Het laserafstandmeetprogramma van het Observatorium voor Satelliet geodesie te Kootwijk in internationaal verband*) van figuur 7. Verschillen in berekeningen zouden kunnen worden geïnterpreteerd als een onderlinge beweging van de continenten. Deze bewegingen zouden mogelijk een indicatie kunnen geven over een eventuele aardbeving. Het zal duidelijk zijn dat dit een zeer moeilijke opgave is en men probeert dan ook zoveel mogelijk gegevens te verzamelen. Dit stelt ons in staat een nog beter inzicht in de bewegingen van de aarde te krijgen. 6. Slotwoord In dit artikel is getracht op een vrij eenvoudige en niet al te wetenschappelijke wijze enige aspecten en principes van de satellietgeodesie te belichten. De informatie in dit artikel is gebaseerd op de lezing en rondleiding in het Observatorium voor Satellietgeodesie te Kootwijk, een instituut van de vakgroep „Mathematische en Fysische Geodesie" van de Afdeling der Geodesie van de TH Delft. Verder werd ik bij dit artikel geholpen door de heer Meerdink, docent landmeetkunde aan de HTS en de heer Van Loon, werkzaam op het satellietmeetstation te Kootwijk. Het zal de lezer duidelijk zijn, dat dit artikel op het gebied van de satellietgeodesie verre van volledig is, enerzijds omdat satellietgeodeten ook andere dan de hierboven beschreven meetmethoden beoefenen zoals doppler- metingen, radarhoogtemetingen vanuit satellieten naar het zeeoppervlak, metingen tussen satellieten onderling (satellite-to-satellite tracking), enz. anderzijds omdat de verscheidenheid van toepassingsgebieden zoals astronomie, oceanografie, geofysica, enz. vrijwel on besproken is gebleven. De bedoeling van dit artikel is om slechts de „meet kundige" kern van het vak te beschrijven. Ik hoop hier mee enige facetten van de nog vrij onbekende satelliet geodesie duidelijk te hebben gemaakt met de bedoeling het vakgebied meer bekendheid te geven aan hen, die er niet dagelijks mee worden geconfronteerd. Referenties Natuurkunde B3. Drs. F. Jagers. Methode en toepassing van laserafstandmetingen in de satelliet geodesie. E. Vermaat en F. W. Zeeman. Viewgraphs van de lezing van prof. dr. ir. L. Aardoom. Collegedictaat „Ruimtegeodesie" door prof. dr. ir. L. Aardoom. Station description Kootwijk. F. W. Zeeman. door prof. dr. ir. L. Aardoom, hoogleraar aan de Afdeling der Geodesie van de Technische Hogeschool Delft. SUMMARY Satellite Laser Ranging Programme at the Kootwijk Observatory of the Delft University of Technology The development of the satellite laser ranging (SLR) programme at the Kootwijk Observatory of the Delft University of Technology is reviewed. The SLR technique in general is outlined and its im plementation at Kootwijk indicated. The programme, aiming at global geodetic and geodynamic contributions, is considered in its international perspective. Associated research and its results are summarized. Planned activities, involving a newly conceived transportable SLR system, are emphasized. The development of the programme is projected into the future. 1. Inleiding De toepassing van satellietgeodetische technieken was aanvankelijk uitsluitend een wetenschappelijke aange legenheid. Misschien verklaart dit waarom in geogra fisch opzicht kleine landen, zoals het onze, zich op de satellietgeodesie gingen toeleggen, hoewel deze toch in de eerste plaats de oplossing van meer grootschalige problematiek, zoals de relatieve plaatsbepaling van ver uit elkaar gelegen punten op aarde en de bepaling van de langgolvige structuren van het zwaartekrachtsveld, ten doel had; problemen dus die, vanuit een praktisch oog punt, alleen de grotere landen zouden moeten aanspre ken. Aan de andere kant wijst deze ontwikkeling op de belangstelling van de kleinere landen om in internatio naal verband mee te doen aan de oplossing van wereld wijde wetenschappelijke problemen. Ongeveer twintig jaar geleden waren er waarschijnlijk maar weinigen die de nog ver in het verschiet liggende, maar reële, mogelijkheden voorzagen van een doel matige landmeetkundige toepassing van de ruimtegeo- Dit artikel is één van een serie over geodesie en haar toe passingen die de Verenigde Staten van Amerika en Neder land hebben uitgewisseld ter gelegenheid van hun viering van 200 jaar diplomatieke betrekkingen. detische technologie, zoals die op het ogenblik wordt ontwikkeld. Zulke ontwikkelingen, die misschien zelfs in een klein land als het onze, praktisch zullen kunnen wor den toegepast, zijn zeker voor de toenmalige Onder afdeling der Geodesie van de Technische Hogeschool Delft niet de aanleiding geweest om in 1961 te beginnen met een programma van experimentele fotografische richtingsmetingen naar kunstmatige satellieten. Het was meer de uitdaging om betrokken te zijn bij een veelbelo vende en boeiende ontwikkeling en om in de gelegen heid te zijn bij te dragen tot de bepaling van de eerste, via satellieten gemeten, geodetische netwerken. Hoewel er enkele jaren overheen gingen voordat de eerste satellietoverkomst met succes werd gere gistreerd, werd het uiteindeljke doel bereikt en droegen fotografische waarnemingen die in de loop der jaren werden gedaan, inderdaad bij tot het totstandkomen van diverse geodetische netwerken en zogenaamde aard- modellen, die via satellieten waren verkregen [Aardoom, 1979], Dit werk werd mogelijk gemaakt door ruime jaarlijkse subsidies die op aanbeveling door de Commissie voor Geofysica en Ruimte-onderzoek (GROC) van de Konink lijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen wer den verstrekt. Hiermee erkende GROC de satellietgeode- NGT GEODESIA 83 149

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 7