Fig. 1. Een ,,orthofoto" en een stereo- mate" als gebruiksvriendelijk produkt van de normale luchtfoto's van een ge bied in de Pyreneeën ten behoeve van ingenieursgeologie. Zie voor details de publikatie in het septembernummer van 1982 van het ITC Journal. IFotoK. A. Grabmaier.) Links: stereo-mate van linker luchtfoto. Rechts: orthofoto van rechter luchtfoto. Weergave schaal 1 10 000; luchtfoto grafie 1 20 000. 5. Een tussenbalans In de meeste landen beschikken de autoriteiten of een subgroep ervan wel over meer of minder recente lucht foto's van grote delen van hun land. Ze kunnen er al thans over beschikken, al bestaat de subgroep soms uit niet meer dan een enkele afdeling van het Ministerie van Defensie of de krijgsmacht. Het aantal landen waar iedere burger via een goed toe gankelijke fotocatalogus foto's kan uitzoeken en verkrij gen, is beperkt. De meeste ontwikkelingslanden beho ren hier niet toe. Het vliegen voor nieuwe luchtfoto's van een bepaald gebied levert in verscheidene arme landen zoveel problemen op, dat het slechts met financiële, technische en organisatorische inbreng van buitenaf kan geschieden. Dat betekent in de praktijk, dat er slechts voor een groot ontwikkelingsproject of een systema tische kaartering wordt gevlogen. De foto's komen dan meestal niet voor algemeen gebruik beschikbaar. In de landen van Latijns-Amerika en Azië kunnen de luchtmacht of de surveydiensten in de regel zelf de vluchten uitvoeren. In Afrika daarentegen kan men de landen, die een nationale capaciteit in deze hebben, op de vingers van twee handen aftellen. En als een van bui ten komende „contractor" een van de resterende 42 (of meer) landen opneemt en de negatieven plus een afdruk aflevert, dan ontbreekt het de eigen surveydienst vaak aan middelen en materiaal om meer afdrukken te maken. Het professionele gebruik is al enkele malen aangeduid. Daarbij werd gewezen op het secundaire gebruik, nl. dat van de produkten van luchtfotografie, zoals kaarten, digitaal opgeslagen gegevens en beschrijvingen van ge bieden, situaties en activiteitspatronen. De aan de lucht foto toegevoegde waarde die in deze produkten het gebruik voor de klant vergemakkelijkt, ligt in de regel tussen eenmaal en tienmaal de waarde van de foto, of beter, de conventioneel gerekende prijs van het nega- NGT GEODESIA 83 tief. Dit hangt natuurlijk van de schaal af en van het soort terrein, en bovendien sterk van de mate van uit werking van de originele beelden voor een bepaalde toe passing. Worden dezelfde beelden door verschillende gebruikers voor meerdere doeleinden gebruikt en uitge werkt, dan kan de meerwaarde van de produkten flink boven de tienmaal stijgen. In zo'n geval, bijv. bij een „in tegrated survey", doet de prijs van het negatief er schijn baar niet toe. Toch zou het zich weieens kunnen wreken, dat we niet gewend zijn met reële prijzen te rekenen. Als de lucht foto echt driemaal duurder zou moeten zijn, dan zou het maken van bijv. een orthofoto (wat nu per model 100 a 300 dollar kost in zwart-wit) relatief goedkoper kunnen worden; momenteel zit in de orthofotoprijs een verkapt bedrag voor de te laag gecalculeerde luchtfotografie. De toegevoegde waarde zou weieens zo redelijk kunnen liggen t.o.v. een gewone afdruk, dat de gebruiker voor bepaalde toepassingen in geaccidenteerd terrein niet lang zou aarzelen en de stereo-orthofoto's bestellen. Het gebruik van luchtfoto's door amateurs en leken staat, zelfs in ons land, in geen verhouding tot dat door professionals in diensten en instellingen; dat weinig bur gers in de Derde Wereld luchtfoto's privé gebruiken, is hieruit wel enigszins af te leiden. Als in een westers land milieuverenigingen (denk aan de Waddenzeevereniging en aan de Vrienden van Amelisweerd) nog een derde ca tegorie gebruikers vormt, dan staat ook hier in de ont wikkelingslanden weinig tegenover. Het zal niet zozeer liggen aan de benodigde zak- of spiegelstereoscoop, maar veeleer aan de algemene houding t.a.v. het milieu. Rest nog het onderwijs als vierde categorie. In de westerse landen kan men tegenwoordig geen aardrijks kundeboek voor de middelbare school opslaan, of het oog valt op luchtfoto's. Sommige leerboeken zijn er ge- 77

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 7