toenam, maar dat het violet en blauw, die door het eerste prisma het sterkst werden gebroken, in het twee de prisma wederom een grotere breking ondergingen dan het rode en het gele gedeelte, en dit zonder enige verbreding van het beeld". [31. CC et-V V-r-lf fj <3 Figuur 2. De figuren 7 en 2 zijn ontleend aanThe unpublished first version of Isaac Newtons Cambridge lectures on optics, 1670- 1672", Cambridge University Library 1973. Men kan zich licht voorstellen hoe het Newton geïntri geerd door het vreemde langgerekte kleurverschijnsel voor de geest moet hebben gezweefd, om met behulp van een tweede prismatische breking, de kleuren te neu traliseren en een achromatische afbeelding van de zon te verkrijgen. Het mislukken van deze opzet leidt hem tot het verrichten van een boeiende serie experimenten, die de grondslag vormen van de huidige spectraalanalyse. Newton „ziet" hierbij de zeven voornoemde kleuren, geïnspireerd door de van oudsher bekende occulte bete kenis van het getal 7, waaraan de zeven dagen van onze week en de muzikale toonschaal, het octaaf, nog herin neren. Een van de vele originele gedachten van Newton is, deze zeven kleuren te rangschikken in een kleuren- cirkel, de eerste ooit ontworpen (figuur 3), waarbij iedere kleur een plaats krijgt toegemeten volgens „de zeven muzikale toonintervallen van de acht tonen sol, la, fa, sol, la, mi, fa, sol, evenredig met de getallen 1/9, 1/16, 1/10, 1/9, 1/10, 1/16, 1/9", waarbij het middelpunt als witpunt is gekozen [4], Newton demonstreert de mogelijkheid met behulp van deze kleurencirkel de resultaten van kleurmenging te construeren, en hoewel deze „muzikale" opzet afwijkt van onze huidige inzichten, is ze de grondslag voor de moderne kleurmeting. Mede door de ontdekking van Thomas Young in 1803, dat de spectrale kleuren in de genoemde volgorde eenvoudig blijken samen te hangen met de idee van een continu toenemende trillings frequentie, is het deze Newtonische kleurenreeks, die nog heden ten dage vrijwel ieder denken over kleur be heerst. Een studie van encyclopedische artikelen over kleur is overtuigend [5], Steeds weer worden de legendarische zeven kleuren als „hoofdkleuren" uit een prisma geto verd, niet zelden zonder zelfs maar een kleine lichtdoor- latende opening als onontbeerlijke voorwaarde in de voorstelling op te nemen, waarna ons kleurenzien zonder meer wordt gekoppeld aan het smalle zichtbare bandje uit het elektromagnetische golfspectrum. De figuren 4 en 5 tonen dit aan voor twee Nederlandstalige encyclo pedieën, terwijl figuur 6 aan een populair boek over holo grafie is ontleend [5], Figuur 4. Figuur 3. De eerste kleurencirkel, Newtons rangschikking van de zeven kleuren van het spectrum volgens de muzikale tooninter vallen 1/9, 1/16, 1/10, 1/9, 1/10, 1/16, 1/9. Figuur 5. Het ontstaan van de zeven prismatische kleuren" vol gens twee Nederlandstalige encyclopedieën. Fig. 4 Grote Winkler Prins [5], fig. 5 Standaard [5]. Voor een juist begrip loont het de moeite het experiment van Newton te herhalen met een prisma en een variabele spleet van twee zwarte kartonnetjes op een wit fond. Nadat men door het prisma de spleet beschouwend zich evenals Newton door de levendige en intense kleu ren heeft laten afleiden, observeert men echter al snel dat het niet goed mogelijk is de verwachte zeven kleuren 394 NGT GEODESIA 82

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 8