Fig. 5. Verticaal opgenomen 35 mm luchtfoto van een groot en volgebouwd dorp in Zuidoost-Azië. Voor zo''n dichte bebouwing is een kleur- opname geschikter dan een in zwart-wit. hoogte verhouding 0,5; de beide stereomates leveren te zamen een stereopaar met B/H 1. Terrasvormige hoogteverschillen van 20 m en meer zijn dan zichtbaar; de voor elke aardkundige interpretatie zo belangrijke geomorfologische kenmerken zijn globaal te overzien. Vergrotingen van 1 50 000 en 1 25 000 zijn bruikbare alternatieven als basiskaart of kaartsubstituut. Hoewel de waarneembaarheid van details natuurlijk minder goed is dan van zeer kleinschalige luchtfoto's, is het verticaal opgenomen SPOT-beeld heel geschikt om als planime- trisch acceptabele basis voor praktisch alle thematische kaarteringen te dienen. Bestaande luchtfoto's kunnen tevens op bruikbaarheid worden beoordeeld en dan verder dienen om de details te kaarteren. Op basis van een eerste interpretatie kan de behoefte aan nieuwe luchtfoto's worden gepreciseerd, waarbij prioriteitsge bieden kunnen worden aangegeven. Hier is een ver vlechting te zien van de toekomstige luchtfotografie en de teledetectie vanuit satellieten. Het is duidelijk dat tele- detectie vanuit satellieten invloed gaat uitoefenen op de kleinschalige luchtfotografie met groot-formaat came ra's. Deze druk zal in de komende jaren flink oplopen om ver schillende redenen: 1. het door Frankrijk voor tien jaren gegarandeerde SPOT-systeem komt wereldwijd op de markt met zijn produkten, nadat die markt al 14 jaren is voorbereid met Landsat-beelden; 2. het gebruik van de standaard-gecorrigeerde beelden zal in vele geledingen van de samenleving populair zijn, daar er veelal geen instrumenten voor nodig zijn bij de gebruiker; 3. een pixelgrootte van 10 x 10 m maakt het moge lijk een metrisch vrij nauwkeurig skelet voor een 1 50 000 kaart af te drukken, dat als tussenvorm voor een definitieve kaart grote betekenis kan krijgen. De beschikbaarheid van een dergelijk substituut kan namelijk een aanmerkelijke versnelling in de thema tische kaartering tot gevolg hebben. (De thans inter nationaal aanvaarde specificaties voor de inhoud van een goede 1 50 000 kaart betekenen, dat nog een grote hoeveelheid aanvullend werk zal moeten wor den verricht om deze satellietprodukten als defini tieve kaart te accepteren. Om duur en tijdrovend ter- reinwerk te besparen, zal men daarvoor bij voorkeur de traditionele luchtfoto's gebruiken); 4. menselijke activiteiten hebben veelal plaats binnen een gebied dat door één SPOT-beeld wordt gedekt de gemiddelde actieradius van mens en dier is im mers in vele landen minder dan 30 km. Juist vanwege de potentiële maatschappelijke betekenis van het gebruik van de beelden van de tweede generatie aardobservatiesatellieten heeft het ITC contact opgeno men met ,,SPOT Image", om zo spoedig mogelijk na lancering deze beelden voor ons werk te evalueren en daarover te rapporteren. Het instituut zal, gezien zijn mandaat, de maatschappelijke betekenis van deze nieu we technologie voor de ontwikkelingslanden zeker in de evaluatie betrekken. 9. Drie wegen tot penetratie in de samenleving Uit het voorgaande kan men concluderen dat de con ventionele luchtfotografie in de tang wordt genomen NGT GEODESIA 83 81

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 11