Toespraak ter gelegenheid G. A. van Wely van het afscheid van prof. ir. begin af medewerken. Bij de samenstelling van de projectgroep wordt hiermee rekening gehouden. Bij de meningsvorming en bestudering van de mogelijkheden zal het kostenvraagstuk een grote rol spelen. Daarom is het goed materiaal dat reeds aanwezig is, of een rol kan spelen bij de vervaar diging van dit kaarttype, te inventariseren. Allereerst moet in dit verband melding worden gemaakt van een niet te verwaarlozen en zeer te waarderen opzet die de Nederlandse vertegenwoordiging van de Duitse firma Hansa Luftbild vanaf 1972 heeft gegeven aan de Systematische Fotokaart van Nederland 1 5 000. In dit systeem is gekozen voor een afbeelding van 2 x 2 km van het Rijkscfriehoeksnet. De indeling is hierdoor verwant met die van de GBKN 1 2 000, die 1 x 2 km van hetzelfde net als eenheid heeft. De oppervlakte van Nederland kan op deze wijze op ca. 9 000 kaar ten worden afgebeeld, waarvan bijna 40% reeds is uitgevoerd en een deel zelfs al een- of tweemaal is vernieuwd. Het fotobeeld is afgeleid uit speciaal hiervoor uitgevoerde foto- vluchten, die soms worden gecombineerd met andere opdrachten. De opnameschaal is 1 12 000 en de langsoverlapping in de stroken bedraagt 83%. Hierdoor is geen montage van fotodelen nodig. De ontschranking vindt plaats door inpassing op het tot 1 5 000 ver grote beeld van de 1 10 000 topografische kaart. Orthofoto- projectie kan worden toegepast o.a. met profielen uit de Hoogte- kaart van Nederland. Een voorbeeld waar met deze kaart wordt gewerkt, is te vinden in de gemeente Apeldoorn, waar de kaartinhoud onder meer is ge bruikt voor het aanvullen van bestemmingsplankaarten 1 5 000 van het buitengebied. Hoewel deze systematische fotokaart een aanwinst is en vaak in een leemte voorziet, zou een kartografische bewerking een groot aantal gebruikers aantrekken. De huiver om zelf foto's te interpreteren is bij technische werkers, vaak ten onrechte, duidelijk aanwezig. Een ander project dat kan worden betrokken in de besprekingen rond de 1 5 000 kaart is het project „Bebouwing". De Ministers van Financiën en Binnenlandse Zaken beheren samen het „Ge meentefonds", waaruit de gemeenten uitkeringen krijgen van het Rijk. De verdelingswijze is onlangs veranderd en het bebouwings criterium (de hoeveelheid bebouwing) speelt een veel grotere rol dan in de vroegere verdeelsleutel. Voor de berekening van deze bebouwingsinhoud zijn regels opgesteld, die een nieuwe bepaling, nu langs fotogrammetrische weg, tot gevolg hadden. De uitvoering geschiedt, onder verantwoordelijkheid van de Topo grafische Dienst, hoofdzakelijk door KLM Aerocarto, het bedrijf dat is gespecialiseerd in digitale verwerkingsmethoden. Daartoe is het hele land in een grootscheepse operatie in het voorjaar van 1981 Professor en mevrouw Van Wely, dames en heren, Het spijt ons u te moeten mededelen dat de heer Van Gijsen, die het langst met u, professor Van Wely, in onze Vakgroep heeft samengewerkt, nl. vanaf 1947, door ernstige ziekte is verhinderd, u bij deze gelegenheid toe te spreken. Mevrouw Van Gijsen, wilt u uw echtgenoot onze beste wensen voor een spoedig herstel over brengen, zodat hij zijn werk weer ten volle kan hervatten. Professor Van Wely, voordat u bij ons weggaat, gaan wij u een spiegel voorhouden. Zo hebben wij u gezien; het is mijn privilege thans de reflectie namens de Vakgroep Landmeetkunde in woor den te verbeelden. Nu kan een spiegel onthullend zijn; evenals een foto registreert ze zonder selectie als er niet wordt geïntervenieerd. Daarom wordt in de dagelijkse praktijk, bijv. in damesmodezaken, een spiegel lichte lijk gekleurd, zodat een geflatteerd beeld wordt verkregen. Het zou met medewerking figuurlijk dan wel te verstaan van de voor treffelijke tekenkamer van onze Afdeling, gemakkelijk zijn geweest een zachte rose tint aan de spiegel te geven met een zo zou ik zeggen verbijsterend resultaat. In zo'n spiegel ziet alles in de wereld er wonderschoon en luisterrijk uit. Ik verzeker u, het is bij u niet nodig om dit effect toe te passen. Het is natuurlijk wel zo, dat een zekere absorptie en energieverlies in het terugkaatsingsproces optreedt, en dat zekere aspecten straks wei nig of helemaal niet te voorschijn zullen treden. Daarvoor is de mij toegemeten tijd van beschouwing te kort in verhouding tot de begeleidende „ruis" of noise". 