vooral bij het afdrukken. Zo zijn er in Afrika met zijn 51 landen waarschijnlijk slechts twee laboratoria waar men dit grote formaat kleurenfilm kan afdrukken en vergro ten. Eén in Nairobi in de „Regional Remote Sensing Facility" van het „Regional Centre for Services in Sur veying and Mapping", en één in het „Centre Regional de Télédétection" in Ouagadougou. Helaas is het bijna altijd zo dat, ondanks de fraaie namen van deze centra, de luchtfilms de grens van het eigen land niet over mogen. Voor het hanteren van groot-formaat kleuren films is Afrika als geheel „onderontwikkeld", en Afrika niet alleen! Ondanks de beperkingen die de atmosfeer, de omgeving en de mensen het fotovliegen opleggen, kan er op de ene of andere manier toch voor worden gezorgd dat professionele luchtfotografie wordt uitgevoerd en dat metrische, groot-formaat luchtfoto's worden gemaakt, al gebeurt het niet altijd naar wens. 3. Over het gebruik van luchtfoto's Over het gebruik van luchtfoto's is veel te zeggen, vooral m.b.t. het gebruik in de Derde Wereld-landen. Daartoe behoef ik slechts het werk van de verschillende afde lingen en cursisten van het ITC te noemen, maar voor deze studiedag heb ik een andere benadering gekozen. Topografische kaarten worden in vele landen wel uit luchtfoto's gemaakt en veelal door de eigen mensen, in een nationale kaarteringsdienst, „survey department", „mapping agency" of hoe ze zoal mogen heten. De heer De Henseler van de „Cartography and Informa tion Services Branch" van de VN te New York heeft vorig jaar in een voordracht op het ITC ter gelegenheid van het afscheid van prof. Ormeling gezegd, dat van de 135 miljoen km2 landoppervlak van de aarde momenteel nog niet de helft topografisch is gekaarteerd op schaal 1 50 000. Op deze handige en voor maatschappelijk ge bruik interessante schaal komt er per jaar zo'n anderhalf procent bij, zodat het zeker nog tot na het jaar 2000 zal duren, voordat de wereld tenminste éénmaal op dit soort bladen vastligt. Dit klopt met een onafhankelijke obser vatie van één land, nl. Ethiopië, waar de planning voor de produktie van juist deze kaart tot het jaar 2020 door loopt. De heer De Henseler wijst er overigens m.i. terecht op, dat dan waarschijnlijk zal blijken dat de standaardserie topkaarten niet meer de maatschappelijke behoeften zal dekken, nog afgezien van het door hem niet vermelde verschijnsel dat kaarten ook verouderen. In de toename van 1 Vi is dus niet de afname verdisconteerd, die voortvloeit uit „outdatedness", „out-of-print" zijn, uit verkocht zijn, en uit verlies en rampen. Toch gebeurt er dus wel wat op wereldschaal en men kan ook nu nog in de trant van prof. Schermerhorn ver klaren, dat deze kaarteringsactiviteit op zichzelf geno men het gebruik van luchtfoto's maatschappelijk recht vaardigt en zinvol doet zijn. Parallel aan de topografische kaartering heeft zich het gebruik van luchtfoto's ontwikkeld voor thematische kaarteringen van een land, zoals voor het maken van bodemkundige, geologische, hydrologische, vegetatie- en landgebruikkaarten. De indruk bestaat dat dit gebruik aan belangrijkheid nog steeds wint. Beide surveyingactiviteiten betreffen in het algemeen het vergaren van gegevens over een land, de inventa risatie van potentiële hulpbronnen, de evaluatie van NGT GEODESIA 83 mogelijkheden voor hun ontwikkeling èn de monitoring van menselijke activiteiten en van procesmatige veran deringen in het milieu. Het is niet aan mij, als niet-fotogrammeter, om wereld wijd een schatting te maken van de relatieve betekenis van beide categorieën in maatschappelijke zin, maar uit de aanvragen voor advisering die bij het ITC binnen komen en betrekking hebben op de Derde Wereld landen, moet ik concluderen dat thematische kaarte ringen een heel belangrijke toepassing vormen voor luchtfoto's. En dan zijn andere toepassingen, zoals voor regionale planning, voor „settlement surveying", voor weg- en waterbouw en voor andere civiele activiteiten nog niet genoemd. Wel realiseer ik mij, dat voor niet- topografische toepassingen de topkaart veelal de „base map" zal zijn, mits deze dan wel beschikbaar is op de ge schikte schaal. Waar geen base-map beschikbaar is, wordt in toenemende mate gebruik gemaakt van lucht foto's en satellietbeelden om een min of meer gecontro leerde geografische basis te verschaffen. De volgende gebruiksaspecten zijn van belang voor deze studiedag: Luchtfoto's voor thematisch werk worden gebruikt door academisch gevormde specialisten, die daarbij veelal slechts een eenvoudige spiegelstereoscoop en contact- afdrukken op papier hanteren. Voor topografische en andere toepassingen, waar het om geometrische nauwkeurigheid gaat, worden in hoofdzaak technisch opgeleide operateurs ingezet die echter aan grote en dure instrumenten werken. Hoewel het lijkt of door de dure apparatuur en de hoge specia lisatiegraad de eerder genoemde penetratie van lucht foto's in de samenleving sterk wordt beperkt, zijn de pro- dukten die uit hun werk voortkomen zoals kaarten en beschrijvingen van belang voor een groot publiek. Toch is het jammer, dat grote groepen in de samen leving onvoldoende gelegenheid wordt geboden om zelf met luchtfoto's te werken en deze voor eigen doeleinden te interpreteren. Of het relatief geringe gebruik buiten professionele krin gen aan de luchtfoto's als zodanig ligt of aan het epithe ton „metrisch", is nog niet duidelijk, al wijzen de teke nen erop dat het grote formaat van de foto's wel een rem op een wijdere verspreiding vormt. In technische zin is dit gemakkelijk te zien, denkt u maar aan het af drukken, het vergroten en vooral aan het verzenden per post. Maar ook van overheidswege wordt verspreiding vaak uitermate krachtig afgeremd, nl. onder het motto van „schadelijk voor de staatsveiligheid", „security", geheime informatie. 4. Het nut en het werk Toch zijn luchtfoto's uitermate nuttig door de bijdrage die ze leveren tot ordening van de samenleving. Voor het internationale recht bestaat een land pas echt, wanneer het o.a. een voldoende nauwkeurige beschrij ving van het territorium en de grenzen met de buur landen kan tonen. Kaarten dus om de eigen identiteit te bevestigen; topografische kaarten vooral, met daarin administratieve grenzen en namen van rivieren, plaatsen en streken in een officieel geaccepteerde taal. In plaats van uit luchtfoto's gemaakte kleinschalige kaarten zou den orthofoto's dienst kunnen doen, vooral in gebieden waar weinig topografisch benoembare objecten voor komen. Voor het nationale recht, bijv. dat met betrekking tot eigendom van grond en opstanden en het grondverkeer, 75

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 5