Beknopte en duidelijke beschrijving van de diverse onderdelen en het gebruik van het astrolabium. Hierbij wordt ook aandacht besteed aan het meten van afstanden en hoogten met behulp van het schaduwvierkant. F. Keverling Buisman en E. Muller. Kadastergids. Rijksarchief dienst, 's-Gravenhage 1979. 56 p., 23 voorbeelden w.o. enige kaartfragmenten. Gids voor de raadpleging van hypothecaire en kadastrale archieven uit de 19e en de eerste helft van de 20e eeuw. Edmond R. Kiely. Surveying Instruments. Their history. Carben Surveying reprints 1979. 274 Winthrop Rd, Columbus, Ohio 43214. 273 p., 152 fig. Van dit in 1947 verschenen boek over de geschiedenis der land meetkundige instrumenten, dat destijds de toevoeging had „Their history and classroom use", is een uitstekende herdruk versche nen, echter met weglating van het gedeelte over het gebruik op school. Jammer dat ook de appendix is weggelaten waarnaar in de noten (ook nu nog) wordt verwezen. M. F. Boode. 150 jaar rivierkaarten in Nederland. Rijkswaterstaat- serie no. 30. Maart 1979. Publikatie van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, Delft. 50 p., 19 fig. Beknopt, duidelijk overzicht over de geschiedenis van de rivier- kaart. Zowel aan de opmeting als aan de vervaardiging wordt aan dacht besteed; een groot aantal kaartfragmenten verduidelijken de tekst. NN. Rijksdriehoeksmeting. Serie landmeetkundig perspectief no. 2. Een reeks publikaties van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers. Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. September 1979. 48 p., 35 fig. Beknopt, zakelijk overzicht van de historie van de driehoeksmeting en de werkzaamheden van de afdeling Rijksdriehoeksmeting. Aan dacht wordt besteed aan het nut en het gebruik van het coördina tenstelsel en aan internationale activiteiten. Bijzonder aanbevolen voor niet-geodeten om een inzicht te krijgen in het wezen van de driehoeksmeting. N. van der Schaaf (editor). The Centenary of the Netherlands Geo detic Commission. Rijkscommissie voor Geodesie Delft 1979. ISBN 90 6132 029 1. 228 p., vele afbeeldingen. Gedenkboek uitgegeven ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Rijkscommissie voor Geodesie. Heden en verleden worden behandeld en geven een goed inzicht in de werkzaamheden van de Rijkscommissie. A. Waalewijn. De tweede nauwkeurigheidswaterpassing van Ne derland. 1926-1940. Rijkscommissie voor Geodesie, Delft 1979. ISBN 90 6132 030 5. 165 p., 40 fig. Na een historisch overzicht van de waterpassingen voor 1875 en de eerste nauwkeurigheidswaterpassing 1875-1885 volgt de voorge schiedenis en voortgang van de tweede waterpassing. Aandacht wordt besteed aan het instrumentarium, de meetmethode, de reductie van de waarnemingen, de vereffening en de nauwkeurig heid. Op duidelijke wijze is voor het nageslacht vastgelegd hoe het allemaal is verlopen. P. D. A. Harvey. The history of Topographical Maps. Symbols, pictures and surveys. Thames and Hudson, London 1980. 199 p., 106 fig. Dit boek besteedt aandacht aan de geschiedenis van grootschalige kaarten en de wijze waarop informatie van het aardoppervlak op de kaart is weergegeven, en tevens aan de landen van de klassieke oudheid en het verre Oosten naast de landen van Europa, waarbij Nederland een opvallende plaats inneemt. Jean Randier. Nautische Instrumente. Stalling Verlag GmbH Ol denburg und München 1979. ISBN 3 7979 1895 X. Duitse vertaling van het oorspronkelijk in Parijs verschenen boek „L'lnstrument de Marine". 220 p., ong. 250 fig. Rijk geïllustreerde geschiedenis van bij de zeevaart gebruikte instru menten: navigatie, tijdsmeting, hydrografie, astronomie, metereo- logie en zelfs geodesie. De waarde van het boek ligt vooral bij de vele illustraties. Zoals vaak bij de boeken van Randier is de tekst hier en daar onvolledig, de juistheid van de gegeven informatie soms twijfelachtig, een enkele keer zelfs duidelijk verkeerd. Mededelingen no. 2, oktober 1982 In mededelingen no. 1 is de aandacht gevestigd op een aantal publikaties die direct of indirect betrekking hadden op de geschie denis der geodesie. Helaas is het aantal artikelen op dit terrein niet erg groot, zodat eerst nu, na ruim twee jaren, een vervolg op deze mededelingen kan verschijnen. Om te beginnen zijn er enige jubilea geweest, die onder meer publi katies tot gevolg hebben gehad: Een halve eeuw meetkundige dienst 1931-1981. Rijkswaterstaat- serie no. 35. Delft 1981. 