e JSToot ivitr van het Westelijk Halfrond, eigendom van de firma van Gerard Hulst van Keulen, een bekende Nederlandse uitgever van zeeatlassen en gidsen tijdens meer dan twee eeuwen. De kaart van Manatus is een van de verscheidene van deze atlas, die in 1887 werden verworven door de eminente jurist, historicus en bibliograaf Henry M. Harrisse. Deze liet zijn complete collectie kaarten, publikaties en documenten met betrekking tot de vroege verkenningen van Amerika na aan de Library of Congress. De originele kaartering van Manatus is niet bewaard gebleven, maar ongeveer dertig jaar later zijn drie bijna identieke kopieën gemaakt, klaarblijkelijk van hetzelfde origineel. De kopie van de Library of Congress is de enige in Amerika; de twee andere bevinden zich in de bibliotheek van het Vaticaan en de Medicea-Laurenziana Bibliotheek in Florence. Schitterend uitgevoerd in pen en inkt en gewassen waterverf, bestrijkt de kaart Manhattan Island, Governors Island, Staten Island, upper en lower New York Bay en de belendende stranden van New York en New Jersey. Getekend in de stijl van een typische nautische kaart van die periode, vertoont zij een grote, zestienpuntige kompas roos met tweeëndertig stralen. De stralen zijn gekleurd in de traditionele volgorde zwart, rood, groen en rood. Ankerplaatsen en waterdiepten (peilingen) zijn aangegeven vanaf Sandy Hook en de zuidpunt van Manhattan Island. Zandbanken worden aangeduid door stippellijnen in lower New York Bay en Raritan Bay. Hell Gate, hier gespeld „Hel le Gadt", kan worden onderscheiden in de East River. Het meest kenmerkende van de kaart is de afbeelding van plantages en „bouwerijen", kleine boerderijen, op Man hattan Island en omgeving. Deze wijd verspreide nederzettingen verwijzen door middel van een nummer naar een lijst van gebruikers in de rechter onderhoek. Tevens verwijst deze lijst naar de ligging van Fort Amsterdam (A), een korenmolen (B), twee zaagmolens (C en D) en het „quartier vande Swarte de comp Slaven" (F). Ook staan enkele wegen op de kaart, aangegeven door streep jeslijnen, alsmede vier Indianendorpen in wat thans Brooklyn is. 438 NGT GE0DESIA 82

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 15