agenda berichten 19 oktober 1982 Rayonbijeenkomst NGL te Arnhem. Spreker: ir. L. C. Herinckx van Eurosense B.V. Onderwerp: Remote Sensing, enkele toe passingen van moderne opnametechnieken. Plaats: Kadaster gebouw te Arnhem. Zie bericht op p. 333 van het september nummer. 26 t.m. 28 oktober 1982 9e Urban Data Management Symposium te Valencia (Spanje). Inlichtingen te verkrijgen bij mw. E. M. Seinstra-Fendel, Stich ting Studiecentrum voor Vastgoedinformatie. Tel. 015-784548. 2 november 1982 Rayonbijeenkomst NGL te Eindhoven. Spreker: ir. H. A. Hettema. Onderwerp: GBKN-proefproject Maasbracht. Zie be richt op p. 367. 3 november 1982 Rayonbijeenkomst NGL te Groningen. Onderwerp: ,,Het wel en wee van het werken met een interactief grafisch systeem." Zie de aankondiging op p. 367 van dit blad. 2, 3, 4 en 9, 10, 11 november 1982 Postacademische cursus ,,Teledetectie (Remote Sensing) in landbouw en natuurbeheer" te Wageningen. Zie bericht op p. 272 van het juli/aug. nummer. 18 november 1982 De Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers organi seert een symposium onder de titel Blik op goede gronden". Plaats: Cultureel Centrum Orpheus" te Apeldoorn. Zie be richt op deze pagina. 26 november 1982 Afscheid van prof. ir. W. Baarda als hoogleraar van de Afde ling der Geodesie. Plaats: Aula TH Delft. Tijd: 15.00 uur. 27 november 1982 Op zaterdag 27 november 1982 houdt de Nederlandse Vereni ging voor Fotogrammetrie een studiedag met als thema: ,,Bio- stereometrie". Plaats: Jaarbeurscongrescentrum te Utrecht. Zie bericht op p. 366. 17 december 1982 Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie. Lezing door prof. J. K. S. St. Joseph, Universiteit van Cambridge. Titel: ,,The work of the Cambridge University Committee for Aerial Photography". Plaats: Amersfoort, Kobus aan de Poort. Tijd: 14.15 uur. BLIK OP GOEDE GRONDEN Kadaster organiseert symposium De Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers organiseert op donderdag 18 november 1982 in het Cultureel Centrum Orpheus" in Apeldoorn een symposium ,,Blik op goede gron den". Tijdens het symposium zullen vijf inleiders ingaan op hun bij drage aan het boek ,,Op Goede Gronden" dat ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het Kadaster, op 21 juni 1982 verscheen (zie ook onder publikaties" De inleiders zijn prof. mr. P. de Haan (De plaats van het Kadaster in het onroerend goed recht); prof. drs. B. K. Brussaard (Informatie over vaste objecten in de openbare informatievoorziening); M.W. Schakel (Ervaringen met de landmeter-deskundige in een ruilverka veling); prof. ir. G. A. van Wely (Landmeetkunde en Kadaster) en prof. dr. ir. H. Priemus (Volkshuisvesting en Kadaster). Het symposium wordt besloten met een paneldiscussie onder lei ding van jhr. drs. P. A. C. Beelaerts van Blokland, burgemeester van Apeldoorn. Belangstellenden kunnen zich voor aanmelding en nadere informa tie wenden tot mr. ir. J. L. G. Henssen, hoofddirectie van het Ka daster en de Openbare Registers, Waltersingel 1, 7314 NK Apeldoorn (postadres: postbus 9046, 7300 GN Apeldoorn); tele foon: 055-775123. FRIESLAND BEREIKT EEN NIEUWE MIJLPAAL IN DE VERVAARDIGING VAN DE GBKN Een volle Statenzaal van het Provinciehuis in Leeuwarden was op 16 juni jl. getuige van de officiële overhandiging van het eerste NGT GEODESIA 82 exemplaar van de Grootschalige Basiskaart van Nederland (GBKN) in de stedelijke projecten Leeuwarden-Stad, Harlingen en Dokkum. De plechtige gebeurtenis, omlijst door een drietal voordrachten, speelde zich af voor een forum van bestuurders van provincie, ge meenten en waterschappen, directeuren van regionale, provinciale en landelijke nutsbedrijven, vertegenwoordigers van de Koninklijke Notariële Broederschap, de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten, ingenieursbureaus en functionarissen van de hoofddirectie en de provinciale directie van het kadaster. Kijk op een haalbare kaart in Friesland De directeur van het Kadaster in Friesland, mr. M.J.L.A. Stassen, was de eerste inleider in de Statenzaal. Zijn betoog droeg als titel: ,,De Grootschalige