124 binnen 2Vi maand gefotografeerd op de schaal 1 18 000. Men heeft plannen dit regelmatig, met een 3 jaren interval, te herhalen. De indeling is (behalve de Waddeneilanden) streng systematisch en komt overeen met de fotovluchten die normaal voor de vernieu wing van de topografische kaarten worden gemaakt. Een consequentie van het gebruik van dit fotomateriaal voor 1 5 000 kaarten is de aansluiting bij de indeling en het formaat van de 1 10 000 kaart en dus bij de gehele serie kleinschalige kaarten, die is afgeleid van het in dit verband vreemde formaat 40 x 50 cm op de schaal 1 50 000. Twee vliegstroken boven elkaar bedekken nu iedere Oost-West 1 10 000 strook. Het land wordt op deze wijze bedekt door 97 Oost-West stroken. Uit één vliegstrook zouden de 1 5 000 foto kaarten zonder montage van fotodelen kunnen worden gemaakt, mits de langsoverlapping 83% zou bedragen. Dit laatste zou de luchtopname ongeveer 10% duurder maken. Iedere fotokaart zou dan 7,8 km2 op het formaat 50 x 62,5 cm afbeelden en 1/8 deel van een 1 10 000 blad uitmaken. Het belang van een 1 5 000 kaart, die beter aansluit bij de GBKN en het vierkantennet van de Rijksdriehoeksmeting, zal waarschijn lijk nooit zo groot worden gezien, dat hierdoor een geheel nieuwe indeling en een ingreep in het vervaardigingsproces van alle klein schalige topografische kaartseries zal volgen. Anderzijds worden de formaten van lijnenkaarten, door de introductie van digitale topografische bestanden, van minder belang. Het volgende materiaal dat van betekenis kan zijn voor de uitgifte van een gecombineerde fotolijnenkaart 1 5 000, is het digitale, of daaruit af te leiden kartografische bestand, dat uit de hiervoor ge noemde 1:18 000 fotografie is en wordt gemaakt door de bedrijven KLM Aerocarto en Fugro voor het genoemde project Bebouwing. Hetzelfde geldt voor de inhoud van de 1 12 500 interne basiskaart van de Topografische Dienst, vooral als hier de automatisering voortgang vindt. Daardoor zullen afbeeldingen op andere schalen, o.a. de 1 5 000, uit het digitale bestand tot de mogelijkheden be horen. Een combinatie met een fotokaart lijkt aantrekkelijk. Alle genoemde projecten en werkzaamheden zouden op mogelijke samenwerking en misschien op integratie moeten worden bezien, nadat door een uitgebreid onderzoek bij de kaartgebruikers, duide lijker dan tot nu toe, de meest gewenste vorm en inhoud van een nieuw kaartprodukt gestalte heeft gekregen. In een tijd, waarin de ontwikkeling en het streven is gericht op de vorming van digitale gegevensbestanden, zowel voor topografie als voor toegevoegde gegevens, is er voor een pure fotokaart mis schien weinig plaats meer. De combinatie van foto- en lijnenkaart, en vooral van de orthofoto- en lijnenkaart, als deze berust op gegevens uit een digitaal bestand, lijkt daarentegen zeker toekomst te hebben. Er is een boek te vinden in de bibliotheek van John Love, geschre ven in 1688, met de titel: „Geodesy or the Art of Surveying and measuring of land made easy". In zijn inleiding schrijft hij: „What would be more ridiculous, than for me to go about to praise an art that all mankind know they cannot live peaceably without? For how could men set down to plant without knowing some distinction and bounds of their land? Besides the many profits this art brings to man, it is a study so pleasant, and affords such wholesome and innocent exercise, that we seldom find a man that can ever lay aside the study of geometry and geodesy once he entered himself into it". Ik ben het ermee eens, dat een geodeet de meetkunde nooit geheel van zich af kan zetten. Daarop voortbordurend, zal ik proberen het spiegelbeeld (althans gedeeltelijk) in meetkundige termen te be schrijven. Moeilijk zal ik het (geloof ik) niet maken. Dit ter gerust stelling; maar een beetje vakjargon komt er wel aan te pas. Als men uw manier van werken en de gebieden van interesse be schouwt tijdens de nu 40-jarige periode die u met de Landbouw school verbonden bent geweest, komt in grote trekken het getal drie, duidelijk systematisch in een driehoekige figuratie te voor schijn. Deze manier van werken heeft betrekking op elk van de drie straks te noemen interessegebieden. We kunnen het ontwerpen van een project in de geest symbolisch voorstellen door een driehoek, waarbij bij de basishoekpunten, in plaats van de letters A en B, respectievelijk de begrippen van het NGT GEODESIA 83 door dr. ir. P. Richardus.

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 18