Wanneer nu verschillende vegetatietypen naast elkaar voorkomen, dan zijn die typen op de foto op grond van kleur, hoogte en structuur van elkaar te onderscheiden. Aan de hand hiervan valt dus een kaart te maken door de foto's te interpreteren zonder te weten welke vegeta tietypen het betreft. Dit laatste komt men te weten door met de foto-interpretatiekaart in de hand het terrein te bemonsteren, waarna de kaart kan worden voltooid. Er bestaan verschillende typen film die ieder, afhankelijk van de erop vallende straling, een specifieke weergave leveren en derhalve, afhankelijk van de gewenste infor matie, meer of minder geschikt zijn. De films zijn onder te verdelen in: zwart-wit panchromatische film, infrarood zwart-wit film, kleurenfilm (true colour) en false colourfilm. De zwart-wit panchromatische film en de kleurenfilm zijn gevoelig voor blauwe, groene en rode straling. De infra rood zwart-wit film en de false colourfilm, beide in com binatie met een geelfilter, zijn gevoelig voor groene, rode en nabij-infrarode straling tot ongeveer 900 nm. De zwart-wit PAN film en de IR zwart-wit film geven, af hankelijk van het gevoeligheidstraject, een geïntegreer de kleur, dus een soort „gemiddelde" over het waarge nomen deel van het spectrum. De kleurenfilm en de false colourfilm hebben ieder drie lagen, die elk gevoelig zijn voor diverse golflengtetrajecten. Van deze vier filmtypen is in het algemeen de false colourfilm het meest geschikt voor vegetatiekaarteringen. De reden hiervoor is dat een false colourfilm, in combinatie met een geelfilter, geen blauwe straling waarneemt. Deze blauwe straling ver strooit in de atmosfeer en veroorzaakt daardoor een Yellow dye layer Magenta dye layer E Sj c r- Cyan dye layer E s Green Reflected infrared UV Blue Red 0.4 0.5 0.6 0.8 0.9 0.7 Wavelength f^m) Fig. 2. Spectrale gevoeligheidscurven van false colourfilm met geelfilter Inaar Kodak 1972). soort „sluier" over de foto, die dikwijls optreedt bij normale kleurenfotografie. Daarentegen is false colourfilm gevoelig voor nabij- infrarode straling, welke specifiek is voor verschillende vegetatietypen. Een kleine variatie in de mate van reflec tie in het nabij-infrarood is direct op de foto waar te nemen. Nabij-infrarood is echter voor het menselijke oog onzichtbaar. Bij false-colourfotografie wordt het nuttige met het aangename verenigd door de groene straling blauw, de rode straling groen en de nabij-infrarode stra ling rood af te beelden. Er is echter een moeilijkheid wan neer men van een object wil weten hoeveel het reflectie percentage bedraagt in een zekere golflengteband. De diverse filmlagen zijn namelijk niet spectraal gescheiden, zodat straling met een bepaalde golflengte, zowel in de ene als in de andere filmlaag, een kleuring tot stand brengt. Dit geldt ook voor true colourfilm (zie fig. 2). ooc DOOD Prism Energy from ground feature Tape recorder (n) Scanning procedure during flight (h) Scanner schematic Detectors Dichroic grating Opties 1 Electronics NGT GEODESIA 83 Fig. 3. Multispectrale scanning principe Inaar Lillesand and Kiefer 1979). 115

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 9