CSeottoüL nederlands geodetisch tijdschrift Een microcomputer voor de ondersteuning van fotogrammetrische digitalisering door ir. B. J. Beers, wetenschappelijk medewerker bij de Afdeling der Geodesie van de Technische Hogeschool Delft. SUMMARY A description is given of a photogrammetric digitizing system, based on a Tektronix 4052 desk top computer, The interactive software package FARS/2 is introduced. FARS/2 deals among others with exterior orientation, interactive digitizing, error check and communication with a PDP 11/70 mini computer. A brief overview of future developments has been included. Inleiding Geautomatiseerde vastgoedinformatiesystemen hebben invoergegevens in digitale vorm nodig, hetgeen bete kent dat gegevens die aanvankelijk in niet-digitale vorm waren verzameld en opgeslagen, dienen te worden ge converteerd naar digitale vorm. Deze conversie blijkt, mede door classificatieproblemen, een tijdrovende en kostbare kwestie te zijn. Alleen al om deze reden zou het goed zijn het verzamelen, opslaan en bijhouden van gegevens, die binnen afzienbare tijd in een geautoma tiseerd vastgoedinformatiesysteem opgenomen gaan worden, digitaal plaats te laten vinden. Een van de bronnen van gegevens voor genoemde infor matiesystemen vormt de luchtfotografie. De gegevens die met luchtfoto's kunnen worden verzameld, zijn deels van metrische en deels van administratieve aard, d.w.z. gegevens over de ligging van objecten, resp. gegevens omtrent de hoedanigheid van objecten. Werd vroeger uitsluitend analoge luchtkaartering bedreven, tegen woordig is de trend meer en meer in de richting van digi tale kaartering. Deze vorm van kaartering levert namelijk gegevens die direct in een geautomatiseerd vastgoed informatiesysteem kunnen worden ingevoerd. Overi gens kan natuurlijk ook een traditionele getekende kaart worden vervaardigd. Het produktieproces van fotogrammetrische kaarte- ringen bestaat uit verschillende stappen. Na (of tijdens) iedere stap is controle op juistheid en volledigheid onont beerlijk, daar te late constatering van fouten aanzienlijke consequenties kan hebben ten aanzien van produktie- kosten en -tijd. In dit artikel wordt dieper ingegaan op één aspect uit dit produktieproces, namelijk het „microcomputer-onder steund digitaliseren van luchtopnamen". Aan de Afde ling der Geodesie van de Technische Hogeschool Delft is nl. een start gemaakt met onderzoek naar de mogelijk heden van fotogrammetrische randapparatuur, d.w.z. de apparatuur die (ten behoeve van onder meer het registreren van meetresultaten) is gekoppeld aan een fo- togrammetrisch stereo-uitwerkingsinstrument. De resul- NGT GEODESIA 83 taten van het onderzoek worden toegepast in de prakti- ka fotogrammetrie voor tweede- en derdejaars studen ten geodesie. Een en ander is dus ontwikkeld tegen de achtergrond van een onderwijs- en onderzoekinstituut, hoewel zeker de praktijk niet uit het oog is verloren. Digitale fotogrammetrische kaartering Onafhankelijk van produktieproces en specifieke appara tuur zijn er bij digitale kaartering vanuit luchtfoto's drie fasen te onderscheiden: a. gegevensinwinning; b. gegevensverwerking, -aanvulling en -verbetering; c. presentatie. Hierbij is gemakshalve ervan uitgegaan dat fotovlucht, paspuntsbepaling, aerotriangulatie en blokvereffening al hebben plaatsgevonden. Bij fase a. worden van de gewenste objecten, bijv. knik- punten, gemeten; de coördinaten ervan worden digitaal (dus in getalvorm) geregistreerd en bewaard. Bij mono meting (uitsluitend bij vlak terrein) worden X- en Y- coördinaten geregistreerd, terwijl bij stereometing (geaccidenteerd terrein) de X-, Y- en Z- of ook alleen de X- en Y-coördinaten worden geregistreerd. Bij de coördinaten van ieder gedigitaliseerd punt hoort een code, die aanduidt wat het punt voorstelt en even tueel ook in welke relatie het punt tot zijn omgeving staat. Onder fase b. vallen: het koppelen van gegevens uit naburige fotogramme trische stereomodellen; het eventueel verdelen van de gegevens over bijv. kaartbladen; het toevoegen van gegevens, zoals administratieve of metrische gegevens uit bestaande kaarten of metin gen, naverkenning of bijhoudingsmetingen; het verbeteren van gegevens. Voor deze werkzaamheden wordt gewoonlijk een inter actief grafisch computersysteem toegepast. Fase c., de presentatie, omvat het uittekenen van (selec- 37

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 2