digi tale opnametechnieken, waarbij met behulp van senso ren het terrein wordt afgetast en de topografie in digitale vorm wordt opgeslagen met de mogelijkheid om deze in formatie voor verdere verwerking door te sluizen naar een computer [9]. Alhoewel de meetkundige problemen die hiermee samenhangen thans nog niet zijn opgelost, wordt verwacht dat dit binnen afzienbare tijd wel het geval zal zijn. 331

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 49