Interpretatie van luchtfoto's en Remote Sensing-beelden*) 50 door ir. H. T. C. van Stokkom, medewerker van de Meetkundige Dienst van de Rijks waterstaat. Allereerst lijkt het goed om ons af te vragen wat onder interpretatie wordt verstaan. Wanneer we naar een foto kijken, zien we allerlei objec ten van overeenkomstige en verschillende vorm, kleur en grootte. Sommige van deze objecten zijn direct her kenbaar, andere niet; dit is afhankelijk van eigen ervaring en voorkennis. We kunnen dus objecten herkennen, in dien we ze kennen (voldoende bekend zijn met de ken merken van die objecten). Wanneer we nu datgene, wat we zien op een foto, her kennen en combineren met andere informatie van niet- fotografische aard, zijn we bezig met foto-interpretatie. Foto's bevatten feitelijk slechts fotografische gegevens, zoals zwarting of kleur, die na omzetting in het mense lijke brein, eventueel met behulp van een computer, in formatie opleveren die bruikbaar is voor het gestelde doel. Een belangrijk punt bij foto-interpretatie is het formule ren van de probleemstelling. Hieruit moet blijken om welke specifieke informatie het gaat. Wanneer dat be kend is, moet worden onderzocht op welke wijze deze informatie kan worden verzameld. Er zijn twee hoofdredenen om gebruik te maken van Remote Sensing-technieken. De eerste komt voort uit eerdergenoemde benadering van het probleem, waarbij een techniek wordt gekozen of ontwikkeld. Een belang rijker reden is, dat men kennismaakt met Remote Sen sing en mogelijkheden ziet om die technieken toe te pas sen om benodigde informatie te verkrijgen. Ook dan is het zaak om goed uit te zoeken wat de mogelijkheden en beperkingen van de diverse Remote Sensing-technieken zijn. Indien bepaalde informatie nodig is van een gedeelte van het aardoppervlak, kan men al snel gebruik maken van luchtfoto's of andere Remote Sensing-technieken. Deze geven immers informatie over de ruimtelijke verdeling van gereflecteerde elektromagnetische straling. De re flectie per golflengtetraject is in de meeste gevallen spe cifiek voor een zeker object, zij het dat de mate van reflectie kan variëren, afhankelijk van de toestand waarin het object zich bevindt (zonnestand enz.). Deze voor een object specifieke spectrale reflectie wordt spectrale signatuur genoemd. Objecten met een ver schillende spectrale signatuur komen daardoor anders over op een foto of Remote Sensing-beeld en zijn daar door van elkaar te onderscheiden. Inleiding gehouden op 24 maart 1981 in Assen, op de door de rayoncommissie Noord van het NGL georganiseerde studiedag over Remote Sensing. 114 Afhankelijk van de grootte van de kijkhoek en de ope ningshoek van de sensor en van de vlieghoogte, leveren Remote Sensing-technieken spectrale informatie over gebieden met een bepaalde oppervlakte. De gewenste informatie en de benodigde kwaliteit zijn van belang bij het bepalen van de keuze voor één of meer Remote Sensing-technieken, luchtfoto's inbegrepen. Aan de hand van een aantal onderwerpen zullen eerderge noemde aspecten aan de orde komen. Voor het vervaardigen van vegetatiekaarten, wordt vaak gebruik gemaakt van luchtfoto's. Hiertoe worden de metrische eigenschappen van luchtfoto's gebruikt om een geometrische aanvaardbare kaart te maken. Ver volgens wordt gebruik gemaakt van de eigenschap dat ieder vegetatietype een specifieke spectrale signatuur bezit, veroorzaakt door hoofdzakelijk de soortensamen stelling van dat vegetatietype. Door nu dit vegetatietype te fotograferen met een film, die gevoelig is voor elektromagnetische straling, krijgt men een zekere kleuring of zwarting op de foto te zien. Daarnaast levert het hoge scheidende vermogen van de foto de mogelijkheid om iets te zeggen over de horizon tale structuur van de vegetatie. Tenslotte geven stereo scopische beelden ons hoogte-informatie. 90 Gross 80 70 60 Birch O) O O) Pine 40 c a> o a> O- 30 20 Fir 400 500 600 70O Wavelength (m/i) 800 900 Fig. 1. Spectrale reflectiecurven van verschillende planten (naar Holz 1973). NGT GEODESIA 83

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 8