De verwerking van terrestrische metingen met Systeem Detailmeting '76*) door ing. J. van Raamsdonk, bureau Landmeetkundige Projecten van de directie Landmeetkundige Zaken en Landinrichting van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers. SUMMARY Processing of terrestrial Measures by „Systeem Detailmeting "76" In the Service of the Cadastre and the Public Records, terrestrial measures are taken for the fixing of cadastral boundaries of rights, and for the collecting of data concerning the topographical base maps. Therefore, a system of measuring in detail has been developed. The resulting data may be processed by computer. Files are formed per project, such as a file with co-ordinates of the detail points, and a file with the code of the cadastral and topographical elements. From these files the different types of map products are derived. The area of the estates can also be calculated. After the conclusion of the project, the cadastral elements are added to the co-ordinate bank and the estate bank. These permanent data banks can be registered too. Through the method of number ing of points the system is suitable for the handling of measurements for registration. The handling of the system can take place centrally or decentrally. The system runs both on the cen tral computer of the Cadastre (VAX 11/780) and on table computers (Tektronix 4051/52) placed in the provincial branch offices. Het Systeem Detailmeting '76 is een systeem voor de verwerking van terrestrische metingen, zoals die door de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers wor den uitgevoerd. Het betreft metingen voor de vastlegging van de ka dastrale situatie in landinrichtings- en uitbreidingsgebie den en metingen van mutaties in de kadastrale situatie. Ook wordt het systeem gebruikt voor de verwerking van terrestrisch opgenomen topografische gegevens, ten be hoeve van de vervaardiging van de Grootschalige Basis- kaart van Nederland. De eerste aanzet voor het systeem werd in het begin van de jaren zeventig gegeven. Er is toen getracht een effi ciënte methode te creëren voor de verwerking met de computer van voornamelijk voerstraalmetingen. Ten be hoeve van nermetingsprojecten werden coördinaten- bestanden opgebouwd, waarbij de kadastrale kaart als afgeleide tot stand kwam. Met het huidige systeem, dat uit 1976 stamt, kon een eerste stap worden gezet in de richting van een coördi- natenkadaster. Door de methode van puntnummering werd het namelijk mogelijk de opgebouwde coördinaten- bestanden ook bij te houden. Het opbouwen en bijhouden van een coördinatenkadas- ter is echter niet het belangrijkste doel van het systeem gebleken; primair is nog altijd een efficiënte verwerking van de metingen. De structuur van het systeem (zie fig. 1) is gebaseerd op een drietal basisgegevens, nl. gegeven coördinaten; metingen; elementen. Bij de gegevensverwerking neemt het veldwerk (zie fig. 2), als basisdocument van de meting, een centrale plaats in. Aan de hand van de op deze schets genoteerde punt- nummers worden op kantoor de kadastrale en topografi sche elementen gecodeerd. De in Systeem Detailmeting '76 gebruikte puntnummers kunnen uit maximaal zes cijfers bestaan. Bij de methode van puntnummering (zie fig. 3) wordt onderscheid ge maakt tussen: grondslagpunten; kadastrale detailpunten; topografische detailpunten en hulppunten. gegeven coördinaten ponsconcept gegeven coörd. projectbe stand gege ven coörd. metingen ponsconcept metingen project be stand metingen elementen ponsconcept elementen projectbe stand elementen reken programma project be stand berekende L coördinaten teken programma oppervlakte- kaartering berekening I coördinaten- bank percelen- bank Inleiding op 8 juni 1982 te Utrecht gehouden, tijdens de door het NGL georganiseerde studiedag „Tachymetrie". Fig. 1. Structuur van het Systeem Detailmeting '76. 354 NGT GEODESIA 82

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 8