verslagen HoK- Bovenstaande publikaties zijn gratis en kunnen telefonisch worden besteld bij Kodak Nederland B.V., tel. 03405-5227. RANDOM ERRORS IN OBSERVATIONS AND THE INFLUENCE OF MODULATION ON THEIR DISTRIBUTION door M. Romanowski Uitgegeven door Verlag Konrad Wittwer in Stuttgart ISBN 3-87919-323-1 In twee hoofdstukken behandelt Romanowski de onderwerpen waar hij bij de uitwerking van zijn modulatie-theorie op teruggrijpen moet. Het eerste hoofdstuk is meer algemeen. Het bevat, naast een stuk geschiedenis van de „foutentheorie", beschouwingen over steekproeven en een grondige uitwerking van de theorie van Hagen. In hoofdstuk drie zal blijken dat de schrijver in grote lijnen Hagens' benadering overneemt. Het tweede hoofdstuk gaat over de binominale- en de normale ver deling. Het laatste deel van dit hoofdstuk is gewijd aan de beschou wingen van Pearson en Gridgeman over vermenging van steekproe ven en de gevolgen die deze hebben voor de frequentieverdeling. Als twee steekproeven, ook al zijn ze beide normaal verdeeld en is hun midwaarde gelijk, niet dezelfde variantie hebben, dan zal, als deze worden vermengd, de frequentieverdeling afwijken van de normale verdeling. Het histogram is wat spitser dan dat van een normaal verdeelde steekproef. Pearson noemde dit leptocurtic. Het omgekeerde, afplatting van het histogram, is platycurtic. Voor de rijpere lezer is in de inleidende hoofdstukken weinig nieuws te vinden. De behandeling van de stof komt sterk overeen met de methode zoals we die aantreffen in Duitse boeken, bijvoorbeeld van Gotthardt en Jordan. In het hiervoor beschreven geval is de verandering van de frequentieverdeling het gevolg van verkeerde veronderstellingen over de steekproefvariantie, dus van een modelfout. Betekent dit nu dat in het algemeen afwijkingen van de verdeling voor rekening van modelfouten of systematische fouten komen? Romanowski betwijfelt dit en voert als bewijsstuk onder andere aan de in dit opzicht onverdachte verdeling van de sluitfouten van de driehoeken van het Centraal Europees driehoeksnet (zie figuur 1). In de figuur is de duidelijke spitse vorm goed te herkennen. Norma I N 9I4 Am 0.20 Het hoofdthema van het boek is de ontwikkeling van een wiskundig model, waarmee de van de normale verdeling afwijkende frequentieverdelingen beschreven kunnen worden. Daarbij wordt aangesloten bij de methode die Hagen destijds gebruikte om de normale verdeling plausibel te maken. Hagen postuleerde het bestaan van ,,Elementarfehler", die een ge lijke waarschijnlijkheid hadden voor de positieve of negatieve waar de fGrootheden met een alternatieve verdeling dus. De som van een n-voudige steekproef uit de Elementarfehler heeft dan een binominale verdeling met als limiet een normale verdeling. Romanowski gaat van een iets uitgebreider veronderstelling uit. Hij stelt dat een meetproces kan worden beïnvloed door een groot aan tal storingsbronnen, maar dat het niet noodzakelijk is dat elke waar neming door alle bronnen wordt gestoord. Hij veronderstelt dat de waarschijnlijkheid, dat van in totaal k storingsbronnen er tijdens de meting n (n 5: k) actief zijn, afhankelijk is van n, en kan worden ge formuleerd met (n) Ana. Het variabel zijn van n bewerkstelligt de „modulatie". 4>(n) is de modulatiefunctie en a is daarin de „modulator". De verdelingsfunctie van een gemoduleerde normale verdeling blijkt dan te zijn p 1)V(a De vorm van de grafiek van de functie is afhankelijk van de modula tor a. Met a Vi vindt hij een kromme die zeer goed past bij het histogram van figuur 1. In figuur 2 is het resultaat te zien. De fraaie bustelijn is behouden en de pasvorm is aanzienlijk verbeterd. Radico - Normal N 9 14 -ROk- Am =0.20" Afhankelijk van de waarde van a, worden de verdelingen verschil lend benoemd. De in figuur 2 afgebeelde verdeling heet „radico-normaal". Een groot deel van het boek is verder gewijd aan onderzoek van de eigenschappen van de functie en berekening van de daarin voorko mende integraal. Grote steekproeven, waaraan het beschreven ver schijnsel kan opvallen, zijn in de geodesie en landmeetkunde zeld zaam. Ze komen alleen voor bij sluittermen of correcties van grote vereffeningen of bij proef metingen. Onder hen die daarmee te maken hebben, zal men de belangstel lenden voor het werk van Romanowski moeten zoeken. Wiskundig is het een pittig werkstuk. Ik voel me tijdens het lezen van zo'n boek erg gelukkig met de wetenschap dat ik alleen maar hoef te begrij pen wat er staat en niet al die afleidingen zelf hoef te doen. Het boek telt 150 bladzijden, formaat A5, waarvan 87 bladzijden handelen over de modulatietheorie. Het is uitgegeven in 1979 en zal nu ongeveer 50 Mark kosten. G. W. Eversdijk. f(a,x) 1) rV27rV(a 2) x2 (a 1 2 T 2 (a 2)t t a K dt VVL NAAR NEELTJE JANS (een excursie naar de Oosterschelde) Nieuwsgierig geworden door de diapresentaties over de storm vloedkering in de Oosterschelde (Utrecht en Goes, respectievelijk oktober 1981 en april 1982) trokken ongeveer 60 deelnemers op 26 mei j.l. in twee bussen derwaarts. De VVL bood haar leden aan het sluitstuk van de Deltawerken op schaal 1 1 te bezoeken. In de morgenuren stonden een film en een diapresentatie op het programma, waarbij de bezoekers met een schok werden herinnerd aan het lage leefniveau van ons land. Voor de inhoud van de diapre sentatie en de technische uitleg ervan kan worden verwezen naar het artikel van R. R. Boerjan in NGT Geodesia van december 1981 In de middaguren (hoe warm het was. werd het gezelschap in de bussen vervoerd naar en over het gigantische bouwterrein en werden de diverse bouwdokken bezocht. In bouwdok 3 waren nog een groot aantal bouwfasen van de pijlers zichtbaar en werd dank baar gebruik gemaakt van het feit, dat aan collega-landmeters veel meer werd toegestaan dan aan „gewone" burgers. Zo kon men vrij-uit, maar wel gehelmd, een indruk krijgen van de ware afmetingen van IBO's en schuifsponningen, van billen en supporten, maar ook van de moeilijke omstandigheden waarin de meetploegen hun werk moeten doen. Opvallend was het (ook al tijdens de diavoorstelling), dat het landmeetkundige werk bij dit overigens zo spectaculaire project wordt uitgevoerd met conventio nele hulpmiddelen als theodoliet en meetband. Het spectaculaire zat hoofdzakelijk in de houdingen van degenen die de instrumenten bedienden. In bouwdok 2 stonden 27 afgewerkte pijlers te wachten op hun toe komstige transport; stille wachters voor de storm. Eén pijler was ingericht als bezoekerscentrum en alle excursiegangers kregen NGT GEODESIA 82 373

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 27