Afscheid van prof. ir. G. A. van Wely Een fotokaart van Nederland - nu of nooit? ,,0p één na kende ik ze allemaal". Een uitspraak van prof. Van Wely, enkele dagen na zijn afscheid als hoog leraar in de Landmeetkunde en Fotogrammetrie aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. Een opmerkelijke uitspraak, als het overweldigende aantal belangstellen den in aanmerking wordt genomen dat aanwezig was tij dens zijn afscheidscollege in de Aula van de LH Wage ningen en de daaropvolgende afscheidsreceptie op 3 maart 1983. Minder opmerkelijk is zo'n uitspraak echter voor hen die de mens achter prof. Van Wely kennen. Van hem kan worden aangenomen dat hij ze inderdaad kende. Door respect voor en interesse in het denken en doen van hen die zich in alle geledingen bezig houden met het vakgebied landmeetkunde en fotogrammetrie (en ver daarbuiten), dwong hij respect af door zijn een voud en wist hij verbindingen te leggen op punten waar ogenschijnlijk grote kloven aanwezig waren. Hij kende ze allemaal, en hun maatschappelijke waarden. De Aula was tot en met de laatste stoel bezet toen de Rector Magnificus, prof. dr. C. C. Oosterlee, namens de Hogeschool het woord richtte tot de scheidende hoog leraar en hem tevens verzocht zijn afscheidscollege te houden. De tekst van dit college is hierna volledig op genomen. Aansluitend hierop werden een drietal af scheidstoespraken gehouden door dr. ir. Richardus, ing. W. Eimers en ir. L. A. Koen namens respectievelijk de Vakgroep Landmeetkunde van de LH Wageningen, de landmeetkundige verenigingen in Nederland en de voor lopige Centrale Kaarteringsraad. Deze drie toespraken zijn eveneens in dit nummer opgenomen. Tijdens een druk bezochte receptie bestond de gelegen heid om prof. Van Wely en zijn vrouw te complimente ren. J. J. Schijf (Afscheidscollege op 3 maart 1983 door prof. ir. G. A. van Wely) In een tijd waarin in de landmeetkunde en kartografie veel aandacht wordt gewijd aan geautomatiseerde digitale methoden, zowel voor de verzameling, verwerking als bewerking van gegevens, is het gewaagd ten tweeden male aandacht te vragen voor een ogen schijnlijk simpele wijze van gegevensverzameling en presentatie, nl. die met behulp van inhoud en vorm van het fotografische beeld. Ten tweeden male, omdat ik precies twaalf jaar geleden op deze plaats een eerste college, toen les geheten, hield over „de foto kaart" en ik nu, alsof er geen andere interessante onderwerpen zouden zijn, dit verhaal vervolg met het onderwerp „een fotokaart van Nederland nu of nooit?". Aan het eind van deze titel staat een groot vraagteken. Dit slaat niet op mijn persoonlijke bijdrage aan dit onderwerp of op het feit, dat ik beslist geen derde gelegen heid zal krijgen vanaf deze plaats daar iets over te zeggen, maar het wordt wel veroorzaakt door die veel grotere aandacht die digitale gegevensbestanden krijgen en de dienovereenkomstige toekomst verwachtingen met betrekking tot het kaartgebruik. Net als in een gewone collegereeks zal een aantal toehoorders de vorige maal (in dit geval in 1971) hebben bijgewoond en zullen er velen zijn die voor de eerste maal van dit onderwerp kennis nemen. Het verschil met een normaal college is, dat ik u niet uitnodig tot discussie of interruptie, hoewel er juist nu misschien enige toehoor ders zijn die hiervan graag gebruik zouden willen maken. Wèl in overeenstemming met het normale onderwijs is een verwijzing naar, of het zo nu en dan teruggrijpen op het behandelde in de vorige les, om met meer vrucht enige lijnen door te kunnen trekken en in deze korte tijd wat gefundeerder enige gedachten te kunnen ontwikkelen. Eén van de methoden om kaarten te rubriceren, vooral gebruikelijk in landmeetkundige kringen, is te duiden op de uitvoeringswijze. Daarnaast zijn er andere indelingen, bijv. naar schaal, inhoud of begrenzing. Gelet op de uitvoeringswijze kon men vroeger volstaan met twee typen: lijnenkaarten en fotokaarten. Lijnenkaarten zijn niet gebonden aan de opmetingsaard. Deze kan terrestrisch of fotogrammetrisch zijn; de vervaardiger heeft in het terrein (of op een enkele foto, of in een stereoscopisch fotobeeld) datgene wat hij wil voorstellen geïnterpreteerd en geïdealiseerd tot lijnen. Fotokaarten gebruiken het fotografische beeld van een lucht opname voor de uitvoering als kaart. Er wordt gewoonlijk wel mee gemanipuleerd (anders geprojecteerd, op schaal gebracht enz.) en er kan iets aan worden toegevoegd, maar de herkenbaarheid van het fotobeeld blijft essentieel. Hiernaast is een derde type kaart gekomen door de opname- en verwerkingstechnieken van de teledetectie. Als verzamelnaam wil ik hiervoor het woord „telekaarten" gebruiken. Gedetailleerd spre ken we over radarkaarten, thermografische kaarten, vidiconkaar- ten, MSS (multispectral scanning)-kaarten in verschillende uitvoe ringen, enz. Zoals uit deze opsomming blijkt, wordt hierbij, naast de fotogra fische methode, gebruik gemaakt van andere opnametechnieken, die vanuit de lucht of ruimte de plaats van topografische elementen vastleggen door registratie van de uitgezonden of gereflecteerde energie. De mogelijkheden om dit te doen, vinden plaats in een veel breder deel van het elektromagnetische spectrum dan alleen het gedeelte van het zichtbare licht of de fotografisch gevoelige emulsie. Het resultaat kan digitaal worden vastgelegd, maar het kan ook worden omgezet in fotografische beelden, die evenwel, door hun geheel andere ontstaanswijze, geometrisch sterk verschillen van het ons bekende centraal-projectieve beeld van de fotocamera. Voor de kaartvervaardiging staan deze technieken ten achter bij de luchtfotografie. Zij vormen geen algemeen vervangingsmiddel, maar wel een enorme bron van informatie. Het is vanmiddag niet de gelegenheid en zeker niet mijn taak in te gaan op de rol van de geodeet of kartograaf in de teledetectie. Toch meen ik deze technieken te moeten noemen, omdat vele er van uitmonden in de presentatie van fotokaarten of produkten, die er een sterke gelijkenis mee vertonen. Ik zal me beperken tot de tra ditionele vormen van luchtfotografie en fotogrammetrie, te meer omdat ik vooral wil wijzen op toepassingen in Nederland. Er is voor 122 NGT GEODESIA 83

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 16