nederlands geodetisch tijdschrift De maatschappelijke betekenis van het gebruik van luchtfoto's*) door prof. dr. ir. K. J. Beek, Rector aan het ITC en prof. ir. S. A. Hempenius, Hoofd van de Afdeling Na tuurkunde aan het ITC (Enschede). SUMMARY The Social Relevance of the Use of Airphotographs The social relevance of the use of airphotographs economic profit, usefulness, law and order, pene tration in society, development of the poor is discussed for professional large format, metric photo graphs as applied in developing countries mainly. Capacity, coverage, different options as to camera and film, atmospheric problems and cloud cover are sketched. Various professional and other uses are indicated, job-opportunities in surveying are discussed and financial aspects investments, running cost, total turnover per country, flying cost per hour, number of flying hours per year, cost per km2 are treated and related to social relevance especially for those countries which have a handicap in executing their own aerial photography. It is shown that modern ultralight airplanes and the recently developed microlights, equipped with 35, 70 or possibly 126 mm format cameras, can offer relief to those countries. Finally, the products of the high technology of the second generation of earth observation satellites are evaluated in the perspective of increasing the social relevance of the use of various types of airphoto graphs. 1. Inleiding De maatschappelijke betekenis van het gebruik van luchtfoto's is een van de pijlers waarop de Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie al deze vijftig jaren heeft gesteund, en als zodanig is het nauwelijks een onderwerp dat nader besproken zou hoeven te worden op deze studiedag. Ook het ITC is gefundeerd op de beredeneerde aan name, dat het gebruik van luchtfoto's relevant is voor de ontwikkeling van landen en volken, en ook in ons naar zijn zevende lustrum gaande instituut heeft de fotogram metrie, toegepast op luchtfoto's, vanaf de aanvang een hoofdrol gespeeld. Een belangrijke doelstelling, geformuleerd door prof. Schermerhorn tijdens de oprichting van het ITC, was het introduceren en stimuleren van het praktische gebruik van de fotogrammetrie ten behoeve van sociale en eco nomische ontwikkeling, wat op haar beurt een vrede lievende coëxistentie in de wereld zou bevorderen. Is er dan toch iets aan de hand met die maatschappelijke betekenis van de luchtfoto, dat hier een preek voor eigen parochie wordt gevraagd? Zeker is, dat de overheid meer dan ooit het criterium van de maatschappelijke betekenis bij de besteding van publieke middelen voor onderwijs en onderzoek in het vaandel voert. Wat betreft de ont wikkelingssamenwerking met de derde wereld wordt ge sproken over de ontwikkelingsrelevantie, waarbij zowel de hulp aan de allerarmsten als de noodzaak tot verzelf standiging van nationale economieën van het grootste belang worden geacht. De afgelopen jaren is het ITC beleid-daarom vooral be paald door factoren als: groeiend inzicht in het multidisciplinaire karakter van ontwikkelingsvraagstukken; nieuwe technologische ontwikkelingen ten aanzien van datavergaring, -verwerking, -presentatie en -in tegratie in de samenleving; veranderde inzichten met betrekking tot het milieu en de „basic need"; een groeiende behoefte aan probleem- en actie- gerichte surveys. In de komende jaren zal de urgentie van surveys en infor matie nog toenemen gezien de schaarste aan voedsel, drinkwater, energie en grondstoffen, en problemen t.a.v. verstedelijking en de afbraak van het milieu. Inleiding op 23 september 1982 te Delft door prof. Beek ge houden, tijdens de door de Nederlandse Vereniging voor Foto grammetrie georganiseerde studiedag ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan. NGT GEODESIA 83 Gelukkig staan tegenover de groeiende problemen een aantal positieve ontwikkelingen zoals: de groeiende applicatiemogelijkheden van de ruimte vaarttechnologie, de micro-elektronika en de infor matica; 73

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 3