a B coördinaten bekende punten (hoeken van huizen, hoe ken van betonbruggen, stenen, ijzeren buizen, enz.). Voortgang Sinds begin 1981 is de opbouw van de dertig bestanden met voortvarendheid ter hand genomen. Waarschijnlijk zullen begin 1983 alle projectbestanden kunnen worden opgeslagen in het permanente bestand. Dit bestand zal dan bestaan uit ongeveer 200 000 in coördinaten bekend zijnde punten. De opgeslagen elementen zijn naar aard, per kadastraal perceel, geselecteerd. Dit is een zeer waardevol digitaal bestand. De digitale verwerking via het Systeem Detailmeting '76 heeft tot resultaat, dat met een hoge frequentie via de automatische tekentafel een 70-tal basiskaarten wordt vervaardigd. Een deel daarvan is reeds aan de gemeente overgedragen. Ter illustratie vindt u hierbij afbeeldingen van een proef- kaartering 1 1 000 en een definitieve uittekening 1 500 (figuur 2 en 3). De samenwerking tussen het Kadaster en de gemeente bij het vervaardigen van een grootschalige basiskaart van deze omvang is uniek. De wederzijdse voordelen zijn aanmerkelijk. De basis voor een coördinatenkadaster is gelegd voor een 25-tal kadastrale plans. Daarin kunnen mutatiemetingen met veel tijdwinst worden verricht. De landmeter staat immers een aantal basisconstructies ter beschikking, namelijk de polaire meetmethodes. Bij het niet beschikbaar zijn van de tachymeter kan men zich ook bedienen van zowel de orthogonale meetmethode als van het meetlijnenverband. In analogie met de vrije standplaatsmeting, kiest men een meetlijn die aansluit op een aantal bekende punten. Verzekering van de meetlijn is overbodig, omdat de meetlijn alleen een functie heeft tijdens de meting. Het Systeem Detailmeting '76 is geschikt voor de op bouw en instandhouding van een coördinatenkadaster. Bovendien leent het zich goed voor mutatiemetingen. Grote zorg moet dan worden besteed aan de keuze van de aansluitpunten. Gebeurt dat niet, dan is degeneratie van het coördinatenbestand onvermijdelijk. Onderzoek en uitwisseling van ervaringen op dit gebied zouden zeer gewenst zijn. De gemeente Papendrecht heeft in een kort tijdsbestek met beperkte budgettaire mogelijkheden een hoogwaar dig kaartprodukt kunnen realiseren. De volgende stap, welke reeds in gang is gezet, is de toevoeging van informatie aan de grootschalige basis- kaart. Die extra informatie zal op verschillende overlays worden afgebeeld, zoals: kadastrale informatie (juridische grenzen, waarbij de gemeente partij is, bijgekaarteerd m.b.v. kadastraal veldwerk); straatmeubilair; openbaar groen; semantische informatie. De combinatie van basiskaart en betreffende overlay geeft dan de gewenste kaart. De aanvullende informatie wordt mede met gebruik van de Dl 3S verzameld. De HP 97 wordt gebruikt voor de coördinatenberekening van de voerstraalmeting. De coördinatograaf draagt zorg voor het plotten. PROJECT STELLINGMOLEN FRAGMENT PROEFK AARTERING SCHAAL 1 1000 Fig. 2. (verkleind). PROJECT STELLINGMOLEN FRAGMENT G.B.K. SCHAAL 1 500 Fig. 3. (verkleind). Slotopmerking Het belang van een kwalitatief hoogwaardig produkt staat ons inziens voorop. Het vervaardigen van kaarten met een hoge intrinsieke waarde behoeft echter niet al te kostbaar en tijdrovend te zijn bij een vervaardigings- wijze, zoals in het bovenstaande is beschreven. Het systeem, gebaseerd op een drietal basisgegevens (gegeven coördinaten, metingen en codering van ele menten) zal, gezien de ontwikkelingen op het gebied van de tachymetrie en de computertechniek, een juist uitge zette koers blijken te zijn. Een aansluiting van een terminal op het computer systeem van het Kadaster te Apeldoorn t.b.v. de verwer king van metingen met het Systeem Detailmeting '76 is technisch reeds mogelijk. De capaciteit is er echter nog niet op berekend om terminals van derden aan te sluiten. Koppeling via een terminal op dit geavanceerde systeem ligt wellicht in de nabije toekomst besloten. Gezien de economische ontwikkeling is het van wezen lijk (financieel) belang dat gemeente en Kadaster, o.a. bij digitale kaartvervaardiging, nauwer gaan samenwerken. NGT GEODESIA 83 121

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 15