Wzbn rKivaey Computers, een gevaar voor de privacy?*) door ing. J. W. Kunneman, rayonchef bi] de afdeling Mutaties van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers in de provincie Gelderland. Inleiding De privacy of persoonlijke levenssfeer wordt in onze samenleving reeds lang wettelijk beschermd. Deze be scherming gaat uit van het oorspronkelijke privacybegrip ,,het recht om zich onbespied in eigen huis en gezin te bewegen". De wettelijke bescherming is niet absoluut, er vindt steeds een afweging plaats van de belangen van de samenleving en die van het individu. Zo kan de on schendbaarheid van de woning worden opgeheven door een gerechtelijk bevel tot huiszoeking. Het totale pakket van maatregelen, dat nodig is om in breuken op de persoonlijke levenssfeer te voorkomen, noemen we privacybescherming". Deze privacybe scherming omvat onder meer: onschendbaarheid van de woning; onschendbaarheid van het briefgeheim; bescherming van persoonsgegevens; beveiliging van persoonsgegevens. De laatste twee onderdelen van de privacybescherming spelen een rol in de persoonsregistraties. Persoonsregistraties Voor het doen functioneren van een samenleving is er altijd de behoefte geweest om persoonsgegevens te registeren. Er zijn persoonsregistraties met een beperkt en intern karakter: ledenadministraties; abonnementenbestanden; salarisbestanden; telefoongidsen; maar ook persoonsregistraties met „gevoelige" per soonsgegevens: ras; levensovertuiging; strafrechtelijk verleden; medische of psychologische gegevens. Zolang deze gegevens met de hand en in relatie met het oorspronkelijke doel van de registratie werden opge slagen en geraadpleegd, was het gevaar voor de privacy zeer beperkt. Betrokkene kon een eventueel misbruik van zijn persoonsgegevens constateren en maatregelen treffen om dit tegen te gaan. In het kader van het Opleidingsplan „Invoering van geautoma tiseerde systemen bij de Dienst van het Kadaster en de Open bare Registers", zijn een aantal medewerkers opgeleid tot docent informatica. Tijdens deze opleiding werd hun opge dragen een spreekbeurt te verzorgen over een onderwerp dat betrekking had op het vakgebied informatica. De belangrijkste verandering vond plaats, toen men tot de ontdekking kwam, dat de computer meer kon doen dan alleen maar zeer snel berekeningen uitvoeren. De snelle ontwikkeling van de computertechnologie van elektronenbuis tot chip, van ponskaartbestand tot data base en van telex tot datatransmissienet, maakt het mogelijk om zeer snel, zeer veel persoonsgegevens te verwerken, te bewaren, te raadplegen en uit te wisselen. De registratiewoede van zowel particuliere instanties als van de overheid heeft ervoor gezorgd, dat er naar schat ting 50 000 tot 100 000 persoonsregistraties in ons land zijn. Op zich vormt dit al een bedreiging van de per soonlijke levenssfeer. Niemand weet precies in welke persoonsregistratie hij/zij voorkomt. Men kan een brief ontvangen, keurig voorzien van naam en adres, zonder dat men ooit iets met de afzender te maken heeft gehad. Hieruit blijkt dat persoonsregistraties worden uitgewis seld. Bovendien kan de computer uitstekend persoonsgege vens selecteren en combineren. De één wordt uitgeno digd om een tweede huis in Spanje te kopen, de ander krijgt een catalogus van een postorderbedrijf toe gestuurd. ledereen krijgt van de computer wat hem/haar toekomt. Medio maart 1982 heeft de PTT het DATANET I in ge bruik genomen. Computers, aangesloten op dit DATA- NET I, kunnen in enkele seconden grote hoeveelheden gegevens uitwisselen. Om deze uitwisseling nog wat H« qqqqqqq Cxwaueua Rew* 1 j<Wt znsauoew HypotViav: f-Sbooo- f vsoowooec* rct qq 434 NGT GEODESIA 82

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 11