berichten publikaties agenda TECHNISCHE HOGESCHOOL DELFT Op dinsdag 5 april verdedigde ir. H. Quee met succes zijn proef schrift „Quaternion algebra applied to polygon theory in three dimensional space" en stellingen. De promotor was prof. dr. ir. W. Baarda. Quee ontwikkelde een driedimensioneel model voor de vereffening van geodetische en astronomische waarnemingen, daarbij voort bouwend op enkele ideeën van prof. Baarda. Dit model is geheel gebaseerd op driedimensionele vormgrootheden (quaternionen). Deze quaternionen kunnen worden opgevat als de geometrische bouwelementen waaruit men elk ruimtelijk netwerk opgebouwd kan denken. Zijn afkomst (lees: huidige werkkring) verloochende Quee in het ge heel niet getuige de volgende aan het proefschrift toegevoegde stelling: De rond 1970 ingevoerde schematische kaartjes van het spoorweg net (zie: spoorboekje en vertrekstaten op de stations) zijn in strijd met zelfs de meest elementaire beginselen van de leer van de weer gave van objekten en verschijnselen door middel van grafische symbolen. (J. BertinSémiologie Graphique; Paris - La Haye 1967). Het is een raadsel hoe men op het idee is gekomen dat de gemid delde Nederlander niet in staat zou zijn om zijn woonplaats en zijn plaats van bestemming op een normale kaart van Nederland te vinden, althans dat hij daarbij geholpen zou zijn door de vervanging van het natuurlijke, grillige, .organische" (maar zeer herkenbare) beeld, door eenmechanistisch" plaatje waarin om slechts twee onderdelen te noemen de markante, vloeiende kustlijn van Noord- en Zuid-Holland zes hoeken van precies 50 gr. vertoont, en Amsterdam CS met hetzelfde symbool wordt aangegeven als Vis vliet. De belangstelling van onze nationale landmeetkundige gemeen schap tijdens de verdediging en daaropvolgende receptie was hart verwarmend. B. H. W. van Gelder STICHTING STUDIECENTRUM VOOR VASTGOED INFORMATIE Bij de Stichting Studiecentrum voor Vastgoedinformatie zijn de volgende publikaties verschenen: 1981/1 Verslag van: de Voorlichtingsbijeenkomst en de Oprichtingsvergadering van de Stichting Studiecentrum voor Vastgoedinforma tie 1981/2a: Een voorstudie over de informatievoorziening voor het volkshuisvestingsplan (Onderzoekrapport) 1981/2b: Een voorstudie over de informatievoorziening voor het volkshuisvestingsplan (Samenvatting) 1981/3 Onderzoek Instruktie Kadaster Suriname 1981 /4 Een voorstudie over de toepassing van digitale topogra fische gegevensbestanden voor gemeenten 1982/1 FRANK Een systeem voor Fotografische Registratie voor Ana loge Beeldpresentatie en Kaartvervaardiging 1982/2 IDECAP Interactief Pictorieel Informatiesysteem voor Demogra fische en Planologische Toepassingen Een verkennend en vergelijkend onderzoek 1982/3 Thematische kaarten voor beleid 1982/4a: Vastgoedinformatie in de jaren tachtig Samenvatting Onderzoekprogramma voor de Stichting Studiecentrum voor Vastgoedinformatie 1982/4b: Vastgoedinformatie in de jaren tachtig Onderzoekprogramma voor de Stichting Studiecentrum voor Vastgoedinformatie 1982/5a: Vastgoedregistratie 's-Gravenhage Samenvatting 1982/5b: Vastgoedregistratie 's-Gravenhage 1982/6 Classificatie van topografische elementen Verantwoording Gebruikersrapport 1e uitgave Classificatie van topografische elementen. Gebruikers rapport 1e uitgave Jaarverslag 80/81 (gratis) Deze publikaties zijn