Midden-Delfland: Eindelijk duidelijkheid over de begrenzing door de „high technology" van de ruimtevaartspecia listen enerzijds en de laag-bij-de-grondse fotovliegerij van de amateurs anderzijds. Men kan het echter ook anders zien. De hier summier aangeduide ontwikkelin gen zouden er ook toe kunnen leiden dat de maatschap pelijke betekenis van het gebruik van de luchtfoto's, samen met satellietbeelden en overboord-kiekjes, sterk toeneemt, met name in de ontwikkelingslanden. In de inleiding beloofde ik drie nieuwe wegen te noemen, die kunnen leiden tot een betere penetratie van onze pro- dukten in de samenleving dan met de conventionele luchtfoto het geval is. Hier zijn ze nogmaals: 1. De houtje-touwtje-vliegerij met small-format" ca mera's om kleine gebieden vlot op te kunnen nemen, schuin, overboord of verticaal; 2. de metrische, „medium-format" luchtfotografie van uit lichte, gedecentraliseerd opererende, professio nele vliegtuigjes; Op 25 januari 1982 heeft Hare Majesteit de Koningin het Koninklijk Besluit ondertekend, houdende nadere vast stelling van het Reconstructiegebied Midden-Delfland [1]*). Hiermee is een eind gekomen aan een periode van onzekerheid: wat behoort nu wel en wat niet tot het Reconstructiegebied Midden-Delfland? Voorgeschiedenis Reeds in het uit 1958 daterende rapport „De ontwikke ling van het Westen des Lands" [2] wordt gesproken De nummers 1 t.m. 8 verwijzen naar „Literatuur" aan het eind van dit artikel. 82 3. de aardobservatie vanuit satellieten die, hoewel cen traal gecontroleerd vanuit één groep of land, de po tentie bezit om sterk gedecentraliseerd, overal bruik baar te zijn. De drie hier genoemde wegen moeten worden be schouwd als welkome aanvullingen op de huidige situa tie, omdat zij het gebruik van de luchtfoto binnen het be reik van velen kunnen brengen, die nu om financiële redenen er niet aan toe komen. Bovendien openen zij de mogelijkheid om de informatieverzameling, die als basis voor beslissingen zo gewenst is, aanmerkelijk te versnel len. Dat de huidige verworvenheden daardoor hun bete kenis zouden verliezen, is m.i. onjuist. Integendeel, ik verwacht dat na het „behelpstadium", waarin deze methoden moeten worden gerangschikt, de vraag naar de perfectie, zij het in een later stadium, zal worden gestimuleerd. over de z.g. bufferzones. Deze open gebieden tussen de stadsgewesten worden met name voor de gebieden van de zuidelijke randstad van belang geacht. In 1966 wordt in de „Tweede nota over de ruimtelijke ordening in Nederland" [3] ook gewezen op de dringen de behoefte aan een element van formaat voor de dag recreatie in de Randstad. Aan het gebied Midden- Delfland wordt daarbij, samen met enkele andere gebie den, de hoogste urgentie toegekend. Om te komen tot de gewenste inrichting van dit gebied, alsmede ten behoeve van de organisatie en de procedure van voorbereiding en uitvoering, is een wettelijke rege ling (lex specialis) ontworpen: de Reconstructiewet Midden-Delfland [4]. NGT GEODESIA 83 door ing. D. Hooijkaas, medewerker van de Dienst van het Kadaster in de provincie Zuid-Holland. SUMMARY Midden-Delfland: Clearness about the borders at last Briefly the previous history leading to the passage of the Reconstruction Act Midden-Delfland is described. Added to this act is a map, marking the borders of the Reconstruction area in outline. The borders are to be settled further by Royal Decree. Problems connected with this procedure are discussed. It is stated how the borders have been refined further and how the Royal Decree has come out. Reconstructie Midden-Delfland, wat is dat? Midden-Delfland is een open, groen weidegebied van 6700 ha in de bijna volgebouwde zuidwest hoek van de Randstad. Het gebied wordt in het zuiden begrensd door de steden Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. In het noordoosten ligt de stad Delft en in het westen het glastuinbouwgebied van het Westland. In het gebied doen zich een groot aantal problemen voor. Deze betreffen onder meer de bedreiging van de openheid door de opdringende verstedelijking, de stagnatie in de landbouwkundige ontwikke ling, het tekort aan voorzieningen voor de openluchtrecreatie en de bedreiging van natuurlijke en landschappelijke waarden. Om deze problematiek tot een oplossing te brengen, is een speciale wet opgesteld: de Reconstructie wet Midden-Delfland. Deze wet is in 1977 door de Staten-Generaal aanvaard en bevat met name re gelingen voor de voorbereiding en uitvoering van de inrichting van dit landelijk gebied. Op grond van de wet is in 1978 de Reconstructiecommissie geïnstalleerd. Deze commissie is belast met de leiding en de uitvoering van de reconstructie. Zij wordt bijgestaan door het Bureau van Uit voering, waarin ook het Kadaster de nodige bijdrage levert.

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 12