agenda publikaties de organisatorische en bestuurlijke veranderingen niet meer onmo gelijk zijn. In dit verslag van het symposium mag tenslotte niet onvermeld blij ven de voortreffelijke wijze waarop tussen de inleidingen door mevrouw Gomes, medewerkster van de hoofddirectie, enkele ge dichten uit het boek ,,Op goede gronden" voordroeg. Samenvatting van de paneldiscussie naar aanleiding van de inleidingen Het panel, onder voorzitterschap van jhr. drs. P. A. C. Beelaerts van Blokland, discussieerde aan de hand van schriftelijk ingediende vragen. In dat panel hadden alle sprekers zitting m.u.v. de heer Schakel, die was verhinderd; zijn plaats werd ingenomen door ir. N. H. A. Greve van de Landinrichtingsdienst. De eerste vraag was voor prof. Van Wely. Hem werd gevraagd hoe de voorlopige Centrale Kaarteringsraad (VCKR) meer inhoud denkt te geven aan het maken van programma's, waarin aard en omvang van de behoefte aan grootschalig kaartmateriaal tot uitdrukking komen. Hij meende dat, nu een meer gedifferentieerd produkt zal worden geboden, de koopkrachtige vraag en de urgentiebehoefte veel dui delijker zullen worden; programma's, die nu worden opgesteld kunnen meer dan voorheen de inhoud krijgen die de VCKR voor ogen staat. Over stedelijke herverkaveling, waarover in Groningen een proef plaatsvindt, zei prof. Priemus dat hij denkt dat in het bijzonder in de zogenoemde tweede ringsgebieden door zo'n herverkaveling misschien veel ellende is te voorkomen; een beter beheer en betere eigendomsverhoudingen zijn wellicht mogelijk, al vond hij het moeilijk in dit vroege stadium een definitief oordeel te geven. Ziet prof. De Haan een Rijksschattingsdienst bij het Kadaster als een reële mogelijkheid? Zijn antwoord was dat het erom gaat dat er uniforme richtlijnen komen voor een uniforme schatting waar mee niet is gezegd dat het Kadaster alles dan ook zelf moet doen; wel acht hij het zinvol dat de centrale registratie door het Kadaster wordt uitgevoerd. De vraag of een Rijksschattingsdienst zich op economische waarde of op objectieve gegevens moet richten, kan volgens prof. Priemus niet zomaar worden beantwoord: het hangt van het beleidsveld af, of het accent wat meer op het een of wat meer op het ander valt. Hoe moet een informatiebestand worden gerealiseerd dat aan alle eisen voldoet die door prof. Priemus waren aangegeven? Hij meent, dat het de kunst is om de opbouw op een zodanige wijze te structureren, dat alleen die gegevens worden geregistreerd die bij een bepaald beleidsveld worden gevraagd. Het grootste pro bleem is dat van de eenvoud die je moet betrachten, en dat is nog niet opgelost. Over het eventueel houden van een bosregister zei prof. De Haan, dat het déér moet worden gehouden, waar de verantwoordelijkheid ligt voor het bosbeheer en dat is, voor wat het Rijk betreft, Staats bosbeheer. Het Kadaster kan, naar zijn mening, hoogstens gege vens toeleveren. Prof. De Haan gaf ook nog zijn visie over de wijze waarop een Kadasterraad kan worden gestructureerd. Hij zou de lijn van de VCKR willen doortrekken, en naast een centrale, landelijke Kadas terraad, provinciale commissies willen zien ingesteld. Op die manier kunnen o.a. waterschappen en gemeenten beter bij bijvoorbeeld de opstelling en de uitvoering van de Kadasterwet worden betrokken. De vraag aan prof. Brussaard of hij verwacht dat er op centraal niveau bestanden gevoed en beheerd zullen blijven of gaan wor den, beantwoordde hij in die zin, dat er weliswaar een algemeen kader nodig is, maar dat ook differentiatie noodzakelijk is. In een dichtbevolkt industrieel gebied zit immers veel meer beweging dan in een veel dunner bevolkt agrarisch gebied. Op de vraag, of voor wat betreft alle toevoegingen in de vastgoed informatiesfeer aansluiting moet worden gezocht bij gemeentelijke systemen op dit terrein, werd door pro?. De Haan geantwoord, dat er indertijd is besloten centraal een Kadaster in te stellen. Vanuit dit gegeven moet, naar zijn mening, worden bekeken wat er decen traal, op gemeentelijk niveau, mogelijk is. Dan moeten echter die gemeenten er wel autonoom beleid mee kunnen voeren. Het gaat er uiteindelijk