te bestellen bij Stichting Studiecentrum voor Vastgoedinformatie, Thijsseweg 11, 2629 JA Delft. Prijs: f 15, per publikatie. KAARTENCATALOGUS STIBOKA, 1982 De 2e editie van de kaartencatalogus van de Stichting voor Bodem- kartering te Wageningen komt in de plaats van de 1e editie, welke in 1978 verscheen. Bij deze editie is een belangrijke wijziging aange bracht in de beschrijving en de rangschikking van kaarten en toe lichtingen. Zij bevat een opsomming van alle sinds 1945 door de Stichting vervaardigde bodemkaarten en daarvan afgeleide bodem- geschiktheidskaarten. Tevens werkt de Stichting aan een bodem- kaart van Nederland op schaal 1 50 000 en, in samenwerking met de Rijks Geologische Dienst, aan een geomorfologische kaart van Nederland op dezelfde schaal. Nagenoeg alle in de catalogus opgenomen kaarten zijn gewoon op aanvraag verkrijgbaar tijdelijke uitlening en verkoop). Publika ties van rapporten welke voor opdrachtgevers zijn vervaardigd, worden echter geleverd onder bepaalde voorwaarden. De editie is tot stand gekomen door samenwerking van de Stiboka en het Bureau Centrale Catalogus Kartografie (CCK) van de Neder landse Stichting Informatie- en Documentatiecentrum voor de Kar tografie te Utrecht. Door de verbeterde alfabetische rangschikking per regio met de noodzakelijke verwijzingen, èn de groei van 5 000 kaarten (1978) naar 6 000 (1982), is de catalogus ten opzichte van de 1e editie fors in omvang toegenomen. De toegankelijkheid is echter vele malen groter geworden. Als bijlage is de gemeentenkaart van Nederland op schaal 1 400 000 toegevoegd. De catalogus kost f 35,— inclusief de jaarlijks toegezonden aan vullingen en is bedoeld om 5 tot 7 jaar mee te gaan. Bestelling kan in iedere boekhandel of bij PUDOC, Postbus 4, 6700 AA Wage ningen, telefoon 08370-89222, onder vermelding van ISBN 90 327 0159 2. P. Miete 19 mei 1983 De rayoncommissie van het NGL voor Noord-Brabant en Lim burg organiseert een rayonavond. Als spreker is uitgenodigd de heer D. van Damme. Onderwerp van zijn lezing: „Land meten in België". Zie bericht op p. 130 van het aprilnummer. 31 mei 1983 Excursie VVL naar de Nederlandse Aardolie Maatschappij te Assen. 31 mei 1983 De rayoncommissie van het NGL voor Utrecht organiseert een rayonavond. Als spreker is uitgenodigd mevr. drs. W. Hoo- gendoorn-Beks. Onderwerp van haar lezing: „Landmeters zijn geen kartografen". Plaats: Jaarbeurs congrescentrum te Utrecht. Tijd: 19.30 uur. 1 en 2 juni 1983 De Stichting Studiecentrum voor Vastgoedinformatie organi seert een seminar onder de titel: „Vastgoedinformatie bij ge meenten". Zie bericht op p. 97 van het maartnummer. 3 juni 1983 Voor de Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie houdt de heer K. Tempfli een lezing met als titel: „The digital ele vation models; state of the art with emphasis on accuracy esti mation". Plaats: De Eenhoorn (hoek Stationsplein, t.o. het NS-station) te Amersfoort. Tijd: 14.15 uur. 19-28 juni 1983 17e FIG congres te Sofia. Zie ook het bericht op p. 439 van het decembernummer van 1982. 19-24 september 1983 39e Fotogrammetrische Week te Stuttgart. Zie bericht op p. 58 van het februarinummer. 26, 27 en 28 oktober 1983 12e NGL congres in het Jaarbeurscongrescentrum te Utrecht. Nadere berichten volgen. 166 NGT GEODESIA 83

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 24