landmeetkunde leidingenregistratie Toespraak ter gelegenheid van het afscheid van prof. ir. G. A. van Wely door ir. L. AKoen ingenieurs- en adviesbureau Tot 1978 heeft het geduurd voordat er weer sprake was van een toenaderingspoging tussen de NVG en het NGL. Het toenmalige bestuur van de NVG, onder voorzittersschap van prof. Bogaerts, had zich in u verzekerd van een uitnemend adviseur, die goed op de hoogte was van wat er leefde binnen het NGL. Gelukkig konden deze keer spijkers met koppen worden geslagen. Tijdens het NGL Jubileum Congres in 1979 kon de toetreding van de NVG tot de Stichting NGL, en de samenvoeging van de tijd schriften, bekend worden gemaakt. Op datzelfde congres hebt u een inleiding gehouden met als titel ,,De plaats van de landmeetkunde". Er werd door u onder andere aandacht besteed aan het woordgebruik „Landmeetkunde of Geo desie". Als u landmeetkunde zegt, mag ook geodesie worden ver staan, en als u landmeter zegt, kan ook geodeet zijn bedoeld. De scheidslijnen tussen hogere en lagere geodesie zijn door de veran derde werkmethoden vervaagd, was hierbij uw motivering. In 1980 werd u bestuurslid van het NGL. Ik denk dat dit toch wel mag wor den gezien als een kroon op uw verenigingscarrière. Jammer dat u dit niet kon afronden met een voorzittersfunctie. Boze tongen be weren dat u daarom slechts één jaar bestuurslid bent gebleven; u en ik weten echter beter, daar waren andere redenen voor. Ik heb in het voorgaande geschetst hoe professor Van Wely in vere nigingsverband invloed heeft kunnen uitoefenen op de activiteiten in deze verenigingen om tot vergaande samenwerking te komen door zijn visie op het totale landmeetkundige werk. En dan de toe komst. Dat wordt straks wel wennen als ik niet meer kan bellen om even bij te praten. Gelukkig blijft u voorlopig nog bereikbaar hier in Wageningen en dit ook voor het Nederlandse landmeetkundige wereldje. Uw adviezen kunnen dus nog volop worden benut. Graag zou ik zeggen! Professor Van Wely, hartelijk dank voor uw inzet voor de landmeet kundige verenigingen in het algemeen en voor uw inzet voor het NGL in het bijzonder. Speciaal wil ik u danken dat ik dit vandaag namens de bijprodukten mocht zeggen; dat typeert Van Wely nou weer echt helemaal. Waarde Van Wely, mevrouw Van Wely, dames en heren. Graag wil ik enkele dingen zeggen als secretaris van een Raad, waarvan jij, Van Wely, al zeven jaar voorzitter bent. Ik heb het daarbij nogal moeilijk omdat ik mij enerzijds moet realise ren dat het hier gaat om een bijeenkomst ter gelegenheid van je af scheid als hoogleraar, terwijl ik anderzijds weet dat je, althans voor lopig, nog voorzitter van de CKR zult blijven. Dat laatste overigens tot mijn grote genoegen. Ook al is het wat mij betreft dus geen afscheidsbijeenkomst, toch wil ik graag in dit grote gezelschap een aantal dingen kwijt. Maakt u zich niet bezorgd, ik zal daarbij kort zijn. Het is overigens niet zo erg om mij te beperken, want wie in de Nederlandse landmeet kundige wereld kent Van Wely niet, en voor wie is het überhaupt nodig te vertellen hoe groot de betekenis van hem is geweest, en nog steeds is, voor tal van ontwikkelingen op landmeetkundig en kartografisch gebied. Ik licht daar toch één ontwikkeling uit omdat dat een bijzonder be langrijke is, en ook omdat het een ontwikkeling betreft, die je meer dan tien jaar lang hebt geleid en begeleid. Het zal je niet verbazen wanneer ik hierbij doel op je activiteiten voor de Grootschalige Basiskaart van Nederland (GBKN). Die activiteiten voor de GBKN (toen nog bescheiden GBK ge noemd) begonnen al in 1972, toen je voorzitter werd van de com missie GBK. Dat was een bijzondere commissie, al was het alleen maar omdat al binnen één jaar een interimrapport en binnen twee jaar een eindrapport werd geproduceerd. Het bijzondere van deze rapporten was bovendien, dat ze werden gelezen, en dat zelfs op basis daarvan beslissingen werden genomen; dat kan nog maar van weinig rapporten worden gezegd. Ik heb het eindrapport onlangs nog eens doorgelezen; wat je dan treft is de nuchtere en praktische toon ervan, waarin ongetwijfeld de voorzitter een belangrijke stem heeft gehad. Wat je bovendien treft, is het feit dat dit rapport op essentiële onderdelen, na tien jaar nog geheel overeind staat. Toch moet het ook toen al niet gemak kelijk zijn geweest; je zult ongetwijfeld al je diplomatieke gaven nodig hebben gehad om de verschillende visies in één rapport te verenigen. Die verschillende visies waren er beslist, en zijn er trouwens nog steeds. Dat bleek al snel toen in 1975 daadwerkelijk met de produk- tie werd gestart en jij voorzitter werd van het centrale overleg orgaan. Duidelijk werd, dat het GBKN-project niet zomaar een nieuw en groot kaartvervaardigingsproject was, maar dat sterk rekening moest worden gehouden met de bestaande technische en bestuurlijke situatie. Dat betekende ook dat het project evalueerde naar een project waarbij overleg en samenwerking uitermate be langrijk waren. Dit stelt bijzondere eisen ook, of juist, aan de voor zitter van het centrale overlegorgaan. We leven nu eenmaal in een tijd waarin het steeds moeilijker wordt iets te doen en steeds ge makkelijker om iets te verhinderen of iets niet te doen. Het feit dat het GBKN-project niet is verzand in tegenstellingen, en dat zelfs onlangs de tienduizendste kaart in produktie is genomen, is in belangrijke mate te danken aan jouw unieke combinatie van wetenschappelijke kennis en gevoel voor wat praktisch haalbaar is. Juist in deze tijd is wisselwerking tussen wetenschap en praktijk, tussen hogeschool en maatschappij, noodzakelijker dan ooit, en jij hebt die wisselwerking in de praktijk gebracht en bevorderd op een originele en onafhankelijke wijze. Van Wely, ik ben er dankbaar voor dat ik zo lang met je heb mogen samenwerken en zoveel jaren heb mogen profiteren van je vak kennis en ervaring. Ik kijk met genoegen terug op de vele bespre kingen op je kamer. Dat zijn overigens de enige ambtelijke bespre kingen die ik ken, waarbij regelmatig chocolademelk wordt ge schonken. Dat drinken van die chocolademelk is misschien wel symbolisch voor de gewone en ongecompliceerde manier waarop jij problemen te lijf gaat. Ik hoop nog vaak chocolademelk bij je te komen drinken, want in de voorlopige Centrale Kaarteringsraad kunnen we je voorlopig niet missen. Van Wely, het ga je goed. A Hoofdkantoor: Dordrecht - tel. 078 - 14 70 53* Afd. landmeten - tel. 078 - 14 58 38 Bijkantoren: Utrecht, Den Haag, Dordrecht NGT GEODESIA 83 129

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 23