Het is duidelijk dat bij het manipuleren met MSS- gegevens, de hulp moet worden ingeroepen van een computer en de nodige randapparatuur, zoals bijv. een kleurenbeeldscherm. Tijdens Remote Sensing-vluchten of bij satellietopnamen worden, meestal ten behoeve van onderzoek, veldgegevens verzameld. Door verge lijking van de veldgegevens met de Remote Sensing- opnamen heeft men bijvoorbeeld de mogelijkheid om een geheel gebied te classificeren. Met andere woorden, wanneer bekend is hoe een bepaald object de zonnestra ling reflecteert, dan is bekend hoe soortgelijke objecten eruit zien, zodat ze kunnen worden herkend. Een derge lijke classificatie wordt meestal uitgevoerd door een computer na het invoeren van de veldgegevens. Het spreekt voor zichzelf dat variaties in de spectrale signa tuur van het object fouten in de classificatie kunnen ver oorzaken. Tot slot de opmerking dat in deze inleiding niet uitput tend kon worden ingegaan op specifieke zaken die de diverse technieken met zich meebrengen, maar die wel in de Remote Sensing een interessant onderwerp vormen. Literatuur Lillesand, T. M. and R, W. Kiefer, 1979. Remote Sensing and Image Interpretation. Wiley Sons, New York. Eastman Kodak Company, 1972. Kodak Aerial Films and Photo graphic Plates. Holz, R. K. led), 1973. The Surveillant Science. Remote Sensing of the environment. Houghton Mifflin Cy. Boston. Zwart-wit afdruk van een false colouropname van een gedeelte van het Verdronken Land van Saeftinge (1979). NGT GEODESIA 83 -|-|7

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 11