Fig. 12. Centrale verwerking van de projecten op de VAX 11/780. zaamheden niet haalbaar is gebleken, is bij de centrale verwerking van de projecten sprake van een lange door looptijd. Bij een standaard verwerkingstijd van een aan tal weken kan de totale projectduur flink oplopen, met alle nadelige gevolgen van dien. Met de bedoeling de automatisering van technische werkzaamheden in de provinciale vestigingen te introdu ceren, zijn daar vanaf 1978 tafelcomputers geplaatst, nl. de Tektronix 4051 en 4052 (zie fig. 13), met een 32 K werkgeheugen, ofwel een capaciteit van 32.000 tekens. Op deze computers is een versie van het systeem aanwe zig, geprogrammeerd in BASIC. Bij deze decentrale verwerkingsprocedure wordt de eerste opvoer van een project weer in Apeldoorn ver- ponst. Na een eerste doorrekening op de VAX worden de projectbestanden op diskette overgezet en naar de vestiging verzonden. De mutatieronden kunnen nu in de vestiging zelf plaatsvinden. Voor het intoetsen van mutaties in de projectbestanden worden op het scherm van de Tektronix de ponsconcep ten coördinaten, metingen en elementen geprojecteerd. Aan de Tektronix is de uitleesapparatuur gekoppeld van de zelfregistrerende tachymeters Wild Tachymat en Zeiss Elta 2, waarvan het Kadaster een aantal exempla ren voor de gegevensinwinning in gebruik heeft. In de provinciale vestigingen worden de projectbestan den opgeslagen op diskette, of zoals deze flexibele ge heugenschijf ook wordt genoemd: floppy disk. Hierop kunnen slechts de bestanden van één project voorko men. Ook dienen de diskettes voor het transport van ge gevens van en naar Apeldoorn. Ten einde de rekentijd van een project op de Tektronix niet teveel te laten oplopen, wordt voor het aantal detail punten van een project een maximum aangehouden van 1 000 a 1 500 punten. Op de VAX, die uiteraard een veel grotere rekensnelheid heeft, is dit maximum zo'n 5 000 punten. Vooral door de grote rekentijd van de projecten is de capaciteit op de Tektronix onvoldoende geworden, te meer omdat deze computer ook nog voor andere werk zaamheden wordt gebruikt, zoals grootteberekening en digitalisering. Een nieuwe ontwikkeling is, dat in een aantal vestigingen met een intensief gebruik van Systeem Detailmeting '76 een terminal (zie fig. 14) wordt geplaatst, waarop de projectbestanden op de VAX inter actief kunnen worden gemuteerd en waarop in de batch het rekenprogramma kan worden afgestart. De resul taten worden in de vestiging op de printer van de terminal afgeslagen. Met het gebruik in de vestigingen van een terminal op ae VAX worden de voordelen van een grote computer, zo als de grote rekensnelheid en het niet hoeven opdelen van een project in kleine projecten, gecombineerd met het voordeel van decentrale verwerking, nl. het vrijwel gelijktijdig kunnen beschikken over het resultaat van het rekenprogramma. Fig. 13. Decentrale verwerking van de projecten op de Tektronix. 360 Fig. 14. Decentrale interactieve mutatieverwerking via een terminal op de VAX 11/780. Ten slotte, wat kunnen we in de toekomst van Systeem Detailmeting '76 verwachten? Bij het Kadaster worden momenteel proeven genomen met de verwerking van landmeetkundige en kartografische informatie op het in teractief grafische systeem van Intergraph. In dit LKI- systeem zullen de verwerking van terrestrische en foto- grammetrische gegevens en de digitalisering van kaarten worden geïntegreerd. Voor Systeem Detailmeting '76 betekent dit, dat het systeem in uitgebreide vorm in LKI zal worden opgeno men. Het toekomstige systeem zal tevens geschikt moe ten zijn voor de verwerking van zuiver topografische metingen. Dit houdt in, dat de topografische elementen niet langer worden gekoppeld aan de kadastrale percelen en dat de ze ook worden opgenomen in het Intergraph-bestand. Uit dit bestand zullen dan de verschillende kaartproduk- ten van het Kadaster worden afgeleid. Literatuur Polman, ir. J., 1978. Een stap in de richting van een coördinatenka- daster. Geodesia, 20e jaargang no. 2, p. 35-44. Denekamp, ir. J., 1977. Reken- en toetsmethodiek van het Systeem Detailmeting '76. NGT, 7e jaargang no. 4, p. 67-74. Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers, april 1980. Handleiding Systeem Detailmeting '76. NGT GEODESIA 82

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 14