landmeetkunde leidingenregistratie - - - - ingenieurs- en adviesbureau ontstaat. Met functietoetsen kan de operator een keuze maken uit twaalf modulen. Dit geeft hem uiterst flexibele mogelijkheden om projecten op te heffen, te starten, te hervatten of te corrigeren. De produktie van de tachymeters wordt per dag ver werkt. De coördinaten worden in een bij het project behorende coördinatenfile opgeborgen. Fouten in de meting worden direct aan de meetploeg teruggemeld. Als de metingen van een project compleet zijn verwerkt, worden de mark-sensingkaarten met de lijncoderingen ingelezen en na een syntax-controle in een lijncode-file gezet. Het indrukken van een nieuwe functietoets leidt tot het samenstellen van een file met tekeninstructies. In deze fase wordt gecontroleerd of alle in de codering op gesomde punten aanwezig zijn en of er geen punten in de coördinatenfile achterblijven, omdat men ze vergat te coderen. Ook de foutmeldingen uit deze fase worden aan de meetploeg voorgelegd. Correctiemodulen maken het mogelijk om de coördina tenfile en de lijncodefile aan te passen, waarna opnieuw een file met tekeninstructies wordt samengesteld. De in houd van deze gecorrigeerde file wordt op een cassette bandje gezet, om de tekentafel in staat te stellen een proeftekening te maken. Het is de laatste fuik, waarin fouten worden gevangen, ledereen kent wel de typische fouten in automatisch vervaardigde tekeningen: ver keerd geconstrueerde gebouwen, vergeten lijnverbindin gen en verwisselde puntnummers. Het veldwerk biedt het voornaamste houvast bij het controleren van de proeftekening. Als ten slotte ook deze fouten zijn her steld, door het aanpassen van de coördinaten- en lijnco- debestanden, kan de definitieve tekening worden gemaakt. Als laatste bijzonderheidje van het programmasysteem wil ik de administratieve organisatie noemen. Zoals ver teld, kunnen op de geheugenschijf zestien verschillende projecten staan, die met hun deeltekeningen in diverse verwerkingsfasen verkeren. Dit veroorzaakt de aanmaak van een grote hoeveelheid files, waarin men al gauw de weg zou verliezen. Om dat te voorkomen laten wij het creëren, naamgeven en killen van files aan het program ma zelf over, en gaven wij de operator de mogelijkheid om op ieder moment door een druk op een knop een overzicht op te vragen. Een dergelijk overzicht laat van ieder project de stand van zaken zien (figuur 1). Projectenlijst 8 juni 1982 coörd. tekcod. combin. cass. proj. naam bestand no. 1Maasdijk Hedel ja tek. 1 tek. 2 tek. 3 ja ja ja 15 3 2 2. Vuilstort Ernst ja tek. 1 3. 4. Baskrt. 181478 Elspeet ja tek.1 ia 24 5. Bijmeting Eldense dijk ja tek. 1 ja Fig. 1. Overzicht werkbestand op 8 juni 1982. Samenvatting In het voorgaande is getracht een beeld te geven van het eigen-bouw tachymetersysteem van de Meetdienst van de provincie Gelderland. In de opbouw is de pragmati sche stap-voor-stap aanpak herkenbaar. In de eerste plaats werd aandacht besteed aan de buitendienst en de ontwikkeling van een codeersysteem, dat soepel tege moet komt aan de problemen bij het arbeidsintensieve buitenwerk. Daarna kwam het incasseren van de winst van een automatische tekentafel en de opzet van een voudige tekenprogramma's. Vervolgens werd het ver werkingsproces verbeterd door de inzet van meer geavanceerde rekenapparatuur. De ontwikkeling gaat nu voort met het vervolmaken van de tekenprogramma's, waarbij duidelijk sprake is van een verminderende meeropbrengst. Samengevat kenmerkt het systeem van de Meetdienst van de provincie Gelderland zich door: het gebruik van een veldschets en puntnummering; het coderen van enkelpunten in het veld en van lijnen op kantoor; het gescheiden berekenen van meetkundige grond slag; de vrije opstelmogelijkheden; een dagelijkse verwerking van metingen met een snelle, gefaseerde foutdetectie; een open modulair verwerkingsprogramma. A Hoofdkantoor: Dordrecht - tel. 078 - 14 70 53* Afd. landmeten - tel. 078 - 14 58 38 Bijkantoren: Utrecht, Den Haag, Dordrecht IMGT GEODESIA 82 353

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 7