agenda berichten Ervaren landmeetkundig/cartografisch tekenaar landmeetkunde leidingenregistratie Biedt zich aan; in centrum van het land. Bereid om op contractbasis te werken. Brieven onder no. 1001 van dit blad, p.a. Lingedijk 22 4191 VE Geldermalsen. Evt. in lichtingen na 18.00 uur tel. 033-940278. ingenieurs- en adviesbureau einen Platz in der „Integrated Geodesy" finden können, wenn man die nun bekannten Gleichungssysteme ein wenig umformt. Es zeigt sich dann eine bessere Übereinstimmung mit der hier skizzierten Theorie. Eine Folge ist jedoch, dass die Definition einiger Begriffe aus der „Operational Geodesy" weniger operationell geeignet er- scheint, als die Literatur angibt. Ich betrachte denn auch als eines der grössten Probleme der Geodasie die Bestimmung der Defini- tionskonstanz oder -scharfe von Grossen; kann man sich begnü- gen, in dimensionslosen Einheiten ausgedrückt, mit der Scharfe 10~5, 10~6, 10~7 oder muss es 10~8 sein? Dies ist ein Anwen- dungsproblem, und daher zeigt sich die Notwendigkeit, die Wünsche der Gebraucher zu analysieren. Letzteres wird auch ein Problempunkt der kommenden Geodasie sein, ob es sich nun urn Geophysiker, Ozeanographen oder Grundeigentümer handelt. Das erfordert Respekt vor den Ideen anderer Disziplinen, und ihre Er- gründung, in Wechselwirkung mit ihrer Aufnahme oder Über- setzung in die eigene prinzipielle Theoriebildung. Wenn man dann zu einem Optimalisierungsproblem kommt, wird es daher meistens einen stark menschlichen Aspekt haben. Lasst uns letzteres nicht vergessen neben all unseren mathematischen Betrachtungen in der Geodasie! Für den Forscher gibt es keinen starkeren menschlichen Aspekt als seine eigene Traumwelt. Darf ich Ihnen allen wünschen, dass Ihre Traume weitgehend erfüllt werden, dass jedoch genügend Raum überbleibt für andere Forscher, jetzt und spater, um ihren eigenen Traum zu erleben und vielleicht zu realisieren. 19-28 juni 1983 17e FIG congres te Sofia. Zie ook het bericht op p. 439 van het decembernummer van 1982. RUILVERKAVELING RUINEN AANGENOMEN De Drentse ruilverkaveling Ruinen (3 259 ha 1 061 stemgerech tigden) is bij de stemming op 3 december jl. in Ruinen en Ansen aangenomen met 72% van de gestemde oppervlakte en 59% van de uitgebrachte stemmen. Aan de stemming namen 535 stem gerechtigden deel, die een oppervlakte van 2 789 ha vertegenwoor digden. In totaal 315 stemgerechtigden met een oppervlakte van 2 001 ha stemden voor. Tegen stemden 220 stemgerechtigden met een oppervlakte van 788 ha. Het ruilverkavelingsplan voor Ruinen is eenvoudig van opzet. Ver betering van de wegen en waterhuishouding is namelijk niet nodig, zodat het accent geheel ligt op de verkaveling. De grote versnippe ring vormt een ernstige belemmering voor de landbouw in het ge bied. Gemiddeld zijn er acht kavels per hoofdberoepsbedrijf. Mede door acht boerderijen te verplaatsen, kan dit aantal worden terug gebracht tot twee a drie. Voor de melkveehouders die een niet vol doende grote huiskavel kunnen krijgen om thuis te melken, wordt getracht een grote veldkavel te vormen, waarop een verharde melk- plaats kan worden aangelegd. De kavelindeling wordt zoveel mogelijk binnen de bestaande topo grafische grenzen verbeterd, waardoor de vele singels en hout wallen behouden blijven. Verwaarloosde beplanting wordt her steld. Ook worden nieuwe singels en houtwallen, in totaal 24 km, geplant. In het ruilverkavelingsgebied is in het kader van de Relatie nota 565 ha beheergebied en 124 ha reservaatgebied aangewezen (samen 23% van de cultuurgrond). Daarnaast zijn nog grote delen aangewezen waar eveneens extra zorg aan het landschap wordt besteed. A Hoofdkantoor: Dordrecht - tel. 078 14 70 53* Afd. landmeten - tel. 078 - 14 58 38 Bijkantoren: Utrecht, Den Haag, Dordrecht NGT GEODESIA 83 23

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 27