92 p., 56 fig. NGT GEODESIA 83 In dit prettig leesbare boek wordt de geschiedenis en de voorge schiedenis van de MD behandeld. Veel aandacht wordt ook be steed aan de huidige werkzaamheden van deze Dienst, waaronder de niet-topografische werkzaamheden als registratie van scheeps wrakken en opnamen van gevels van gebouwen. Een goed ver zorgde en zeer informatieve publikatie. 150 Jaar Kadaster. Handleiding bij de tentoonstelling „150 jaar Kadaster". Een uitgave van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. 's-Gravenhage 1982. 32 p. In dit populair geschreven werkje, dat rijk is geïllustreerd, wordt de huidige taak van het Kadaster behandeld, terwijl ook ruimschoots aandacht wordt besteed aan het verleden. Het al of niet bezoeken van de tentoonstelling heeft geen invloed op het lezen van dit boekje. Vesting. Vier eeuwen vestingbouw in Nederland. Jubileumuitgave t.g.v. het 50-jarig bestaan van de Stichting Menno van Coehoorn. 's-Gravenhage 1982. 191 p. Deze met veel illustraties verluchtigde jubileumuitgave besteedt, zoals te verwachten, vooral aandacht aan de vestingbouw. De vele kaartjes en de artikelen over de landmeter-vestingbouwer Adriaan Anthonisz. en Simon Stevin zijn ook voor landmeetkundig geïnte resseerden belangwekkend, terwijl de, helaas beknopte, informatie over de uitzetwerkzaamheden een andere wereld doet opengaan. In 1981 bestond het bekende planetarium van Eise Eisinga in Frane- ker 200 jaar. Ter gelegenheid daarvan zijn twee publikaties versche nen: De hemel is gestegen of de aarde is gedaald, door A. den Oudsten en anderen. Een uitgave van het museum 't Coopmanshüs, Frane- ker 1981. 94 p. en vele illustraties, waaronder acht in kleur. Friesche Sterrekonst. Geschiedenis van de Friese sterrenkunde en aanverwante wetenschappen door de eeuwen heen. Geschreven door H. Terpstra, conservator van het Planetarium te Franeker. Uit geverij T. Wever, Franeker 1981ISBN 90 6135 323 8. 448 p., geïll. In beide boeken wordt, behalve aan het planetarium en de sterren kunde, aandacht besteed aan de Hogeschool te Franeker en de Friese zeevaart- en landmeetkundigen. Hierbij is vooral belang wekkend het vierdelige handschrift over (land)meetkunde van de landmeter Claes Ottes Jelbema, die in 1700 tot landmeter werd geadmitteerd. Het omvangrijke boek van Terpstra is met recht een levenswerk; het bevat zeer veel historische informatie en is zeer prettig geschreven. In alle opzichten is het de aanschaffingsprijs van 75 gulden waard! Verder verschenen de volgende publikaties: Johan Sems, 1572-1635. Een doctoraalscriptie van F. Westra. Gro ningen 1980. Deze 70 p. tellende scriptie,-voorzien van 20 illustraties is vooral een biografische beschrijving van het leven van Dou in Leiden, Fries land, Oost-Friesland en Denemarken. Er is weinig landmeetkundige informatie in te vinden. Enige aandacht wordt besteed aan het samen met Dou geschreven boek „Practijck des Lantmetens", maar de in deze scriptie gestelde veronderstellingen over de ver schijningsdata van de diverse edities moeten sterk in twijfel worden getrokken. The compleat surveyor. Een publikatie van A. W. Bennet en Olivia Brown, dienend als begeleiding van een speciale tentoonstelling in het Whipple Museum of the History of Science. 30 p. Cambridge 1982. Dit is een rijk geïllustreerd boekje over de geschiedenis van de (Engelse) landmeetkundige instrumenten met een lijst van de in het museum voorhanden zijnde historische landmeetkundige publika ties. Het boekje is voor 1,— verkrijgbaar bij het museum. Antique Scientific Instruments door Gerard L. E. Turner. Blandford press, Poole, Dorset (GB) 1980. ISBN 0 7137 0923 5 (hardback edi tion), ISBN 0 7137 1068 3 (paperback edition). 168 p., 69 kleurenill. en een aantal zwart-wit afbeeldingen in de tekst. Dit boek, geschreven door Turner, werkzaam als curator aan het Museum of the History of Science in Oxford, is vooral bestemd voor verzamelaars van wetenschappelijke instrumenten. In een aantal hoofdstukken wordt een beschrijving gegeven van instru menten behorend bij een bepaald vakgebied, waaronder navigati on, surveying, drawing and calculation. Tussen de tekst door wordt heel wat historische informatie gegeven. Aan het eind is een beknopte, maar waardevolle bibliografie opgenomen. Van dit boek is ook een Nederlandse uitgave verschenen, maar het is niet bekend of de vertaling goed (of slecht) is. Het is wellicht overbodig nog te wijzen op twee belangrijke werken, die in de afgelopen tijd zijn verschenen, nl.: 131

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 25