Basiskaart van Nederland in de markt; kijk op een haalbare kaart in Friesland". Uit hetgeen de heer Stassen naar voren bracht, bleek duidelijk dat de kwalificatie „haalbare kaart" voor Friesland op haar plaats is. De vervaardiging van de GBKN is namelijk nu reeds afgerond of in vergevorderde staat van voorberei ding voor een derde van de oppervlakte van de provincie. Voor het hele land is dat met een zesde deel van de oppervlakte het geval. Dat betekent, aldus de directeur van het Kadaster, dat ruim twintig procent van de landelijke produktie voor rekening komt van de provincie Friesland, een percentage dat in geen andere provincie hoger ligt. De GBKN is in Friesland zo goed van de grond gekomen, doordat er reeds vóór 1975 het jaar waarin de Minister van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening besloot over te gaan tot de invoe ring van de basiskaart een gunstig klimaat heerste voor een gezamenlijke aanpak van de kaartvervaardiging. In die situatie kon in deze provincie ook reeds spoedig een integraal meerjarenplan tot stand komen, hetgeen een primaire voorwaarde is voor een systematische aanpak van de vervaardiging. Grote betekenis voor de toekomst van de GBKN in Friesland kende de heer Stassen toe aan het feit dat de meeste nutsbedrijven, en ook reeds diverse gemeenten, sinds enige tijd de nodige initiatieven ontplooien om tot een hecht samenwerkingsverband te komen. Dit samenwerkingsverband heeft o.a. tot doel zich ten opzichte van het Kadaster sterk te maken voor de afneming van de GBKN in alle, in de komende 10 a 15 jaren nog te realiseren projecten in deze provin cie, en tevens een deel van de financiering voor zijn rekening te nemen. Zeer onlangs hebben deze initiatieven ertoe geleid, dat van de zijde van diverse bedrijven de schriftelijke verzekering is ontvangen, dat zij aan de toekomstige GBKN-projecten zullen deelnemen. Juist in een periode van economische recessie is het zo toe te juichen dat de financiële en andere voordelen van de samenwerking op het gebied van kaartvervaardiging ten volle worden benut. Dit opent, aldus de spreker, gunstige toekomstperspectieven voor de vervaardiging en de bijhouding van de GBKN in Friesland, al zal mo gelijk de financiering van de kaart nog de nodige zorg gaan baren. Meerjarenplan Nadat de directeur van het Kadaster vervolgens de eerste GBKN aan de representanten van de acht deelnemende instanties in de drie stedelijke projecten had overhandigd, ging de gedeputeerde en tevens voorzitter van de Provinciale Kaarteringscommissie, de heer D. van der Til, in zijn voordracht in op de hoofdelementen van het meerjarenplan, dat in 1980 is vastgesteld. De hele provincie Friesland is opgedeeld in 35 projecten, die zijn aangegeven in een volgordeschema. De totale kosten van vervaar diging zullen ongeveer zestig miljoen gulden bedragen, uitgaande van het prijspeil 1981. In aansluiting op het meerjarenplan voert het Kadaster een provinci aal kosten- en prijsbeleid. Uitgangspunt van het kostenbeleid is, dat de kosten van de GBKN in beginsel - over de hele provincie gere kend - dienen te zijn gedekt door de bijdragen van alle betrokkenen, met dien verstande dat het Kadaster daarvan op dit moment een gefixeerd percentage van 50% voor zijn rekenig neemt. Het prijsbe leid kenmerkt zich door een prijsopbouw, die voor de hele provincie dezelfde is. Gewerkt wordt met een stelsel van vier prijsklassen. De prijzen worden bijgesteld naar aanleiding van de resultaten van ge realiseerde projecten. Werkgelegenheid Het werk aan de GBKN heeft een arbeidsintensief karakter en kan, aldus de heer Van der Til, een flinke verruiming van zinvolle arbeid betekenen. Een interessante kant aan dit werk is, dat het zich leent voor inschakeling van zowel technisch opgeleide medewerkers als van ongeschoolde krachten en schoolverlaters. Het meerjarenplan is erop gericht dat de GBKN-vervaardiging in Friesland in 1990 moet zijn voltooid. Tot en met dat moment zullen de vervaardiging, conversie en bijhouding minstens 1000 manjaren vergen. 365

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 19