Toespraak ter gelegenheid prof. dr. ir. W. Baarda van het afscheid van Als bijzondere toepassing vermeld ik de berekening en de analyse van het z.g. Noordzeenet door de Dienst der Hydrografie. Het was niet alleen de pure techniek die uw belangstelling had; ik herinner u in dit verband aan uw zeer actieve aandeel in het werk van de staatscommissie, die de ontwerp-Kadasterwet voorbe reidde, een ontwerp dat thans ter behandeling ligt bij de Tweede Kamer. Een van de doelstellingen van het LGR is het verrichten en stimule ren van geodetisch onderzoek. Een middel om dit te bereiken, achtte u het voor enige tijd detacheren van medewerkers van de praktijkdiensten bij het LGR. Dit is bij mijn weten slechts in een enkel geval gerealiseerd. Toch is er een grote invloed van uw werk in de praktijkdiensten tot stand gekomen en wel door het aantrekken van jonge mensen die, hetzij enige tijd bij het LGR hadden gewerkt, hetzij als goede leer lingen van u bekend stonden. Zulke sollicitanten, die wij weieens met de soortnaam „Baardiaan" plachten te betitelen, werden door de praktijkdiensten met graagte binnengehaald. Deze mensen brachten met helder inzicht en schijnbaar gemak uw theorieën in praktijk; zulks ten gerieve van hun bazen, die, veelal bedolven onder andere problemen dan de puntsbepaling, het directe contact met uw immer voortsnellende theorie enigszins hadden verloren. Aldus ontstonden, en ontstaan nog steeds, bij de Nederlandse landmeetkundige diensten nieuwe programma's ten behoeve van de detailmeting, de waterpassing en de fotogrammetrie, program ma's die het stempel dragen van uw theoretische grondslagen. Niet alleen in Nederland, maar ook in het buitenland is de invloed van uw denkwijze doorgedrongen. Het is opmerkelijk hoe in de bui tenlandse literatuur steeds meer naar uw werk wordt verwezen. Op de onlangs gehouden bijeenkomst van de Organisation des Etudes Expérimentales de Photogrammétrie Européenne" te Hel sinki kwam uw methode van foutenopsporing duidelijk als de beste naar voren. Via de toepassing van uw theorie bij het onderwijs aan het ITC beschikt men thans ook in de ontwikkelingslanden over methoden om de kwaliteit van fotogrammetrisch werk te beoorde len. Dat een van uw leerlingen tot hoogleraar aan de Universiteit van Karlsruhe werd benoemd, is eveneens een bewijs voor de inter nationale erkenning van uw theorieën. De internationale waardering voor uw werk komt ongetwijfeld het best tot uitdrukking in het eredoctoraat, waarmede de Universiteit van Stuttgart u vereerde op 5 november jl. Waarde Baarda, mevrouw Baarda, dames en heren, Ik mag nu spreken namens de Afdeling der Geodesie. Ik zou precies moeten vertellen welke pet ik daarbij op heb, maar net als in het dagelijkse leven kan ik kiezen uit een gevarieerd assortiment. Ik zou al die hoofddeksels één voor één kunnen opzetten, maar dan zou hetzelfde effect ontstaan als wanneer een hele rij sprekers achter el kaar optrad, een effect dat wij voor deze bijeenkomst hebben willen vermijden. Als alternatief zou ik een veeldimensionele pet op kun nen zetten, liefst met onbenoemde maateenheden. Het is me niet gelukt hieraan gestalte te geven. Laat ik het erop houden dat ik eenvoudig spreek als iemand die in de afdeling lang en intens met je heeft mogen samenwerken op veel verschillende gebieden. En als ik dat zo zeg, komt er al direct een dimensie te voorschijn die hier niet te elimineren valt, en waaraan je in je rede kleur en inhoud hebt gegeven: de tijd. Ik zou wat jaartallen kunnen noemen om te laten zien hoe lang je aan de Technische Hogeschool bent verbon den, maar het is misschien illustratiever te vertellen dat er een offi cieel stuk bestaat, met de stellige mededeling dat je pensioen maxi maal f 14 000, per jaar zal bedragen. (Ik denk dat dat inmiddels wel wat is aangepast, zo niet dan moet je echt eens met de perso- neelsbeheerder gaan praten.) Als ik de spreektijd die mij hier ter beschikking staat, deel door de tijd waarin je als kroondocent aan de TH hebt gewerkt, dan komt er maar een heel kleine dimensieloze grootheid uit, minder dan een miljoenste. Je hebt in die tijd ontzaglijk veel werk verricht en hoe kan ik dat tot een miljoenste comprimeren? Je bent ook weieens ziek geweest, en als je dan op het gebouw terugkwam, zei je stee vast: ik heb nou eens lekker kunnen werken. Na zo'n weekje kwam je je medewerkers eens een studie van meer dan 80 bladzijden bren gen, en ik hoor het Meerdink nog zeggen: Jonge jonge, alleen over het pure schrijfwerk zou een ander al een week doen". Zo zou ik mijn spreektijd gemakkelijk kunnen vullen met een pure opsom ming van je activiteiten en alle facetten van je werk, maar ik vrees dat Klaas Vaak dan toe zou slaan, zodat ik liever wat impressio nistisch te