WALTER SCHNEIKER BRAVENBOER SCHEERS B.V. +f1fL AsA(f,;fJ s As f2(f1Tf2: (f,) het testen van de platentectoniek hypothese met behulp van geo detische technieken (Lambeck). In deze categorie zijn enkele zeer theoretische bijdragen opgenomen (Grafarend en Schaffrin). Maar de bundel is ook voor Baarda geschreven en niet alleen voor u en mij. Bijdrage van de eigen medewerkers. De leden van de staf van het Laboratorium voor Geodetische Rekentechniek hebben geza menlijk een bijdrage geleverd onder de titel: „The Delft approach for the design and computation of geodetic networks". In dit 70 pagina's tellende artikel wordt ingegaan op de theoretische achter gronden van de procedure. Overzichtelijk worden de begrippen precisie en betrouwbaarheid behandeld en worden het vereffenen en de B-methode van toetsen uitgelegd. Een voorbeeld van het ontwerp en de berekening van een gesimuleerd netwerk wordt nader uitgewerkt. Alleen al dit artikel maakt het bezit van de bundel meer dan waard. Nederlandse ontwikkelingen. In verschillende bijdragen worden toepassingen van de theorie bij een aantal (Nederlandse) diensten gegeven. Vooral voor Baarda zelf moet het interessant zijn om te zien in hoeverre zijn theorieën zijn begrepen en worden toegepast. Bijdragen van Nederlanders in het buitenland. Enkele geodeten hebben zich in het buitenland gevestigd. Voor diegenen die zijn geïnteresseerd hoe de Delftse school in het buitenland wordt toe gepast, zijn er artikelen van Blankenburg (Noorwegen), Houtenbos (Lybië), Koetsier (Zuid-Afrika) en Van Mierlo (Duitsland). Relaties met andere vakgebieden. In enkele bijdragen (De Haan, De Munck, Van Schilfgaarde) wordt getracht relaties aan te geven met andere vakgebieden (recht, natuurkunde, planologie). Hoewel deze artikelen voor mij de meest lezenswaardige van de bundel vor men, worden juist, ondanks de goedbedoelde pogingen relaties te leggen, de grenzen van de mathematische geodesie afgebakend. Om met dit laatste te eindigen; het is niet nodig om de mathema tische geodesie te veel mogelijkheden toe te dichten. Niet alle geo detische problemen kunnen met de theorieën worden opgelost. Het is wel de kern van de gehele geodesie. In de feestbundel worden veel toepassingen beschreven, nieuwe wegen geopend en worden problemen theoretisch goed uitgediept. Een mooier cadeau had men Baarda waarschijnlijk niet kunnen geven. Ik hoop dat hij er in vele jaren niet over raakt uitgedacht. De feestbundel is uitgegeven door de staf van het Laboratorium voor Geodetische Rekentechniek, met financiële steun van de Stichting Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde, de Ne derlandse Vereniging voor Geodesie, de Afdeling der Geodesie van de TH Delft en de Rijkscommissie voor Geodesie. Hierdoor zijn exemplaren van de feestbundel te verkrijgen door overmaking van het gezien het gebodene lage bedrag van f 35,— op giro nummer 5273540 t.n.v. F. J. J. Brouwer, Jubileumuitgave Baarda, te Delft. Voor TH/HTS-studenten bedraagt de prijs f 25, Van harte aanbevolen. M. J. M. Bogaerts INSTRUMENTEEL ONDERZOEK Bij de vakgroep Landmeetkunde van de Landbouw Hogeschool in Wageningen is onlangs het „Rapport onderzoek precisie-waterpas- instrumenten met compensator" verschenen. Er wordt een methode in beschreven voor het onderzoek van de nauwkeurigheid van precisie-waterpasinstrumenten met compen sator. De visuele waarnemingen zijn vervangen door fotografische waarnemingen. Van acht verschillende instrumenten worden de resultaten vermeld bij uitlijnen en doorgaande nauwkeurigheids waterpassing. Dit rapport is verkrijgbaar bij de schrijvers R. H. Masee (tel. 08370- 82110) en H. A. Schok (tel. 08370-82644), postbus 339, 6700 AH Wageningen. ERRATUM In het artikel van prof. ir. J. C. de Munck „De ionosfeercorrectie bij afstandmeting naar een buitenaards object", NGT Geodesia, 24e jaargang, no. 12, is vanaf het origineel een fout in een formule blijven zitten. De correcte formule (pagina 431, 2e kolom, regel 21) luidt 1 O 1 De vermelde uitkomsten zijn overigens met de correcte formule be rekend. FOTOGRAM METRISCHE LANDMEETKUNDIGE CARTOGRAFISCHE WERKZAAMHEDEN Ingenieursbureau sedert 1948 Ingenieursbureau Walter Schneiker Castroper Strasse 148 - 4600 Dortmund 15 Adres in Nederland; Waalstraat 64 - 7333 JZ Apeldoorn Telefoon 055-419882 Terneuzen 01150-95255 Spijkenisse 01880-21200 Middelburg 01180-15555 Zelzate (België) 09-3291447067 HYDROGRAFIE - echoloodpeilingen - zeer nauwkeurige plaatsbepaling - automatische gegevensverwerking - stroom drijvingen - stroom metingen - watermonsters - bodemmonsters - gronddekking op kabels en leidingen - plaatsbepaling kabels en leidingen - onderwaterinspectie LANDMETEN - situatiemetingen en kaartvervaardiging terrestrisch en fotogrammetrisch - vlakte- en waterpassingen - nauwkeurigheidswaterpassingen - uitzetten van weg- en waterbouw kundige werken - maatvoering in woningbouw en utiliteitsbouw - leidingenregistratie - opsporen kabels en leidingen - digitaliseren van kaarten - software op landmeetkundig gebied - interaktief grafisch systeem Raadgevend Ingenieurs Verdere aktiviteiten: konstrukties. weg- en waterbouw, elektrotechniek, proces automatisering, machinebouw, piping, energietechniek, lawaaibeheersing. bouwfysica, projektbegeleiding. 60 NGT GEODESIA 83

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 25