om wie er landelijk het best over bepaalde gegevens kan beschikken, hoe die gegevens ook worden toegeleverd. Prof. Brussaard is van mening, dat veel stringenter onderscheid moet worden aangebracht betreffende de beslissingen wie welke informatie nodig heeft enerzijds en anderzijds hoe een en ander technisch en geografisch kan worden opgelost. Prof. Priemus vond het hanteren van een doelmatigheidscriterium in het geval dat de effecten van nieuwe technieken niet duidelijk zijn, zo gek nog niet. Gevraagd, of hij vindt dat het wetgeving vergt wanneer gemeente lijke en nationale bestanden worden gekoppeld, antwoordde prof. Priemus, dat eerst moet worden uitgezocht hoe e.e.a. financieel- NGT GEODESIA 83 technisch in elkaar zit: wat kan er wel, wat niet, wat kost het; als sluitstuk van het geheel zou dan moeten worden bezien hoe je daar een wettelijke basis aan geeft. Dienen de taken van het gemeente-kadaster in een regeling te wor den vastgelegd? Prof. De Haan meende dat overleg in elke geval dringend nodig is, bijvoorbeeld in de Kadasterraad. Hij is van mening dat deze materie niet op voorhand wettelijk moet worden geregeld. Wel vindt hij dat het gemeente-kadaster, in het kader van de Kadasterwet, aandacht zou moeten krijgen omdat het betrek king heeft op een belangrijke dienstverlening. 29 maart 1983 Rayonbijeenkomst NGL Zuid-Holland. Sprekers: ir. L. C. Herinckx van Eurosense BV en G. J. Eikenaar van de gemeen te 's-Gravenhage. Onderwerp: Remote Sensing en straat bomen. Plaats: ITC-gebouw te Delft. Zie bericht op p. 57 van het februarinummer. 6 april 1983 De rayoncommissie van het NGL voor Noord-Holland organi seert een excursie naar het Oosterscheldeproject. Zie bericht op p. 57 van het februarinummer. 14 april 1983 Studiedag NGL. Onderwerp: Landmeetkunde in de ruilverka veling. Plaats: Jaarbeurscongrescentrum te Utrecht. Zie be richt op p. 88. 19-21 april 1983 Lustrumviering van de Nederlandse Vereniging voor Kartogra- fie te Noordwijkerhout. Zie bericht op p. 57 van het februari nummer. 28 april 1983 De Stichting KAFI organiseert een studiedag met als thema „Maatschappelijke ontwikkelingen en vastgoedinformatie". Zie bericht op p. 97. 28 april 1983 25e Rayonbijeenkomst Zeeland te Goes. Nadere aankondiging volgt in het aprilnummer. 19 mei 1983 De rayoncommissie van het NGL voor Noord-Brabant organi seert een rayonavond. Als spreker is uitgenodigd de heer D. van Damme. Onderwerp van zijn lezing: „Landmeten in België". Nadere aankondiging volgt. 1 en 2 juni 1983 De Stichting Studiecentrum voor Vastgoedinformatie organi seert een seminar onder de titel: „Vastgoedinformatie bij ge meenten". Zie bericht op p. 97. 19-28 juni 1983 17e FIG congres te Sofia. Zie ook het bericht op p. 439 van het decembernummer van 1982. 19-24 september 1983 39e Fotogrammetrische Week te Stuttgart. Zie bericht op p. 58 van het februarinummer. 26, 27 en 28 oktober 1983 12e NGL congres in het Jaarbeurscongrescentrum te Utrecht. Nadere berichten volgen. HISTORISCHE VERMESSUNGSINSTRUMENTE Helmut Minow Historische Vermessungsinstrumente. Ein Ver- zeichnis der Sammlungen in Europa. Verlag Chmielorz GmbH, Wiesbaden 1982. ISBN 3-87124-003-6. Prijs: DM 108,-. Helmut Minow en de Westduitse Arbeitskreis „Geschichte des Vermessungswesen" hebben in samenwerking met de Belgische commissie „Geschiedenis van het Beroep" en de Hongaarse Geo detische en Kartografische Vereniging getracht een inzicht te krij gen in waar zich in Europa historische landmeetkundige instrumen ten bevinden. De deelnemende commissies hebben Europa in een aantal regio's verdeeld, waarbij Nederland tot het „Belgische" deel behoorde. Vervolgens moest men adressen van musea en collec ties verzamelen; geen gemakkelijke taak, omdat er nog nauwelijks iets bekend was, en het werk nog extra werd bemoeilijkt, wanneer ties verzamelen; geen gemakkelijke taak, omdat er nog nauwelijks iets bekend was, en het werk nog extra werd bemoeilijkt, wanneer men buiten het eigen geboorteland moest werken. Daarna werden enquêteformulieren toegezonden, die later weer werden verwerkt. 95

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 25