inzicht in de zich voorgedaan hebbende en toekomstige ontwikke lingen. Het richt zich niet op een bepaald land. Daartoe dienen de „invited papers". Omdat het volgende congres in 1983 te Sofia plaatsvindt, kunnen door commissie 7, vanwege de korte tijd tussen Montreux en Sofia, geen algemene rapporten worden voorbereid. Er werd nagegaan en geselecteerd welke mogelijkheden er voor de „invited papers" waren. Deze mogelijkheden bleken niet gering te zijn. Om te beginnen zijn dat acht papers uit Bulgarije. Deze papers, die voor een deel zullen worden gecombineerd met die van andere commissies, zullen een goed beeld geven van de ontwikkelingen op het gebied van informatiesystemen (administratief en kartogra- fisch/landmeetkundig) en landhervorming in het gastland Bulgarije. Belangrijke bijdragen zullen voorts worden geleverd door Frankrijk, Duitsland en Nederland. Echter ook Groot-Brittannië, Scandinavi sche landen, Oostbloklanden, enkele Afrikaanse landen en landen uit Noord-Amerika zullen niet onbelangrijke bijdragen leveren. Ontwikkelingslanden zullen worden gestimuleerd bijdragen te leve ren, gezien de grote betekenis van een kadaster na hun ontwikkeling. Uit de titels van de te leveren bijdragen komen enkele algemenere items naar voren, die zich mogelijk lenen voor een algemeen rap port voor het volgende congres. Het betreft de volgende onderwerpen: één grondwaarde-index t.b.v. meerdere doeleinden; verhouding landinrichting/landhervorming met het oog op de natuurbescherming; maatregelen en instrumentarium voor de overgangsgebieden tussen stad en land; verdere uitdieping van de betekenis en eisen van een kadaster, ook met het oog op de ontwikkelingslanden. De door Nederland voor Sofia te leveren papers zijn: De wettelijke basis voor het Kadaster door mr. ir. J. L. G. Henssen. De rol van de kadastergeodeet in de landinrichting door ir. J. K. B. Sonnenberg. Het toedelingsproces door ir. W. H. de Vos. Experiment stedelijke herverkaveling in Groningen door ir. H. Middel. Relatie ruimtelijke ordening/landinrichting door ir. J. H. W. Makkinga. Zoals gebruikelijk zal mr. ir. J. L. G. Henssen als president van het Office International du Cadastre et du Régime Foncier (OICRF) in het kader van de goede samenwerking met commissie 7 in Sofia, gedurende een zitting van deze commissie, verslag doen van de activiteiten van het Office. Daarbij zal hij waarschijnlijk dit hangt af van de beschikbare tijd tot Sofia een nadere uitwerking geven van zijn in Montreux gebracht „General Report" over de betekenis van het kadaster in ontwikkelingslanden. 3. Kadaster en landinrichting in Beieren Het is een goede gewoonte van commissie 7, dat zij tijdens haar bij eenkomst kennis neemt van de ontwikkeling op kadastraal en land- inrichtingsgebied in het bezoekende land. In dit geval Duitsland, doch meer specifiek gericht op Beieren. Zowel de directeur van het Kadaster als de directeur van de Landinrichting in Beieren gaven een zeer duidelijk overzicht van de wettelijke kaders, de beleidsuit gangspunten, de organisatie en de omvang van het werk van de onderscheiden terreinen. Opvallend is de voorname rol, die de geodeten spelen in de landin richting in Beieren. Zowel de beleidsfuncties, de leidinggevende functies als de projectmanagementsfuncties worden bezet door geodeten. Mede door dezelfde studie en vakkennis is de relatie goed tussen het Kadaster (Ministerie van Financiën) en de Landinrichting (Ministerie van Landbouw), hoewel de werkterreinen zijn geschei den. De doelstellingen van de Duitse Landinrichtingswet (in 1976 aange past) zijn: 1verbetering van produktie en arbeidsvoorwaarden in land- en tuinbouw; 2. verbetering van leefomstandigheden in het landelijke gebied; 3. bevorderen van de ontwikkeling van het landelijke gebied. In wezen wordt in Beieren het ruimtelijke ordeningsbeleid voor het landelijk gebied - inclusief de dorpen - uitgevoerd door middel van landinrichting. Belangrijke punten bij deze uitvoering zijn: landbouwverkavelingen (verbetering wegen en waterlopen en kavelconcentratie); dorpsvernieuwing in ruilverkavelingsverband; vorming van bouwkavels voor huizenbouw in ruilverkavelings verband; aanpassingsverkaveling in combinatie met grote infrastructurele