agenda berichten De vernieuwing van werkprocessen onder invloed van digitale componenten zal veel aandacht opeisen. De ver houdingen binnen de driehoek „mens, machine, metho de" zullen hierdoor zeker aan verschuiving onderhevig zijn. Het is van groot belang om dit proces bij voort during te begeleiden en in teamverband te volgen en te sturen. Er is tijd nodig voor ontwikkeling en technische implementatie enerzijds en voor sociaal-psychologische acceptatie anderzijds. De tot nu toe opgedane ervaring is, dat het van groot be lang is deze zaken zoveel mogelijk parallel te doen ver lopen. Er ligt op dit terrein een belangrijke taak voor de oplei ding en bijscholing, waarbij het goed is zich te realiseren dat de vakgebieden fotogrammetrie, landmeetkunde en kartografie onderwerp van steeds verdere integratie zullen zijn. Literatuur 1Rieuwerts de Vries, E. De Luchtfotogrammetrie en het Kadaster. Fotogrammetrie, bijblad Tijschr. v. Kad. en Landmeetkunde 1 -2-'37. 2. Witt, G. F. Fotogrammetrie en Kadaster. Lezing 16-12-'53 Ned. Ver. v. Fotogr. te Utrecht. 3. Van Gent, ir. H. L. Een halve eeuw ontwikkeling van fotogram- metrische- en reproduktie-technieken bij het Kadaster (ver schijnt binnenkort). 4. Van der Schoot, ir. W. P. M. Innovatie bij overheid zelf is onont beerlijk. Sociaal economisch management 10e jrg. no. 4. 5. Van Peursen, prof. dr. C. A. Cultuur in stroomversnelling, Else vier 1978. 6. Fotef-Data snooping in independent model triangulations. P. G. Schwarz, M. Joosse, G. M. W. J. Melissen, MD/RWS. ISP Commissie III 1982, Helsinki. 7. Moolenaar, ir. M. P. Toekomstbeeld van de kadastrale techniek in de Landinrichting. Ruilverkavelingsbode no. 65. 8. Konecny, G. Digitalauswertung in der Photogrammetrie. Geo- datische Woche, Keulen 1975. 9. Hofmann, O. Digitale Aufnahmetechnik, Bildm. u. Luftbild- wesen 1/82. 23 september 1982 Studiedag Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie. Zie bericht op p. 272 van het juli/aug. nummer. 24 september 1982 De Netherlands Branch van de Hydrographic Society houdt een workshop met als onderwerp: Diverse toepassingen van Sonar. Plaats: Hogere Zeevaartschool, Nieuwe Vaart 5-9, 1018 AA Amsterdam. Aanvang: 14.00 uur. Nadere informatie bij de secretaris, p.a. RWS - Dir. Noordzee, Postbus 5807, 2280 HV Rijswijk (Z.H.). 30 september 1982 Rayonbijeenkomst NGL te Zwolle. Spreker: prof. ir. J. C. de Munck. Onderwerp: Radiokunstmanen in de landmeetkunde. Zie bericht op p. 273 van het juli/aug. nummer. 19 oktober 1982 Rayonbijeenkomst NGL te Arnhem. Spreker: ir. L. C. Herinckx van Eurosense B.V. Onderwerp: Remote Sensing, enkele toe passingen van moderne opnametechnieken. Plaats: Kadaster gebouw te Arnhem. Zie bericht op p. 333. 26 t.m. 28 oktober 1982 9e Urban Data Management Symposium te Valencia (Spanje). Inlichtingen te verkrijgen bij mw. E. M. Seinstra-Fendel, Stich ting Studiecentrum voor Vastgoedinformatie. Tel. 015-784461 2 november 1982 Rayonbijeenkomst NGL te Eindhoven. Spreker: ir. H. A. Hettema. Onderwerp: GBKN-proefproject Maasbracht. Nade re aankondiging volgt. 2, 3, 4 en 9, 10, 11 november 1982 Postacademische cursus „Teledetectie (Remote Sensing) in landbouw en natuurbeheer" te Wageningen. Zie bericht op p. 272 van het juli/aug. nummer. 18 november 1982 De Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers organi seert een symposium onder de titel „Blik op goede gronden". Plaats: Cultureel Centrum Orpheus" te Apeldoorn. Nadere informatie volgt. 26 november 1982 Afscheid van prof. ir. W. Baarda als hoogleraar van de Afde ling der Geodesie. Plaats: Aula TH Delft. Tijd: 15.00 uur. 27 november 1982 Op zaterdag 27 november 1982 houdt de Nederlandse Vereni ging voor Fotogrammetrie een studiedag met als thema: Bio- stereometrie". Plaats: Jaarbeurscongrescentrum te Utrecht. Nader bericht volgt. „ANTIEK" INSTRUMENT? Bijgaande foto's zijn mij overhandigd met de vraag: „wat is dit voor een instrument?". Navraag in (beperkte) eigen omgeving leverde niets op. Daarom hier de vraag maar weer gesteld: „Wie kent de herkomst, het doel en het gebruik van het hiernaast afgebeelde instrument?" Ter informatie: het instrument bestaat uit een vaste lineaal met cen- timeterverdeling, een om deze lineaal verschuifbare cirkelboog met randverdeling (360°) en een draaibare arm met een (uit de foto's niet te „ontcijferen") verdeling. Het nulpunt van deze arm is gele gen in het midden van de cirkelboog. Het geheel past door middel van een hol handvat op een jalon of een statief. Op de draaibare arm zijn een vast en een verschuifbaar vizier met nonius aan gebracht. Aan het einde van de vaste lineaal is eveneens een vizier gemonteerd. Gebruik als plaatsbepalingsinstrument (voerstraal- methode) lijkt voor de hand liggend, de afstandmeting met de twee vizieren van de draaibare arm blijft daarbij raadselachtig. Wie het instrument kan „thuisbrengen" wordt verzocht de redactie van ons blad hiervan op de hoogte te brengen. P. Miete NIRIA-CURSUSSEN NAJAAR 1982 In het najaar 1982 zullen op verschillende plaatsen in Nederland weer NIRIA-cursussen worden gegeven. Deze cursussen zijn: Technisch Taalgebruik HBO-bijscholingscursus Elektronika Manager en automatisering 332 NGT GEODESIA 82

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 50