werk ga. Fouten zoeken; van hobby tot wetenschap. In 1942, veertig jaar ge leden, schrijft Roelof's in een naschrift op zijn artikel „Azimuths- bepaling op de Poolster": ,,De heer W. Baarda is zo vriendelijk geweest mij opmerkzaam te maken op een vergissing, die in de doorrekening van het voorbeeld is geslopen, doordat de waarde A3 abusievelijk voor 1940 in plaats van 1941 werd opgezocht". Een „vergissing", want een vriendelijke heer spreekt niet over een „fout"; bovendien gemakkelijk te corrigeren, er behoefde niet op nieuw te worden gemeten. Tussen de eenvoud van de opsporing van deze vergissing en de geavanceerde wijze waarop thans de fou tenopsporing plaatsvindt, ligt uw levenswerk. Uw leermeester Tienstra eindigde zijn publikatie in het Bulletin Géo- désique met de woorden: a rich field lies open, only awaiting the arrival of the har vester". Bij een eerdere gelegenheid heb ik het al eens gezegd, maar ik her haal het graag: met die „harvester" had hij u op het oog, en waar lijk, u hebt die verwachting niet beschaamd. Meer nog: u hebt zich niet beperkt tot het oogsten, nee, als een goed landbouwer hebt u nieuwe akkers ontgonnen en u hebt een deel van de oogst opnieuw gezaaid en we zien dat het prachtig is opgekomen. Voor de geo deten van de toekomst is er nog heel wat te oogsten, maar ik ben ervan overtuigd dat u zich de kans niet zult laten ontnemen om aan het binnenhalen van deze oogst nog een stevige bijdrage te leveren. Het is voor mij een grote eer u namens de Nederlandse geodetische gemeenschap te mogen bedanken voor het vele baanbrekende werk dat u in het belang van ons vak hebt verricht en daarnaast ook voor hetgeen u door uw studies tot het aanzien van de Nederlandse geodesie in de internationale geodetische wereld hebt bijgedragen. Bij onze dank voegen wij onze beste wensen voor de toekomst, een toekomst waarin wij u nog vele malen in onze geodetische gemeen schap hopen te mogen begroeten. In deze wensen en deze dank wil ik ook zeer nadrukkelijk u, mevrouw Baarda, betrekken. Het leven te delen met een geniaal man is zeker geen eenvoudige opgave. U mag zich verzekerd weten dat de lof, uw man toegezwaaid, ook op u afstraalt. Wij, de Neder landse geodeten, danken u voor de steun die u uw man hebt gege ven en wij wensen u toe dat uw gezondheidstoestand na al die jaren uiteindelijk een keer een wending ten goede zal mogen nemen, tot uw beider geluk. door prof. ir. J. E. Alberda Je hebt zelf al vele veranderingen aangeduid die tijdens je hoog leraarschap hebben plaatsgevonden, zowel op ons vakgebied als op bestuurlijk en organisatorisch gebied in het wetenschappelijke onderwijs. Laat ik beginnen met het laatste, die zogenaamde „overige werkzaamheden", waar we tegenwoordig 12% en bin nenkort 10% van de officiële werktijd aan mogen besteden. In de tijd dat je werd benoemd, waren er nog geen advertenties voor hoogleraren, waarin werd vastgesteld dat er een bijdrage aan de bestuursorganen werd verwacht. Maar het werd wel degelijk van je verwacht, en het gebeurde ook. Een paar activiteiten die je na aan het hart hebben gelegen, heb je zelf genoemd: het rooster systeem van de TH, audiovisuele middelen, de Raad voor Onder wijskundige Zaken, de Onderwijskundige Dienst. En dat waren dan activiteiten voor de TH als geheel. Voor wat de geodetische studie betreft, heb je de hele instelling van de ingenieursstudie mee gemaakt en de opbouw van wat toen nog de onderafdeling Geode sie was. In dit verband hecht ik eraan te zeggen, dat je zeker geen drijvende kracht bent geweest bij het losmaken van de banden met de afdeling der Weg- en Waterbouwkunde, dat je integendeel het wegvallen van de organise banden met de collega's van die afdeling betreurde, net zoals je het wegvallen van je contacten in de Senaat betreurde. Maar de formele WUB-structuur liet geen andere rea listische keus. In onze afdeling ben je herhaaldelijk voorzitter of be heerder of beide geweest, en je hebt altijd intensief meegewerkt aan besturen, commissies en werkgroepen die zich met onderwijs en onderzoek bezighielden. Natuurlijk vergeet ik niet, dat je het Laboratorium voor Geodetische Rekentechniek hebt opgericht, zo nauw verbonden met de inhoudelijke kant van je wetenschappelijke werk. Maar het moest er wel eerst komen, en daar waren zeker veel „overige werkzaamheden" aan verbonden. Het is gemakkelijk, zo'n rijtje activiteiten op te noemen. Maar ieder met enige ervaring weet hoeveel moeite, zorg en tijd het ook op het bestuurlijk-organisatorische vlak kost om tot de kern te komen, een visie te ontwikkelen en naar voren te brengen, stukken te schrijven, met mensen te overleggen, kritiek te verwerken. En dan heb ik het NGT GEODESIA 83 49

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 14