werken; natuurbescherming en landschapsbouw in ruilverkavelingsver band. Vrij principieel worden grote infrastructurele werken (aanleg auto banen, aanleg waterbekkens e.d.) en dorpsvernieuwing aangepakt in ruilverkavelingsverband om een betere toedeling en kavelindeling te bereiken. De omvang van de landinrichting in Beieren (tweemaal zo groot als Nederland) laat zich als volgt omschrijven: 1900 ruilverkavelingen in voorbereiding en uitvoering, met een oppervlakte van 1,5 miljoen ha (20% van Beieren); jaarlijkse produktie plannen van toedeling 70 000 ha; jaarlijkse begroting van landinrichting bijna 400 miljoen gulden. Met betrekking tot de kadastrale aspecten, welke door Beierse col lega's naar voren werden gebracht, het volgende: Mede in verband met de regelgeving van het Kadaster en het Grundbuch, alsmede met de automatisering van beide informa tiesystemen, wordt benadrukt dat het Kadaster (kaarten en registers) een „Lander"-aangelegenheid is en het Grundbuch een „Bundes"zaak; dus de „Lander" regelen het Kadaster afzonderlijk, en Bonn regelt in principe het „Grundbuch". Omdat ernaar wordt gestreefd in de Bondsrepubliek ook tot een „einheitliches" Kadaster te geraken, is de samenwerking van de Lander onderling, alsmede die van het „Grundbuch" met die van het Kadaster van groot belang. Hierbij zij nog opgemerkt dat het Grundbuch onder Justitie valt en het Kadaster in de diverse „Lander" onder andere ministeries dan die van Justitie. In Beieren valt het Kadaster onder Financiën. Er wordt getracht, zoals reeds uit het voorgaande blijkt, het Kadaster en het Grundbuch in één geautomatiseerd systeem samen te brengen; d.w.z. in één databank zitten nu het rechts- object, het rechtssubject en het recht (het verbindend element tussen object en subject). Aan bepaalde „Lander" zijn facetten van de te ontwikkelen Grundstücksdatabank (o.m. Grundbuch Kadaster) ter bestu dering en ontwikkeling toebedeeld. Beieren heeft „het Grund- buch"-facet op zich genomen waarbij het Ministerie van Justitie een belangrijke rol speelt. Of de thans in ontwikkeling zijnde „Grundstücksdatabank" zal worden ingevoerd, hangt mede af van de resultaten van de tests, die eind van dit jaar bekend worden gemaakt. Gebleken is, dat de kosten vooral in deze tijd ook een belangrijke rol zullen spelen bij deze invoering. Reeds vanaf de tijd dat het Kadaster in Beieren is ingevoerd (en in geheel Duitsland) heeft het verschillende doelen nagestreefd. Conform de kadasterinstructies moet het Kadaster „alle Zwecken der Staatswirtschaft dienen". Het invoeren van een Mehrzweckskadaster is evenals in Nederland niet een no vum, zoals weieens wordt beweerd. In het kader van het tot stand brengen van een efficiënt en effectief werkende „Grundstücksdatabank" werd de goede samenwerking naar voren gebracht tussen het Kadaster (karto- grafisch en registratief gedeelte), het Grundbuch, de gemeenten, het spoorwezen, de belastingdienst en de ruilverkavelingsdienst. Aandacht werd ook gevraagd voor het kort geleden ingevoerde nieuwe „Abmarkungsgesetz" voor Beieren. De afpaling is in Beieren, en trouwens in geheel Duitsland, van groot belang voor de rechtsbescherming van de burgers en voor de betekenis die de kadastrale aanduiding heeft in het „Grundbuchwesen". De fysieke afpaling is een taak van het Kadaster, natuurlijk op aanwijzing van de rechthebbenden. Vermeldenswaard is ook het feit dat, in tegenstelling tot andere „Lander", alle kadastermetingen, evenals in Nederland, door kadasterambtenaren plaatsvinden en niet door „Öffentlich Bestellte" (privatisering). 4. Slotopmerkingen a. Onder de bezielende leiding van prof. dr. A. de Leeuw heeft commissie 7 in de FIG met vrucht haar werkzaamheden ter voorbereiding op Sofia kunnen verrichten. b. Dank is verschuldigd aan de Beierse collega's voor de uitsteken de organisatie van deze zitting, de excursies en de voor drachten. c. Afgezien van de ook in Duitsland voelbare economische reces sie, wordt er bij de enthousiaste en gemotiveerde collega's naar gestreefd hun werkzaamheden aan te passen aan de maat schappelijke behoeften. Mr. ir. J. L. G. Henssen Ir. J. H. W. Makkinga 404 NGT GEODESIA 82

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 18